Denník N

Občania alebo anarchisti? O moci na ulici a dobrých politikoch

Foto - TASR
Foto – TASR

Keď budeme na ulici, uvedomme si, že máme v rukách moc, ktorá má byť zverená parlamentu, vláde a súdom. Nehľadajme na ulici pomstu,

Dvadsaťpäť rokov po nežnej revolúcii si my, občania, opäť berieme moc do vlastných rúk a vychádzame s ňou na námestia. Na rozdiel od novembra 1989 nežiadame zmenu ústavného režimu, ale naopak, dožadujeme sa jeho sfunkčnenia.

Taktické stiahnutie Pavla Pašku z politiky nám nestačí, požiadavky smerujú ďalej a predseda vlády si ich nehodlá ani vypočuť. Preto v utorok vyjdeme na námestie opäť a pripomenieme víťazovi volieb, že moc patrí nám a on je len jej dočasným správcom.

Ak sa nám podarí správcu odvolať, mali by sme mať jasno v tom, komu a s akým zadaním chceme svoju moc zveriť do budúcnosti. Podľa toho sa dožijeme buď slobodnej a prosperujúcej spoločnosti, alebo novej totality či oligarchie.

Kľúčovým slovom roku 1989 bola demokracia a symbolom slobodné voľby a trhová ekonomika. Domnievam sa, že kľúčovým slovom roku 2014 by mal byť právny štát a symbolom transparentnosť a fungujúca spravodlivosť. Zápas, ktorý na nás čaká, je zápas proti korupcii a zneužívaniu politickej či ekonomickej sily na vytváranie faktickej občianskej nerovnosti.

Áno, Slovensko má množstvo iných problémov ako je korupcia. Áno, podvyživené školstvo a zdravotníctvo, sociálna mizéria státisícov ľudí – to všetko sú vážne problémy. Štát nám však odoberá zdroje vo forme daní a odvodov pod zámienkou, že chce tieto problémy riešiť, a pritom nedokáže (a niekedy, žiaľ, ani nechce) uchrániť vybrané peniaze pred asociálmi a príživníkmi, honosiacimi sa luxusom a prepychom.  A to je ten najdôležitejší problém.

Žiadajme od politikov, aby ako najcennejší poklad strážili vládu zákona a občiansku rovnosť, a až v druhom rade ekonomiku, sociálne veci, školstvo, zdravotníctvo… O to všetko sa už môžu postarať tí, ktorí tomu rozumejú. Len musia dostať šancu a musia mať vytvorené podmienky na čestnú prácu.

Často počúvam, že všetkých politikov treba poslať kade ľahšie a dať šancu novým tváram. Áno, nejaké nové tváre budeme potrebovať. Ak sa nám podarí odstrániť z verejného života tých, ktorí sa neosvedčili, bude treba ich nahradiť.

Vyšlo to s pánom Andrejom Kiskom, verím, že by nesklamali ani Juraj Smatana, Pavol Nechala, Miroslav Kollár a mnohí iní. Nenechajme si však nahovoriť, že každý, kto doteraz nebol v politike, je čestnejší a schopnejší ako ktorýkoľvek súčasný politik. Ostatné župné voľby v Banskej Bystrici nech sú nám výstrahou.

Nenechajme sa zlákať do súboja ulica vs. politici. Z takýchto nezmyselných súbojov povstávajú diktatúry a totalitné režimy. Nekonajme ako anarchisti alebo nihilisti – konajme ako  zodpovední občania. Ak naozaj chceme vybudovať právny štát, sfunkčniť spravodlivosť a spriehľadniť rozhodovacie procesy, budeme potrebovať ľudí so skúsenosťami.

Takých, ktorí už boli alebo aj dnes sú vo verejných funkciách a osvedčili sa ako dobrí správcovia verejného priestoru. Nebuďme leniví premýšľať a nehádžme všetkých do jedného vreca. Priznajme kredit politikom a sudcom, ktorí sa osvedčili. Narýchlo zopár príkladov: Ondrej Dostál, Iveta Radičová, Peter Osuský, Eugen Jurzyca,  Daniel Lipšic, Lucia Žitňanská, Jana Žitňanská, Rudolf Bauer, Dušan Čimo, Miroslav Beblavý, Richard Sulík, Martin Poliačik, Richard Vašečka, Elena Bethotyová, František Šebej, Mikuláš Huba, Jana Dubovcová…

Na mnohých som iste zabudol. Sú tam mená ľudí, ktorých politické presvedčenie nezdieľam a v rámci plurality by som ich nevolil. Ľudí, ktorí možno niečo vo svojej práci aj nezvládli – lebo sú len ľudia a  ľudia robia chyby. Ale každého z nich si viem predstaviť v pozícii čestného správcu verejného priestoru.

Keď budeme na ulici, uvedomme si, že máme v rukách moc, ktorá má byť zverená parlamentu, vláde a súdom. Nehľadajme na ulici pomstu, ale žiadajme právny štát, transparentnosť a spravodlivosť. Pozvime tých, ktorí sa už osvedčili, aby v našom zastúpení spravovali túto krajinu.

Zaviažme ich do budúcnosti, aby viac „nedržali basu“ s ľuďmi, ktorí sa nechali mocou skorumpovať, alebo ju na korupciu používali. Podporme ich službu našou osobnou každodennou čestnosťou a nulovou toleranciou k „malej korupcii“, ktorú vidíme vo svojom okolí. No a tí z nás, ktorí sú toho hodní, nech sa neboja s pokorou prijať verejnú funkciu.

Teraz najčítanejšie