Denník N

Vlakom naprieč Talianskom

Upršané leto v Bratislave a smiešnych „pár“ eur na účte za letnú brigádu. Ani náhodou sa neschyľovalo k myšlienke o letnej dovolenke. Jeden večer sme brázdili uličky Ríma, samozrejme virtuálne, no povedali sme si, že musíme nájsť nejaký spôsob ako sa tam ísť pozrieť. A nie iba tam, ale rovno celé Taliansko. A tak sme premýšlali a premýšľali…

Potom nás to napadlo. Interrail Global Pass

Letieť lietadlom po Európe je čím ďalej tým lacnejšia záležitosť, ale ak chcete ísť naprieč celou krajinou musíte zvážiť aj iné dopravné prostriedky. Natrafili sme na možnosť zakúpiť si lístok na vlak po celej krajine, ktorý je platný celých 10 dní, z toho 5 z nich sa dá cestovať. Táto možnosť sa nám zdala najvýhodnejšia. Sú rôzne typy týchto lístkov do rôznych krajín, treba si len vybrať.

vlakom po európe

čakanie na vlak
Nekonečné čakanie na vlak

Zbalili sme stan, spacáky, a najnutnejšie veci do dvoch ruksakov, vybavili lístok a utekali. Prvú cestu sme naplánovali priamo do Ríma, a to tak aby sme cestovali v noci a nemuseli hľadať ubytovanie. Vlak odchádzal z Viedne do ktorej sme prišli hneď ráno a mali sme ešte celý deň na rýchlu obhliadku mesta a pár kolotočov v Prátri

Prvá cesta vlakom _na nezaplatenie !

Usadili sme sa do kupé pre 6 ľudí, kde s nami cestovala jedna milá silnejšia pani tmavšej pleti a ďalšia postaršia rakúska panička. Celý zážitok začal keď si panička išla na wc asi niečo ,,šľahnúť,, a keď sa vrátila začala po chvíli blúzniť, kričať, plakať a nakoniec sa váľať po zemi. Už sa chodil celý vozeň pozerať čo sa deje. Našli sme vlakvedúceho taliana ktorý veľmi nerozumel po anglicky, rakúsku pani nakoniec vyniesli privolaní záchranári hneď v prvom meste za hranicami Talianska. Očividne si cestu do Ríma neskrátila ako chcela. Nič v zlom :)

DSCF3256
Koloseum : vstup: 12 eur dospelí 6 eur študenti (zahŕňa vstup do Kolosea, Forum Romanum a Palatino a je platné dva dni)
Forum Romanum

V Ríme sme sa chceli zdržať len deň a večer cestovať ku Gardalanskému jazeru, kde je veľa stanových táborov. Nevyšlo.

DSCF3329
Panteón – vstup free

Rím nás natoľko očaril že sme sa večer  námatkovo išli opýtať o ubytovanie. Bolo to väčšinou príliš drahé ale nejaký tretí-štvrtý pokus nás presvedčil. Za 70 € za noc s raňajkami pre dvoch. Nebol to low-cost ako sme možno čakali ale od Kolosea asi 5 minút je jednoducho top.

V Ríme kúpite všetko potrebné !

Dnes by sme ubytovanie určite riešili napríklad cez Airbnb ,  ktoré sme vtedy nepoznali a dnes cestujeme už len tak ! Človek ani netuší na akých miestach po celom svete sa dá nájsť ubytovanie za smiešne sumy. Alebo ubytovávať môžete jednoducho aj Vy !

DSCF3362

Druhý deň večer sme prišli skôr na vlakovú stanicu a ešte sme na wifi pozreli počasie v destinácii na severe kde sme mali namierené pôvodne, no bola to bieda. Upršané počasie v stane nikto nechce zažiť a tak sme náš plán úplne zmenili.To bola výhoda 10 dňového lístka ktorým sa môžete vydať hocikde. Inak, nijaký sprievodca nevedel čo to máme za lístok ale taliani vo vlaku kontrolujú len miestenky, ktoré je treba si zakúpiť pred každou cestou a stoja cca 1-3€.

DSCF3378
Vatikán

Vatikánske múzeum – súčasťou múzea je Sixtínska kaplnka i vatikánske záhrady: 13 eur dospelí 9 eur záhrady (odporúčam sa ohlásiť niekoľko dní vopred alebo si zakúpiť priehliadku  online nakoľko sú tam naozaj dlhé rady na lístky )

DSCF3452
nočná Fontána di Trevi
DSCF3471

Každému, kto má rád histórické mestá, Rím vrelo odporúčam ! Pamiatky sú ,,nakope,, a túlaním sa uličkami prejdete všetko, čo musíte v Ríme vidieť. A pizza to určite nieje :)

Tropea _ Miláno_večerné Benátky pokračujeme nabudúce…

 

Teraz najčítanejšie