To nevymyslíš, to je IIHF

Podivné pravidlá IIHF a duálna organizácia nasledovných majstrovstiev sveta môžu poriadne zamotať formátom tohtoročného turnaja. Prečítajte si, čo všetko sa môže za určitých okolností stať a aké riešenia prichádzajú do úvahy.
Vrchol medzinárodnej sezóny pomaly klope na dvere a je na čase osvetliť pravidlo, ktorým môže Medzinárodná hokejová federácia veľmi poškodiť niektorému z reprezentačných tímov. Pri zhode okolností, ktorá však koniec-koncov nemusí byť až tak nepravdepodobná, dá IIHF niekomu priam vlastný gól.
Počiatok problému nastal pri udeľovaní turnaja elitnej divízie v roku 2017. IIHF rozhodla, že MS sa o rok budú konať v Nemecku a Francúzsku. Pri súčasnom formáte vypadáva posledný tím z každej skupiny a z minulosti sme si už zvykli, že tímy, organizujúce nasledujúce MS, nemôžu zostúpiť. Čo však robiť v situácii, keď sa oba organizujúce tímy nachádzajú v tej istej skupine?
Skupiny sú každoročne tvorené na základe svetového rebríčka. Podľa neho bolo Francúzsko s Nemeckom namiešané do „slovenskej“ skupiny B spolu s našimi, Bielorusmi, Maďarmi, Fínmi, Američanmi a Kanaďanmi. V prípade druhej skupiny A je jasné to, že posledný tím určite zostúpi. Tým však všetko jasné hasne.

Ako Francúzi, tak aj Nemci sú tímami, ktoré by mohli byť teoreticky namočené do bojov o zotrvanie v elitnej kategórie, no nemôžu vypadnúť. V prípade, ak by skončil jeden z týchto tímov na poslednom mieste, zostane čierny Peter v rukách jedného zo siedmych tímov – buď zo skupiny A alebo B. Ako názornú uvedieme túto situáciu:
V skupine A skončil na 8. mieste Kazachstan s 3 bodmi, na 7. Dánsko s 5 bodmi a 6. skončilo Lotyšsko so 7 bodmi. V skupine B skončili poslední Nemci so 4 bodmi, 7. skončilo Bielorusko so 6 bodmi a na 6. mieste skončilo Maďarsko s 8 bodmi. V tomto prípade je jasné, že zostupuje z A skupiny Kazachstan, ale aj Dánsko, keďže z dôvodu posledného miesta Nemecka musel vypadnúť jeden tím zo siedmeho miesta. Vo vzájomnom porovnaní majú Bielorusi o bod viac, čo znamená záchranu.

Dvojica budúcoročných organizátorov môže teda v priebehu MS na základe svojho úspechu či neúspechu rozhodovať o formáte turnaja. Od ich výsledku bude závisieť, či zostúpia dva tímy zo skupiny A alebo po jednom z každej skupiny. Tímy tak môžu medzi sebou bojovať aj na diaľku, nezáležiac pritom na skupine.
Ešte viac však môže bojom o zotrvanie zamotať možnosť, ak by Nemecko a Francúzsko obsadili v B skupine posledné dve miesta – teda by skončili 8. a 7. V tom prípade bude platiť pravidlo, ktoré je k dispozícii na oficiálnej stránke IIHF a hovorí o tom, že pri tejto možnosti zostúpi len jeden tím – najhorší zo skupiny A, čiže vezmúc náš predošlý príklad, len Kazachstan.

Aj po tomto všetkom je však najväčšie potenciálne zauzlenie deja mimo elitnej divízie. Pravidlo pokračuje a popisuje, že za tejto možnosti by teda, pochopiteľne, postupoval do elitnej divízie len jeden tím miesto „plánovaných“ dvoch. Znamená to, že tím, ktorý skončí na MS divízie 1A v Poľsku na druhom mieste a mal by postupovať, sa o svojom postupe či nepostupe dozvie až po skončení elitných MS v Rusku. Bude teda nejaký čas (cca 18 dní) čakať a tŕpnuť, či nepríde k nečakanej náhode a Nemci s Francúzmi neskončia na chvoste svojej skupiny. V tom prípade by druhý tím z nižšej divízie prišiel o svoj už vopred vybojovaný postup.

Nemecko a Francúzsko v jednej skupine bez ohrozenia vypadnutím teda môžu poriadne zamiešať kartami na majstrovstvách sveta. Vyššie spomenuté varianty síce vyzerajú nepravdepodobne, no kto si spomenie na minuloročný šampionát, vie, že boj o záchranu je pri novom formáte už beztak poriadne dramatický. Minulý rok napríklad v A skupine 6. – 8. tímy získali zhodne po 5 bodov a o zostupujúcom rozhodovala tabuľka vzájomných zápasov.
Ak nastane situácia, že Nemecku a Francúzsku nevyjdú napríklad prvé tri zápasy, môžu bezstarostne prehrať aj zvyšné. Ohrození zostupom nie sú. Zamotali by však situáciu ostatným tímom a najmä by rozosmutnili potenciálneho nováčika v elitnej kategórii MS.
IIHF mohla využiť aj pravidlo o výmene tímov v špeciálnych prípadoch, tak ako to urobila napr. pri posledných MS, kde sme z dôvodu logistiky boli preradení do Ostravy my. Tentoraz mohla vymeniť Francúzsko s Nórskom alebo Nemecko s Dánskom tak, aby v jednej skupine nefigurovali dva vopred zachránené tímy. Túto možnosť však federácia nevyužila.
Vyvstáva otázka, či je prideľovanie šampionátov dvom krajinám výhodné a ak už, či to majú byť dve krajiny ako Nemecko a Francúzsko, ktoré častejšie bojujú o záchranu než o postup do štvrťfinále. Imunita pred vypadnutím môže tento rok zohrať veľmi významnú rolu a meniť formát turnaja priam za jazdy.
zdroj: iihf.com, wikipedia.com
titulná foto: pixabay.com