Denník N

Mám ulicu rád, po nej si dám, v Gorile kávu a idem spať?

Politici by mali znova vypočuť hlas ulice.

Mám ulicu rád, po nej si dám, v Gorile kávu a idem spať?

 

18.3.2016 som bol na námestí SNP, prišlo viac ako 1000 ľudí- mladí, dôchodci, robotníci, kravaťáši, psíčkári, dá sa povedať, že ideálna štatistická vzorka opozície. Prišli, lebo cítili potrebu svojou účasťou vyjadriť svoj postoj. Nikto nečakal revolúciu.

 

Rečníci nám z tribúny hlásali politické heslá. Sulík sa zdal v pohode, Matovič sa neubránil vulgarizmom a Hlina rečnil kvetnato z “pozície mimoparlamentnej opozície”. Počas tej hodiny som sa snažil nasať atmosféru, oslobodiť sa od hnevu. Reakcie občanov boli vlažné, akoby si len hľadali cestu ku politikom. Médiá vykonávali rutinnú prácu. Cez dav prešla aj vystrihaná mládež “so školskými taškami, v kanadách a bomberoch”. Občas na potlesk reagoval jazvečík zabrechaním. V tejto pohodovej atmosfére som si spomenul na slová kamarátky zo Šamorína, ktorá mi už v decembri 2015 povedala, že “Béla pôjde do vlády s Ficom”. Nechcel som jej veriť, veď predsa nesklame voličov, ale ona sa len zasmiala: “Peter, to už sú záujmy majetkové. Majetná elita potrebuje zachovať Status quo. Poznám ich v Moste od malička a bude to tak”. Zároveň mi prebehla hlavou informácia z titulku novín o miliardách, ktoré sa ešte z Eurofondov rozdelia cez vládu súkromným spoločnostiam. Uvedomil som si, že moc potrebuje redistribuovať finančné zdroje, zabetónovať právo do rúk oligarchov. Od toho tam mali doteraz Hranola, Strapatého, Nosatého a potrebovali ešte ďalších “do džezu bez falošných tónov”. V koncertnej sále parlamentu im spoločná hra nevychádzala, ale za to v utajenej rezidencii, kde sa rozhodovalo o budúcnosti krajiny, ladili ako Desmod v predvolebnej kampani. Potajomky, v tichosti ladili nástroje, skúšali, komu aký mocenský nástroj vylúdi ten správny tón. A to všetko pod dirigentskou paličkou Ivana, Vlada, Juraja, Alojza, Daniela, Miroslava a Oskara. Sedem ľudí rozhodlo o našom osude. Či sa nám to páči alebo nie, je to tak. Lebo táto sedmička nás kreuje prostredníctvom našich zástupcov, ktorých si oni kúpili a zotročili. Hrajú nám tu divadlo, za ktoré im ešte niektorí jedinci na MDŽ a v predvolebných kampaniach tlieskajú.

 

Často sa v poslednej dobe (v ten deň aj na pódiu) používa slovo “Zrada”. Nemyslím si, že nás Procházka s Bugárom iba zradili, oni nás rovno hodili cez palubu. Opona sa zatiahla a oni dvaja spolu so svojimi partajníkmi prestali hrať divadlo. Masky dali dole a sedmička oligarchov sa vo svojich VIP salónoch natiahla a s úsmevom si vydýchla. Môžu si navzájom povedať: “Dobre sme to vyladili za tie roky”. Zatiaľ čo sa pravica nevie dohodnúť, oligarchovia ťahajú povraz za jeden koniec a majú jasne určený cieľ. Vedia, kam sa chcú dostať a kam potrebujú dostať spoločnosť. Ich politický marketing je veľmi jednoduchý. Držať voliča v strachu. Najskôr z federácie, potom z Maďarov, Rómov, pred voľbami z utečencov a najnovšie z hnedokošeliarov.

 

To, že nám Slovensko hnedne, oligarchovia a ich politickí otroci doteraz nevideli? To nám fakt chcú nahovoriť, že Kotlebovci sa objavili týždeň pred voľbami? Možno naozaj o náckoch nevedeli, pretože politická hnedá bola viditeľná iba na ulici, ktorú oni, odtrhnutí od reality, v utajených bytoch, autách a kanceláriách nevideli. Nie je skôr realitou, že sa práve vďaka nim hnedá rozrástla do obludných rozmerov? Za normálnych okolností by nám politici už rok pred voľbami oznámili, že hnedý mor sa šíri Slovenskom aj vďaka finančnej pomoci zo zahraničia. Informovali by nás, že majú silné okresné a krajské štruktúry a ich “kanady” sa medzi mládežou stávajú najobľúbenejším módnym artiklom. Lenže naše politické elity o tomto probléme nevedeli, respektíve nechceli vedieť. Vďaka zanedbanému školstvu, sociálnym rozdielom a netransparentným kšeftom na vládnej úrovni, naša mládež chce vidieť hnedú budúcnosť. Je preto nutné, aby si to naši oligarchovia a vládnuci politici uvedomili. Lebo hnedá nepotrebuje peniaze, hnedá získa všetko, vrátane našich životov.

Teraz najčítanejšie

Peter Nôta

Podnikateľ, kameraman na volnej nohe, publicista, dokumentarista. Získal som medzinárodnú cenu na Ukrajine za dokument o Spolužití v Krásnej Hôrke. Pracoval som pre ČT, TV NOVA, STV, MARKIZA. Publikoval v Domino Fórum, Vasarnap, HN. Vytvoril som portál sociálnej internetovej televízie Chilli.today Zatiaľ je vo forme Start Up projektu. vysielať chcem začať na jeseň. Momentálne hľadám strategického investora.