Denník N

Príbeh krehký ako škrupina z vajíčka

Nerada delím detské knihy medzi dievčenské a chlapčenské, každá má čo dať jednému i druhému, ale sú texty, ktoré vyslovene inklinujú k tomu, aby po nich siahli najmä dievčatá. Ani nie preto, že hlavná hrdinka je dievča, vedľajšie postavy sú žena, dve sestry myšky a sliepočka, pretože je medzi nimi jeden predsa len aj kocúr, stratený kohútik a myšiak. Láskavá Záhada čarovného vajíčka je najmä veľmi krehké a nežné čítanie o vnímaní sveta z pohľadu malého snívajúceho dievčatka.

Príbeh rozpráva spisovateľka Marta Šurinová ako svoju osobnú spomienku na detstvo. Jedno leto, kedy domov priniesla zlé vysvedčenie, strávila namiesto na dovolenke pri mori v dedinke kdesi na Považí u Katky Kráľovej, bezdetnej ženy, ktorá všetku svoju lásku venuje záhrade a jej obyvateľom – kocúrovi Salinatúrovi tretiemu a sliepočkám Liliputkám.

Zahada carovneho vajicka 1

Dievčatko čoskoro zistí, že v tajomných záhradných zákutiach sa pohybuje ešte viac zaujímavých tvorov: záhradné myšky alebo myšia rodinka zo skládky, ktorá vypráva Záhorácky. Dej má viaceré odbočky, ale hlavnou úlohou je nazberať dostatok odvahy na opustenie bezpečných hraníc záhrady, aby mohli zachrániť strateného kamaráta kohútika a potešiť tak smútiacu sliepočku Liliputku, o ktorej sa hovorí, že znáša čarovné vajíčka.

Zahada carovneho vajicka 4

Presne tak ako znie hlavná zápletka, vyznieva aj celý text knižky Záhada čarovného vajíčka. Rozprávanie je krehučké, láskavé, plné empatie. Malí čitatelia vo veku od cca 6 rokov sa ocitnú vo svete, kde môže byť každý s každým kamarát, kde si všetci vzájomne pomáhajú, smútia za sebou a podporujú sa. Ak sa má záhradný kocúr rozhodnúť, či bude chytať myši, alebo sa s nimi radšej spriatelí, vyberie si druhú možnosť. A ak sa objaví niekto, kto sa chce do záhrady prisťahovať, ostatní prekonajú obavy z neznámeho a namiesto vyháňania cudzincov prijmú. V tomto príbehu sa nestane nikomu nič zlé, vždy je nablízku ktosi ďalší, u koho môže hocikto nájsť bezpečný prístav.

Zahada carovneho vajicka 3

Veľkou devízou knihy Záhada čarovného vajíčka sú prekrásne ilustrácie. Alena Wagnerová, skúsená ilustrátorka viacerých detských kníh, presne vystihla náladu textu. V jej ilustráciách je čosi snivé. Pri pohľade na ne sa cítite ako dieťa v stave tesne pred zobudením, keď sa vám snívalo čosi veľmi príjemné a dané obrazy už vnímate v realite, aj keď ešte polovica vnímania ostáva kdesi v podvedomí. Keďže ide o text určený mladším čitateľom, takmer nenájdete stránku bez menšieho obrázku, nechýba ani niekoľko celostranových veľkých ilustrácií.

Zahada carovneho vajicka 2

Spisovateľka Marta Šurinová sa väčšinu svojho života venovala detskej literatúre faktu a jej snahou bolo sprostredkúvať deťom svet zvierat a prírody tak, aby si k nej vytvorili pozitívny vzťah. Napísala niekoľko kníh o zvieratách, pracovala v ZOO, spolupracovala s detskými časopismi, s televíziou a rozhlasom. Až pred pár rokmi sa prvýkrát odklonila od literatúry faktu a začala písať aj rozprávkové knižky. Tak ako v predchádzajúcej tvorbe, aj teraz sú v nich ústrednými postavami zvieratká, deti a ich vzájomné pekné vzťahy.

Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Trio publishing.

Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Foto: autorka

 

Teraz najčítanejšie