Denník N

Nesúďte ich, keď nie ste v ich topánkach

Nikto nespochybnil výsledok volieb. Z toho vyplýva, že voľby dopadli presne tak ako voliči chceli. Rozdali karty s ktorými majú politici hrať. Ako teraz s nimi hrajú je ich zodpovednosť a v budúcich voľbách im to ich voliči spočítajú.

Za posledné tri dni som nepočul žiadneho zo zvolených politikov rozprávať o tom čo potrebuje naša krajina, čo potrebujú jej obyvatelia, učitelia, zdravotníci, podnikatelia. Ale počuť hysterický krik tých, čo zrazu zistili, že nebudú pri koryte.

Je zvláštne, že tí čo teraz kričia, že ísť so SMER-SD do vlády je zlé, ešte pred pár dňami tvrdili, že vytvoriť vládu s SNS a Sme rodina je dobré riešenie.

O Sme rodina sa asi nedá napísať niečo originálne, len trochu pobavila obhajoba jej predsedu od bývalého ministra spravodlivosti a vnútra D. Lipšica: „Keď nebol odsúdený, nie je to zločinec.“ Pri takejto logike je SMER-SD skupina slušných ľudí. Absurdné však? Ale keď to povedal bývalý minister spravodlivosti a vnútra, tak to bude asi pravda.

Podobne je to aj s SNS. To, že strana ktorá bola súčasťou dvoch vlád, počas ktorých aktívne asistovala rabovaniu krajiny je zrazu zabudnuté. Drvivá väčšina členskej základne zostala, zmenil sa len predseda. Je síce pravda, že nový Slota nepije a nie je vulgárny, ale tým sa pozitíva tejto strany končia. Ak nepočítame za pozitívum, že „nehailujú“ na rozdiel od ich mentálnych bratov od Kotlebu. Aspoň nie všetci. Mimochodom všimli ste si, že nový Slota, hovorí stále JA. Nie MY, nie SNS, ale stále len JA. A vraj štandardná strana. A možno si uvedomuje, že šéfuje bande nesvojprávnych, kde on jediný vie súvisle rozprávať. Síce nie všetky písmenká, ale aspoň súvisle.

A teraz k tým topánkam. Myslím, že trochu chápem predsedu Most-Híd. Uvedomuje si, že jeho politická kariéra sa končí, čaro jeho mena na kandidátke po tých rokoch vybledlo. Toto je posledná šanca ešte niečo dokázať. Z opozičných lavíc sa to nedá, slušná pravicová vláda je nemožná a iné možnosti sú pre stranu len horšie. A tak to chce risknúť. Vie, že v budúcich voľbách už aj tak neprejde a bude sa musieť spojiť s SMK. O štyri roky si už členovia ich strán nebudú pamätať, prečo sa rozišli a hlavní protagonisti už budú na dôchodku. Most-Híd prinesie peniaze (dúfajme, že len zo štátneho príspevku) a SMK nepoškvrnené meno. Na juhu Slovenska by to mohlo platiť. A ak sa ešte nebodaj pridá nejaký úspech ministra pôdohospodárstva, úspech je zaručený.

Pri Procházkovi sa ani netreba obúvať do jeho topánok, stačí pochopiť jeho charakter. Vlastne nie je aký. Už ani klamať nevie rovnako. A tak vôbec nie je prekvapujúce jeho konanie. Prekvapujúce, aspoň pre mňa je, že sa našlo toľko inteligentne vyzerajúcich ľudí, ktorí vstúpili do jeho strany a tak dlho mu verili. Myslím, že to bude podobný prípad ako Most-Híd. Vie, že budúce voľby už neprežije, Sieť pravdepodobne ani nebude kandidovať. Predseda pravdepodobne prebehne do nového KDH, kde prinesie hlavne peniaze, ktoré bude KDH po suchotách potrebovať (že to budú len tie zo štátneho príspevku, uverí len ten, kto ešte verí Procházkovi). Alebo je možnosť, že sú jeho ambície iné a nechá sa pred voľbami zvoliť do nejakej funkcie. S jeho charakterom sa núkajú rôzne možnosti. Hodil by sa v Pezinku. Myslím na špeciálnej prokuratúre.

Na záver by som sa rád obul do topánok „lídra pravice“. Ak prekvapivo dobrý výsledok považuje naozaj za záväzok a veľkú zodpovednosť voči voličom a krajine, mal by sa viac snažiť presadiť svoj dobrý program. Pre dobro krajiny a jej občanov. Preto sa mal pokúsiť osloviť Most-Híd a spolu so silou 32 mandátov ponúknuť SMER-SD spoločný reformný program vrátane agendy osobných slobôd, ktoré by mali byť blízke modernej ľavicovej strane. Ja viem pred voľbami bolo hlavné heslo „Nie so SMER-SD“. Ale voľby dopadli tak ako dopadli. A politika je umením možného. A pri rozdaných kartách, neexistuje lepšie riešenie. Mimochodom v roku 2010 strana SaS slávila úspech vďaka osobným slobodám v programe. Pre tých, čo si to už nepamätajú, kvôli vstupu do vlády s KDH ostala agenda  osobných slobôd v rovine predvolebného sľubu.

Možno by to nevyšlo, ale pokúsiť sa o to mal.

Ale to by muselo byť blaho krajiny viac ako vlastné ego, alebo vlastná strana. A zasa v opozícii. S najlepším programom a zasa v koši.

Teraz najčítanejšie

Juraj Rydzi

projektový manager a projektant v oblasti automatizácie, Mestský liberál a slniečkár.