Denník N

Malo to byť seriózne edukačné video… Japončina pre začiatočníkov s Mikiyom:-).

Stačilo stresov a dusných tém. Pred spaním sme s Mikinom pripravili male jazykové okienko – jednoduché japonské frázy. S Angličtinou sa v Japonsku často nedostanete ďaleko, preto sa počas dovolenky v Tokiu základné frázy môžu zísť.

https://www.youtube.com/watch?v=tIZhIpMR7F4&feature=youtu.be
Japončina nie je až taká komplikovaná, ako by sa mohlo zdať. Ak nechcete ísť príliš do hĺbky, je dokonca veľmi jednoduchá. Hlavne kvôli príjemnej výslovnosti a gramatike bez skloňovania a časovania.
Nehovorím, že nemá svoje zádrhele – napríklad písmo, alebo jazyk prísne odzrkadľujúci a postavenie a hierarchiu komunikujúcich alebo situáciu.
Japonci ale cudzincom veľmi zhovievavo odpustia všetky jazykové nedostatky a tešia sa, ak ich prekvapíte aj tými najjednoduchšími frázami. Pravdepodobne vás z vďačnosti vychvália do neba ako perfektného speakra, aj keď ovládate len najzákladnejšie minimum.

Stačia napríklad tieto spojenia:

Ďakujem / Arigatō /ありがとう
Ďakujem pekne / Arigatō gozaimasu /ありがとうございます
Ďakujem velmi pekne / Dōmo arigatō ozaimasu / どうもありがとうございます
Dobrý den !/ Konnichi wa! / こんにちは!
Ahoj! / Genki?/げんき?/元気?
Dovidenia /Sayōnara /さようなら
Maj sa! / Ja nee / じゃねえ!
Tak zase! /Mata nee /またねえ!
Ahoj! / Bai – bai! (Bye, Bye!) /バイバイ!

To bo continued, dovolenky sa blížia :-) .

Teraz najčítanejšie

Marianna Hasegawa

Na Slovensko som sa vratila v roku 2013, po 16 rokoch zivota v Tokyu . Este na zaciatku 90tich rokov som odisla studovat Japoncinu a Korejcinu do Viedne na Vienna University a potom do Tokya na Tokyo University Of Foreign Studies, kam som sa dostala na stipendium. V Japonsku som nakoniec ostala trochu dlhsie ako bol povodny plan a prezila tam nadhernych 16 rokov:-). Mam dvoch polojaponskych synov, s ktorymi si momentalne vychutnavame zivot na Slovensku. Moje zážitky z Japonska som zhrnula do najnovšej e-knihy "16 rokov v Tokiu" na mojej FB stránke. Enjoy :-)! Kedze som nomad, nikdy neviem, kedy a kam ma zase vietor zaveje :-). Yoroshiku Onegai Shimasu!