Denník N

Vlakom naprieč Talianskom 2

Prvú časť dobrodružnej cesty : Vlakom naprieč Talianskom

Vystúpme tu!

Nočný IC vlak smerujúci na juh talianska treba zažiť! Plný usmievavých tmavých talianov, fajčiacich a spievajúcich v chodbičke vozňa sa nevidí každý deň. Úprimne trochu sme sa báli zavrieť v noci oko :). O Tropei sme nikdy dovtedy nepočuli a vystúpili sme tam len preto, že na mape nám ukazovalo stanový tábor. A to teda bola krása.

Tropea je starobylé mestečko na skale, ktoré nie je zaujímavé len krásnymi plážami ale aj históriou. Hlavným rozdielom oproti iným letoviskám je to, ako odolalo cestovnému ruchu. Na vrcholu útesu v mori je kostol Sv. Márie z 11. storočia, v centre mestečka kostol Sv. Františka z Assisi a mnoho iných kaplniek a palácov. More si zamilujú aj turisti, ktorý preferujú dovolenku mimo hlavnej sezóny.  Vraj jeho teplota klesá až v strede októbra na 22°C !

DSCF3957

Prvý výhľad na more
Prvý výhľad na more

V Tropei sme konečne využili stan. Pokúšali sme sa nájsť ,,free room,, a vyspať sa na posteli. Izbu sme nenašli, nespoliehajte sa nato že je to ako v chorvátsku, kde sa idú o vás potrhať aby ste sa ubytovali. Dnes už využívame výlučne ubytovanie cez airbnb! tedy sme túto ,,parádnu,, stránku nepoznali.

Rozložili sme sa v stanovom tábore priamo na pláži medzi tie veľké karavany s našim skromným stanom pre dvoch. S Talianom, ktorý mal tábor na starosti to bolo len dohovorenie sa rukami-nohami, že máme jeden stan a na tejto parcelke budeme.

Luxusný výhľad z apartmánu
Luxusný výhľad z apartmánu

Zdržali sme sa 6 nocí a užili si veľa slnka, mora, vĺn a aj búrku (stan to vydržal a skoro v suchu) a tieto dni vyzerali konečne ako letná dovolenka – taká naša. Výhoda bývania v stane je sa zobudiť a vyliezť rovno na pláž, večer si robiť piknik v „exkluzívnom´´ apartmáne pri západe slnka – skrátka romantika.DSCF3902

DSCF3792

Srandy bolo kopec, ale blížil sa čas odchodu. Kúpili sme si miestenky na vlak do Milána – ktoré sme chceli stihnúť po ceste domov. Opäť sme museli horko-ťažko vysvetľovať čo máme za lístky a verte, čím ste južnejšie, tým to ide ťažšie :D Zbalili sme stan a išli zaplatiť pánovi ktorý mal tábor na starosti. Ten, zjavne ospalí po svojej poobedňajšej sieste stále odmietal to, že mu chceme zaplatiť. Veľmi sme mu nerozumeli, ale z gest sme vyčítali, aby sme šli. Veď sme nemali ani karavan ani všemožné spotrebiče, čo ľudia okolo. Z tejto reakcie sme poriadne prekvapený opustili Kalábriu a cesta smerovala do Milána.

DSCF3538
Ak sem zavítate, vyskúšajte špecialitu Tropei – kvalitnú  červenú cibuľu ala CIPOLLA ROSSA DI TROPEA ! Dokonca na jej počesť robia koncom júla slávnosti. Nájdete ju určite aj ako príchuť zmrzliny :)

Miláno _ Benátky a späť domov

DSCF4088
Námestie Piazza del Duomo ráno

Našu ,,Tour de Italia“ sme zakončili pár hodinami v Miláne, kde sme si pozreli námestie Piazza del Duomo s obrovskou milánskou katedrálou. Hneď z námestia sa dalo prejsť galériou Viktora Emanuela. Je to nákupná pasáž, s obchodmi aké si ani neviete predstaviť. Je vyzdobená 8 mozaikami, ktoré predstavujú štyri svetadiely a štyri obory ľudského snaženia: umenie, veda, hospodárstvo a priemysel. Galériou sme sa dostali ku najväčšiemu a najslávnejšiemu talianskému divadlu La Scala, ktoré zvonku pôsobí veľmi nenápadne. Dovnútra sme sa bohužiaľ nedostali.

DSCF4064
Galéria Viktora Emanuela
DSCF4078
Divadlo La Scala

Kedže nám zostávali na desaťdňovom lístku ešte dve cesty , podvečer sme sa presunuli rýchlovlakom do Benátok čo trvalo len neuveriteľné 2 hodiny. Stihli sme nakúpiť posledné suveníry a dať si samozrejme poriadnu benátsku večeru na záver tohto neuveriteľného backpackového výletu.

DSCF4143 32

Nebol to naplánovaný výlet ako z časopisu, ale ľudom čo majú aspoň trochu dobrodružnú dušu vrelo odporúčam ! Len sa treba odhodlať, nebáť sa a ísť !

16e5ce28fa7fa907a5b9c2c2c6db4476c4bb456e

Teraz najčítanejšie