Denník N

Meldónium – doping alebo liek?

Svetom športu v posledných týždňoch otriasol novodobý dopingový škandál. Súčasným hitom športovcov, nielen z krajín východného bloku, sa stalo meldónium. Je záhadný liek z Lotyšska oprávnene zaradený na listinu zakázaných látok? V čom spočívajú jeho účinky?

Najväčšou obeťou meldónia, látky, ktorá bola na prelome rokov pridaná do zoznamu Svetovej antidopingovej agentúry, je ruská tenisová hviezda Maria Šarapovová. Okrem nej sa previnili napríklad švédska bežkyňa Abeba Aregawiová – majsterska sveta v behu na 1500 metrov, bronzová krasokorčuliarka z nedávno skončených ME v Bratislave Jekaterina Bobrovová a obludný rozmer dodal škandálu včerajší prehrešok takmer kompletnej ruskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov.

Krátko pred odchodom do dejiska majstrovstiev sveta bola väčšina ruského kádra pozitívne testovaná na meldónium, čo stálo miesto trénera Vitalija Prochorova, ktorého z jeho funkcie prakticky okamžite odvolal tamojší minister športu Vitalij Mutko.

Najväčší dopingový škandál v histórii hokeja môže mať fatálne následky na vystúpenie mladých Rusov v Grand Forks. Do zámoria pravdepodobne odletí namiesto ročníka 1998 ročník 1999 a všeobecne platí, že v dorasteneckých kategóriách urobí aj jeden rok veľmi veľký výkonnostný rozdiel.

Snáď ešte horšie však vyzerá celý škandál zvnútra. To, že sa previnil takmer kompletný tím, svedčí o organizovanom dopingu pod vedením trénerov a lekárov. Prakticky nie je možné, aby všetci 16 a 17-roční mladíci dobrovoľne užívali tú istú látku bez toho, aby o tom vedel realizačný tím. Zároveň to tiež nahráva názoru, že meldónium bolo zaradené na listinu zakázaných látok oprávnene. Už vôbec totiž neobstojí možnosť, že všetci hráči trpeli nejakým kardiovaskulárnym ochorením, na ktorých liečbu bolo meldónium prvotne vyvinuté.

História lieku siaha do sedemdesiatych rokov a za jeho vznikom stojí lotyšský vedec Ivars Kalvinš. Meldónium je v pobaltských krajinách a Rusku predávané ako voľne dostupný liek, určený primárne na liečbu srdcových ochorení a angíny. Sám objaviteľ lieku sa postavil na stranu usvedčených športovcov s tvrdením, že meldónium vyvinul pre sovietskych vojakov na zabránenie straty kyslíku vo vyšších polohách.

Fakt, že meldónium je liek a pre určitú skupinu ľudí má preukázateľné pozitívne účinky, však neznamená, že nie je športovcami hromadne využívaný na zlepšenie výkonnosti. Kalvinš svojím príkladom síce tvrdí, že meldónium je liek a chráni zdravie športovcov, no priamo nevyvracia jeho posilňujúce účinky. Hromadné užívanie látky mladými hokejistami je už nezvratným dôkazom určitých pozitívnych účinkov meldónia na výkony športovcov.

Meldónium je voľne dostupné napríklad prostredníctvom ruského online obchodu so špecializáciou na výživové doplnky rupharma.com. Tento obchod na svojej stránke okrem iného popisuje, že liek zvyšuje hladinu energie, napomáha rýchlejšiemu fyzickému zotaveniu, zlepšuje doručenie kyslíku do buniek a je vynikajúci pre zlepšenie výdrže športovcov. Prakticky je aj z popisu badateľné, že meldónium môže pomôcť.

Podstatou toho, prečo je meldónium používané športovcami, je podpora prekrvovania a práve zrýchlenie okysličovania organizmu, čo vedie k väčšej vytrvalosti a rýchlejšej regenerácii tela. Na princípe okysličenia organizmu fungoval aj neslávne známy krvný doping, ktorý pred časom takmer zničil svetovú cyklistiku. Meldónium je mu podobné, no nie je tak silné a tvári sa sofistikovanejšie. Nepotrebuje krvné transfúzie a športovci nekončia na pokraji smrti, tak ako taliansky cyklista Riccardo Ricco, ktorého podomácky prevádzané transfúzie takmer stáli život.

Aj keď sú názory odborníkov rozmanité, bolo pravdepodobne zaradené na listinu zakázaných látok oprávnene. Mierne kontroverzným však môže byť spôsob, akým to Svetová antidopingová agentúra urobila.

WADA v priebehu minulého roka nesledovala ani tak účinky látky, ako skôr množstvo atlétov, ktorý ju užívajú. Na základe toho, že látka bola zistená u viacerých športovcov na Európskych hrách v Baku, začal byť prešetrovaný aj jej efekt. Podobne by teda mohol byť riešený snáď aj vitamín C. Aj ten používa veľa športovcov.

Všetko však nasvedčuje tomu, že látka bola umiestnená na listinu správne. Neobstojí tvrdenie Marie Šarapovovej o tom, že látku užívala pre nedostatok horčíku, dedičnej cukrovke v rodine či častým ochoreniam. Šarapovová meldónium užívala desať rokov a ak sa k látke staviame ako k lieku, jeho odporúčaná doba užívania nemá presahovať šesť týždňov.

Treba tiež podotknúť, že WADA oznámila zaradenie lieku na listinu s trojmesačným predstihom, na čo nadviazala tiež Ruská antidopingová agentúra. Že to nepostrehla samotná tenistka, je pochopiteľné, no ľudia, tvoriaci jej tím, zlyhali na plnej čiare.

Ruský šport čelí veľkým problémom. Spomína sa dokonca neúčasť na Olympijských hrách v Riu, ktorá by však zrejme nebola správnym riešením. Posledný prípad ukazuje, že Rusko má záujem riešiť problémy s dopingom. Stopnutie kompletnej nominácie na majstrovstvá sveta predišlo tomu, aby boli hokejisti z dopingu usvedčení priamo v dejisku turnaja, čo by malo ešte oveľa nedozernejšie následky.

foto: pixabay.com

Teraz najčítanejšie

Matej Ondrišek

Športovo-spoločenské zaujímavosti. Autor je študentom žurnalistiky.