Denník N

V každej triede jedny oči

V pondelok som bol diskutovať o referende, okrem iných aj s pánom Chromíkom. Povedaného bolo mnoho, ale jeden jeho výrok na mňa extra dopadol a rezonoval ešte dlho po relácii.“To, aby ste učili 99% alebo 100% detí o sexuálnom zneužívaní na to, aby ste odhalili nejakých pár percent sexuálnych zneužívateľov, je hlúposť,“ povedal. A ak by to bola aj jeho jediná veta, úplne by stačila.

Keď som ešte učil, rozprával som sa so známym, ktorý sa venoval práci s obeťami domáceho násilia. Povedal mi: „Starý, mysli na to, že do ktorejkoľvek triedy vstúpiš, s veľkou pravdepodobnosťou sa budeš pozerať do očí aspoň jedného decka, ktoré doma zneužíva otec alebo nejaký strýko. S veľkou pravdepodobnosťou sa bude správať nevhodne, možno na seba upozorňovať, ale možno bude naopak plaché niekde vzadu. Ale za tie roky, čo túto prácu robím, viem takmer isto, že v každej triede jedno nájdem.“

Vo výskume Inštitútu pre výskum práce a rodiny z roku 2013 36% detí vo veku ôsmakov a deviatakov potvrdilo, že sú vystavené nejakej forme násilia. 7% detí hovorilo o sexuálnom zneužívaní a podozrenie za zanedbávania výchovy bolo zaznamenané u viac ako 9%. V inom prieskume 54% dospelej populácie vyhlásilo, že násilie páchané na deťoch je dosť rozšírený fenomén alebo veľmi rozšírený fenomén. Keď boli sociológovia prezentovať tieto výsledky v parlamente, Ivan Leitman z občianskeho združenia Náruč sa ku mne nahol a povedal: „V skutočnosti ich je ešte viac.“

Ak vyjdeme z predpokladu, že takmer každé desiate dieťa je teoreticky obeťou sexuálneho násilia, väčšinou zo strany blízkej osoby, v jednej triede to už nemusia byť jedny oči, ale môžu byť dvoje alebo troje. A uši, ktoré by podľa mňa mali od niekoho počuť, aké správanie zo strany dospelých je ešte v poriadku a s čím už treba za niekým ísť a nahlásiť to. Sexuálna výchova má byť aj o tom. O hraniciach, vzťahoch, úcte k vlastnej intimite a vlastnému telu.

Viem, že väčšina ľudí, ktorí na referendum pôjdu, úprimne miluje svoje deti a nikdy by im neublížili. No aj otec alebo strýko, ktorý doma obchytkáva svoje alebo chvíľu nestrážené dieťa, budú veľkými nepriateľmi sexuálnej výchovy. Z prostého dôvodu – mohlo by sa im na to prísť. Na rozdiel od pána Chromíka si myslím, že za každého jedného odhaleného agresora by tá sexuálna výchova pre všetky deti stála.

Teraz najčítanejšie

Martin Poliačik

Politik, pedagóg a filozof, lektor kritického myslenia. Poslanec Národnej rady SR, člen výboru pre školstvo. Člen slovenskej delegácie v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy. Člen predsedníctva hnutia Progresívne Slovensko.