Spoznajte obyvateľstvo a mestá Slovenska cez interaktívny atlas

Milujem mapy a atlasy. Okrem tých papierových rád privoniam aj k ich mladším digitálnym súrodencom. Jedného dňa som sa rozhodol, že dieru v ponuke moderných máp Slovenska, ktoré by boli využiteľné aj pre potreby školskej geografie, zaplním vlastnou tvorbou. Pozrite sa, či sa mi to s Atlasom obyvateľstva a miest Slovenska podarilo.
Atlas krajiny Slovenskej republiky, vrcholné dielo slovenskej kartografie, vyšiel už pred takmer pätnástimi rokmi. Napriek tomu, že ide stále o hodnotný a komplexný zdroj informácii o našej domovine, ktorý má okrem monumentálnej tlačenej podoby aj svoju online verziu, rozhodol som sa, že pre potreby rýchleho a užívateľsky priateľského využitia v školskej geografii (prípadne pre potreby širokej laickej verejnosti), by bolo lepšie mať niečo jednoduchšie a svižnejšie.

Zobral som to ako výzvu naučiť sa niečo nové a v priebehu týždňa som z viacerých zdrojov dát a mapových vrstiev vytvoril interaktívny Atlas obyvateľstva a miest SR, ktorý je voľne dostupný na tomto odkaze. Je navrhnutý ako mapový príbeh, v ktorom sa užívateľ postupným posúvaním obsahu smerom nadol, oboznámi so základnými demografickými pomermi Slovenska. Na jeho plnohodnotné prezeranie budete potrebovať počítač, na displejoch smartfónov a tabletoch bude zobrazenie jednotlivých máp oklieštené.

Atlas obyvateľstva a sídiel SR je ešte stále v procese tvorby, postupne pribudnú k mapám úlohy, v ktorých si žiaci precvičia prácu s mapou, analýzu dát a vyvodzovanie záverov z rozličných tematických máp. Atlas obsahuje okrem interaktívnych máp aj vložené grafy a sprievodný text. V súčasnosti je jeho obsah tvorený nasledovnými kapitolami:
- Vývoj počtu obyvateľov od roku 1840 do roku 2020
- Vekové zloženie obyvateľstva v súčasnosti a budúcnosti
- Počet obyvateľov a hustota zaľudnenia
- Národnostné zloženie obyvateľstva
- Obyvateľstvo podľa vierovyznania
- Pôrodnosť
- Migrácia obyvateľstva
- Miera nezamestnanosti
- Koľko sa kde zarába
- Mestá Slovenska
- Aké boli mestá Slovenska v roku 1910

Jednotlivé mapy obsahujú vyskakovacie okná s dodatočnými informáciami o zobrazovaných javov a procesoch, čím sa možnosti mapovej prezentácie v porovnaní s klasickým tlačeným prevedením výrazne prehlbujú. Mojou osobne najobľúbenejšou časťou atlasu je mapa najväčších miest na území Slovenska v roku 1910, ktorá obsahuje informácie o vtedajšom počte a národnostnej skladbe obyvateľov, graf vývoja počtu obyvateľov do súčasnosti a odkaz na fotografie zobrazujúce niekdajšiu podobu miest.
Vzájomným porovnávaním viacerých máp je možné hľadať súvislosti (prepojenia) medzi vybranými ukazovateľmi. Existuje napríklad vzťah medzi vysokou mierou nezamestnanosti a stratou obyvateľstva migráciou v jednotlivých okresoch? Ktoré mestá patrili pred storočím k najväčším na Slovensku a dnes sú len malými provinčnými mestečkami? Ktoré mestá naopak v rebríčku miest v priebehu posledných sto rokov výrazne poskočili?
Zvedavým napadne veľa otázok, verím, že atlas poskytne odpovede aspoň na niektoré z nich.
Viac interaktívnych máp a množstvo článkov súvisiacich s geografiou nájdete na webstránke Lepšej geografie.