Denník N

Účet za závislosť od Turecka

Angela Merkelová chcela aby Turecko urobilo špinavú robotu, ktorú ona robiť odmieta a dostala za to mastný účet – trestné oznámenie priamo od tureckého prezidenta Erdogana, podané na nejakého satirika. Tomu sa hovorí irónia osudu.

Ako je známe, celé mesiace odmietala a odmieta Angela Merkelová uzavrieť nemecké (a aj schengenské) hranice, lebo že vraj to nejde a zároveň presadila v EÚ, že práve za uzavretie hraníc budeme Turecku platiť. Erdogan si túto dohodu nechal zaplatiť, nielen veľkým množstvom peňazí, ale aj ústupkami, napríklad bezvízovým stykom od júna.

Avšak táto dohoda nefunguje. Teda, ona sa javí, že funguje, lebo počet migrantov poklesol. Dôvod však nie je dohoda s Tureckom, ale skutočnosť, že Macedónsko uzavrelo svoje hranice. Proti vôli Angely Merkelovej. Počet migrantov totiž výrazne poklesol už pred uzavretím dohody s Tureckom.

Zároveň výrazne rastie počet migrantov prichádzajúcich na talianske pobrežie. A je jedno, či ako následok uzavretia macedónskych hraníc alebo ako následok dohody s Tureckom. Dohoda s Tureckom každopádne oveľa viac robí EÚ závislú na Turecku, ako problém skutočne rieši.

Následok tejto závislosti je rýchlo silnejúce sebavedomie tureckého prezidenta, najnovší príklad je Jan Boehmermann. Tento mimo nemeckých hraníc skôr neznámy satirik si robil srandu z Erdogana, lebo Erdogan sa sťažoval na nejakú na turecky prerobenú pesničku od Neny. Ako vhodnú formu :-) zvolil Boehmermann básničku, ktorú prečítal v satirickom programe verejnoprávnej ZDF. Treba povedať, že básnička obsahuje viacero vulgarizmov, menej však ako Temné kecy. Aj o tom je satira.

K tomu všetkému majú Nemci vo svojom Trestnom zákonníku § 104a, ktorý vraví, že ako ide o trestný čin podľa § 103 (urážka orgánov a zástupcov zahraničných štátov), musí s trestným stíhaním súhlasiť vláda. A tak, vrchol celej frašky, už druhý deň hútajú experti úradu vlády, ministerstva zahraničných vecí a ministerstva spravodlivosti nad básničkou nejakého satirika. Erdogan totiž podal včera trestné oznámenie. Turecký premiér Davutoglu dokonca dospel k záveru, že táto básnička je za zločin proti ľudskosti. Nie vraždenie Kurdov je zločin proti ľudskosti, ale básnička.

Toto je skutočná irónia osudu – Turecko, krajina, v ktorej sú bití demonštranti, obsadzované voči režimu kritické redakcie a zatváraní opoziční politici, ide cvičiť Nemecko kvôli básničke.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.