Denník N

O ovládaní davu a.k.a. Homoloby VS Križiaci

Ilustračný obrázok. SZM. Miesta Mesta. Foto: Adam Berka
Ilustračný obrázok. SZM. Miesta Mesta. Foto: Adam Berka

„Hlasovanie sme z dôvodu rešpektovania názoru menšiny principiálne vylúčili.“

Ako každého slováka s prístupom na internet, aj mňa primälo dnešné referendum k zamysleniu sa nad právami menšín a podobami fundamentalizmu v našej krajine.

Keď už je táto téma na stole, myslím si, že v konzervatívnych krajinách, akou Slovensko nepochybne je, homosexuálnej menšine ubližujú samotní homosexuáli rovnako, ako kresťanskej väčšine ubližujú kresťanskí fundamentalisti na čele jednotlivých cirkví. Ide o ideologický boj dvoch znepriatelených táborov, ktorý ako lavína so sebou strháva nasledovaniachtivé masy bežných, relatívne tolerantných ľudí. Medzi svojimi kamarátmi mám rovnako veriacich ľudí, ako homosexuálov. A mám ich všetkých rovnako rád. Rovnako sú mi však proti srsti fundamentalistické katolícke omše vo veľkých slovenských kostoloch, ako exhibicionisticky ladené gay prajdy. Jedno aj druhé síce beriem ako bizarnú formu zábavy, ktorá má upozorniť na dôležité posolstvá, no tie sa v záplave bigotnosti a dekadencie strácajú.

Podobnú situáciu som už raz zažil. Bolo to v Kodani roku 2010, na stretnutí študentov architektúry z celej Európy – EASA (European Architecture Students Assembly). Napriek spoločným cieľom a hodnotám, ktoré všetci zdielame, nevedeli sme už tretí deň dôjsť k dôležitému rozhodnutiu o budúcnosti našej „organizácie“. EASA, čisto študentská sieť postavená na anarchistických princípoch, je známa tým, že všetky svoje rozhodnutia príjma na základe spoločného konsenzu. Funguje tak už vyše 30 rokov a počas týchto 30 rokov sa nám vždy podarilo spoločne nájsť najlepšie riešenie. Tento krát sme však už tretí deň boli rozdelení na dva názorové tábory 50/50 a ocitli sme sa tak v slepej uličke, z ktorej zdanlivo nebolo cesty von. Boli sme vyčerpaní a mali sme pocit, že všetky dostupné možnosti, ako sa pribliblížiť k vyriešeniu krkolomnej situácie, vrátane psychologických cvičení, skupinového obímania sa, loptových hier aj hádzania si mincou, sme už vyčerpali. Aj napriek našim spoločným cielom a hodnotám, ktoré sme všetci zdielali, stále sme nevedeli dospieť ku konsenzu alebo aspoň k takému riešeniu, s ktorým by sa uspokojila drvivá väčšina zúčastnených študentov. Hlasovanie sme z dôvodu rešpektovania názoru menšiny principiálne vylúčili.

Vtedy prišli moderátori s prevratným riešením. Rozdelili veľkú skupinu rozhádaných študentov na jednu veľmi malú skupinu, v ktorej sa nachádzali všetci silní rečníci a najzdatnejší obhajcovia jedného aj druhého názorového tábora a na druhú, veľmi početnú skupinu tichších študentov, ochudobnenú len o silných rečníkov z prvej skupiny.

Mysleli sme si, že zatiaľ čo sa bude početnejšia skupina bezradne a ticho pasovať s problémom, silným rečníkom (lídrom názorových táborov) sa v oklieštenej zostave podarí dôjsť k riešeniu rýchlejšie. Opak sa stal pravdou. Zatiaľ, čo sme si v úzkom kruhu za dverami na chodbe predostierali jednotlivé argumenty a rokovali sme, ako by šlo o reparát Mníchovskej dohody, z vedľajšej miestnosti bolo po 10 minútach počuť potlesk.

Tichá väčšina (ináč tiež inteligentných, len o čosi menej priebojných študentov) ochudobnená o zdatných rečníkov, ktorí dovtedy našu spoločnosť polarizovali, dospela k spoločnému konsenzu za 10 minút. Za 10 minúť sa im podarilo to, o čo sme sa všetci spolu bezvýsledne snažili 3 dni.

Vtedy nám z tejto skúsenosti vyplynulo obrovské ponaučenie, presahujúce význam samotného architektonického workshopu.

Adam Berka
Bratislava Budúcnosti

 

Teraz najčítanejšie

Adam Berka

Architekt, vydavateľ a mestský poslanec. V roku 2012 rozbehol 82 Bøok & Design Shõp, kníhkupectvo zamerané na architektúru, dizajn, umenie a ilustráciu (www.82.sk). Architektúru vyštudoval v Bratislave a Ahmedabáde. Dlhoročný a komplikovaný vzťah k Bratislave, ho stojí veľa úsilia, no podľa jeho vlastných slov, nemenil by. Založil projekty Miesta Mesta alebo Bratislava Budúcnosti. Je autorom ilustrovanej knihy o živote M. R. Štefánika: Štefánik - Muž činu.