Denník N

Falošné reči Mostu a Siete

Okolo vzniku tretej Ficovej vlády je počuť kopu prázdnych rečí, poloprávd a zahmlievania. V tomto blogu si dovolím verejne odmietnuť niektoré z nich.

  1. SMER, SNS, SIEŤ a MOST-HÍD sú vraj štandardné strany. Naozaj? Tí, ktorí to hovoria, zrejme majú na mysli existenciu straníckych štruktúr, na centrálnej úrovni i v regiónoch. Ale pozor! Štandardnou stranou je iba taká strana, ktorá má jasný program a hodnotové smerovanie. Smer program nemal a nemá, vytvára ho ad hoc podľa verejnej mienky a jeho trvácnosť je mizivá. Tiež hodnotový príklon strany je nejasný – od tretej cesty k uchopeniu voľnej značky soc.-dem. až po odmietanie typických soc. dem. tém (práva sexuálnych menšín, otvorenosť utečencom…) SMER jednoducho nie je štandardnou stranou. Kto tvrdí, že so SMERom vytvára vládu štandardných strán, je na veľkom omyle.
  2. Strany vraj hľadali najprv programový prienik. Lenže strana SMER nemala pre tieto voľby program. Bolo teda treba nájsť prienik s prázdnou množinou. A tým prienikom nemôže byť nič iné ako prázdna množina. Celých 12 hodín rokovaní bolo rokovaním o slovách, do ktorých zabalíme to veľké nič, ktoré sa vyrokovalo.
  3. Vznik tejto vlády vraj zabráni nárastu hlasov pre extremistické strany. OK, pripusťme, že v opakovaných voľbách by Kotleba získal 15%. No a? Aký je rozdiel, keď v parlamente vykrikuje svoje bludy 14 náckov alebo 22? Kým sú v menšine a nikto sa s nimi nekamaráti, ten nárast pár kresiel nevnímam ako zásadný problém. Nota bene: rast voličskej podpory si ich počká aj o 4 roky.
  4. Po prípadných nových voľbách vraj vznikne koalícia SMER – SNS a zostaví vládu aj bez MOSTa-HÍDu a SIETe. Áno, je to pravdepodobné. Ale nie je v tom veľký rozdiel oproti súčasnému stavu. 15:0 alebo 12:3 nie je taký zásadný rozdiel, aby kvôli nemu vzali obrovskému množstvo voličov, ktorí ich volili za účelom výmeny Fica, akýkoľvek dôvod alebo chuť vôbec sa starať o veci verejné. Presne toto považujem za najväčšie morálne riziko existencie tejto vlády: citeľné oslabenie aktívneho občianstva.
  5. Predstavitelia MOSTa-HÍDu a SIETe popreli zmysel občianskych protestov proti korupcii, za spravodlivejšie financovanie školstva a za lepšiu plácu pre sestry. Jednoducho urobili z tisícok ľudí, ktorí zobudili zadriemaný národ, partiu šašov, ktorí sa už nikdy nebudú v ničom angažovať. Lebo veď načo, keď politici si aj tak urobia po svojom.
  6. Vláda nestraníkov menovaná prezidentom vraj môže vládnuť len do predčasných volieb a takéto riešenie nepatrí do parlamentnej demokracie. To nie je pravda. Naša ústava počíta aj s touto možnosťou. A poslanci sa môžu rozhodnúť takúto vládu podporovať a tak predĺžiť jej životnosť hoci aj na 4 roky. Alebo ju nepodporia a skončí najneskôr po 6 mesiacoch. Potom budú naozaj nové voľby.

Podčiarknuté a sčítané, ani jedna výhoda riešenia, ktoré zvolili MOST-HÍD a SIEŤ v skutočnosti nie je takou výhodou. A žiadne strašidlo, ktorým sa zaštiťujú, nie je takým strašidlom. Sú to len slová, slová, slová. Marketingová kampaň. Falošná. Neúčinná. Preto proti nej protestujem.

Teraz najčítanejšie