Denník N

Potrebujeme upgrade na Slovensko 2.0

Štrbské pleso
Štrbské pleso

Pri investovaní do lepšej budúcnosti našej krajiny potrebujeme zásadnú zmenu.

Dnes som v parlamente hovoril o programovom vyhlásení novej vlády to, že jej najväčším problémom nie je, že vznikla ako pravoľavý zlepenec. Slovensko dnes nie je v situácii, kde v tých najzávažnejších situáciách ide o ideologické problémy. Všetci vieme, že potrebujeme upgrade zo Slovenska 1.0, ktoré nebolo upgradované už 10 rokov, na Slovensko 2.0. Najzásadnejšie problémy aj recepty na ich riešenie pretínajú celé politické spektrum bez ohľadu na ideológiu.

To znamená najmä zásadnú zmenu v troch oblastiach, ktoré majú len málo spoločného s tradičným pravoľavým delením:

1.) Rovnosť pred zákonom a korupcia

2.) Funkčný, lacnejší a jednoduchší štát, kde občania nie sú podanými, ani nepriateľmi

3.) Investovanie do budúcnosti a lepšej krajiny – infraštruktúra, veda a vzdelávanie, zdravotníctvo a kultúra.

Na základe programového vyhlásenia sa dá predpokladať, že ak vláda vydrží a naplní sľuby, tak budeme mať o štyri roky viditeľne lepšiu súdnu sústavu. Hlavný problém v rovnosti pred zákonom a korupcii ale nie je v súdoch, ale v polícii a prokuratúre, ktoré najväčšie kauzy zastavili. Tu je zodpovedný minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý je, podobne ako Pavol Paška v zdravotníctve, garanciou a symbolom toho, že sa v tejto oblasti nič neudeje. A tak to bude aj naďalej.

V oblasti funkčného, lacnejšieho a jednoduchšieho štátu potrebujeme budovať kapacitu štátu, ale aj znížiť dane pre strednú triedu zamestnancov, ktorí tvoria kostru našej spoločnosti a nie chváliť sa tým, že sa zrušia daňové licencie a obmedzia sa pracovné zdravotné služby, čo sú aj tak opatrenia, ktoré zaviedla vláda Smeru.

Pri investovaní do lepšej budúcnosti našej krajiny potrebujeme zásadnú zmenu. Ľudia, pri ktorých sa plytvali eurofondy na často nefungujúce elektronické služby, ESO, e-learning pre chovateľov kôz a iné eurofondy, však budú naďalej zodpovední za ministerstvá a veľké balíky eurofondov aj v tejto vláde. Upgrade na Slovensko 2.0 sa nerobí tým, že sa povie, čo sa chce počuť, ale tak, že človek so silnou víziou a silným politickým krytím ide takmer na samovražednú misiu a keď má aspoň trochu šťastia, tak je úspešný.

Táto vláda bude pravdepodobne pokračovať v politike statusu quo, kde sa veci len manažujú tak, aby nespadli a nevznikli nebodaj ďalšie problémy. Takto sa bude manažovať naša budúcnosť. Je to politika absencie akejkoľvek ucelenej predstavy o zmene. Je to politika obohacovania vybraných ľudí a skupín. Je to politika reakcií na naliehavé problémy a žiadosti zdola bez vízie.

V praxi to znamená drahé a neskutočne pomalo stavané diaľnice či železnice (čo v skutočnosti znamená, že mnohé nebudú postavené). Inde to znamená úplne prázdno. Pre mňa to nie sú abstrakcie. Pre mňa sú to stámilióny rozkradnutých eurofondov, kým na najlepších školách Slovenska riešia základne existenčné otázky. Pre mňa je to hojné financovanie dobre napojenej pavedy a fiktívnych inovácii a ignorácia základnej vedeckej a inovačnej infraštruktúry tejto krajiny. Pre mňa je to situácia, keď Slovenská akadémia vied dokázala nevídané a zvrhla svojho predsedu za to, že veľa myslel na seba, ale málo na akadémiu, tak Robert Fico mu dal nevídanú moc nad celou vedou.

Ak bude takáto politika pokračovať a neuskutoční sa upgrade na Slovensko 2.0, tak sa bude posilňovať extrémizmus, radikalizácia a znižovať dôvera k štátu. Takáto stratégia je krátkozraká. Ak sa pozrieme na krajiny okolo, kde vlády nabíjali spoločnosť nespokojnosťou, tak neprišiel ďalší Blair alebo Merkelová, ale Orbán, Kaczinsky a Jobbik. Zodpovednosť za túto nebezpečnú tendenciu preberú v najbližších rokoch a dlhodobo tí, ktorí budú hlasovať za programové vyhlásenie vlády.

Teraz najčítanejšie