Denník N

Múdrosť ženy

Počas cesty v Guatemale som navštívila mesto Antigua a stretla som tam výnimočnú a inšpiratívnu ženu. Clara je útle žieňa, oblieka sa celkom moderne a vlasy nosí na krátko ostrihané. Nenapĺňala moje predstavy o staršej múdrej žene, potomkovi Mayov, ktorý nesie ich múdrosť.

Želania sa však väčšinou plnia v inej forme ako očakávame a to moje, stretnúť staršiu múdru ženu sa vyplnilo v podobe stretnutia s Clarou.

Sedeli sme večer na balkóne jej malého hotelíka a ona rozprávala. Spoločnosť nám robil oddychujúci vulkán, muškáty na balkóne a večerná Venuša, na ktorú ma Clara upozornila. Miluje hviezdy, prírodu a vulkán. Jej rozprávanie bolo veľmi živé. Tá žena nemá vyhranenú vieru, neverí v reinkarnáciu, nebáda o duchovných veciach, ale duchovno z nej priam žiari.

Rozprávala o svojom vzťahu s otcom. O tom, ako sa vedeli dlhé hodiny baviť o hudbe, literatúre, umení. O tom, ako ju naučil vážiť si samu seba, vnímať svoju autentickosť. Bola mu vďačná. Uvedomovala si, že v tomto ju život požehnal. Uvedomenie a vďačnosť robili jej tvár krásnou.

Zažila však aj ťažké chvíle. Tri potraty. Jeden pri leteckej nehode. Neskôr porodila zdravé deti, no jedno z nich zomrelo niekoľko týždňov po pôrode. V noci. Syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Hovorila o bolesti prvých týždňov. O tom, ako sa umárala. Ako ju sužovala myšlienka, že to snáď ani neprežije. Ako v noci vstávala a kontrolovala, či deti dýchajú. Bolesť prítomná v jej hlase bola taká intenzívna, že som mala pocit, že sa to stalo včera. Tá žena sa nebráni životu. Prijíma bolesť, no nepoddáva sa jej. Po všetkých tých ťaživých udalostiach ju opustil manžel. Zaľúbil sa do inej ženy. Bol to šok pre ňu aj pre okolie. Všetko sa zdalo byť perfektné. No stalo sa a ona sa s tým musela vyrovnať.

Clara nesie v sebe esenciálnu ženskú múdrosť. Je prirodzená. Pochopila, že všetko má svoj čas. Je čas na smútok a čas na radosť. Žena má v sebe vnútorné cit pre čas. Podlieha cyklu. Mnohé z nás však strácajú túto citlivosť. Ak sa spojíme s esenciou ženskosti, budeme vždy vedieť kedy a načo je ten správny čas. Necháme plynúť život cez seba. Budeme k sebe milosrdné a necháme naše pocity vyplynúť z vnútra. Vylejeme žiaľ, keď bude čas na smútok a budeme v sebe nachádzať silu, keď sa bude treba pohnúť ďalej. Nebudeme potláčať bolesť a cítiť hnev a bezmocnosť. Sme pre seba dôležité, vnímajme čas.

Tá výnimočná žena nesie tiež posolstvo, že život je premenlivý. Je to nekonečný prúd zmien, na ktorý musíme reagovať. No automatický pilot nám neposkytne vždy správnu odpoveď, reakciu. Clarino vnútro je živé. Mení sa a reaguje na vynárajúce sa situácie. Ak sa spojíme so životom, dá nám tu správnu odpoveď i silu zvládnuť ťažkosti. Clara je spojená so životom. Vníma ho na prechádzkach v lesoch, čerpá energiu z prírody. Vníma život vulkánu. Energiu svojho otca cez sny, miesta a intuíciu. Život je všade, len ho treba odhaliť. Je na nás, či sa s ním spojíme alebo budeme žiť automaticky, umŕtvení a kontrolu prenecháme myšlienkovým konštruktom doby.

Clara dokázala týmto autentickým životom vytvoriť nádherne až magické miesto. V jej malom hotelíku som mala pocit akoby tam bolo všetko ľahšie, čistejšie. Ľahší vzduch, čistejšie myšlienky. Aj ľudia, ktorými sa obklopila, jej zamestnanci sú milí ľudia. Ako by to nemohlo byť krásne miesto, keď ten dom postavil jej otec a ona ho vytvorila? Reprezentuje nádherný vzťah otca a dcéry.

Život nie je ľahký či ťažký, krásny či škaredý. Život jednoducho je.  „Je“ je sloveso. Vyjadruje činnosť. Život nie je zabetónovaný, statický. Je to prúd energií. Clara miluje energiu, život. Vraví, že cíti, že prináleží vulkánu. Keď raz zomrie, chce, aby jej popol bol rozsypaný v jeho okolí. Vulkán Fuego pri meste Antigua je stále aktívny- živý. Viete si predstaviť krajší vzťah k životu a k sebe?

Teraz najčítanejšie