Denník N

Aká vysoká bude skutočná cena slovenskej ropy?

Jednou z postáv príbehu, v ktorom má zahraničná spoločnosť zálusk na nerastné bohatstvo uložené pod vašim domom, sa môžete stať z večera do rána.

Sedíte na terase svojho domu. Kým kosačka vychladne, odložíte rukavice. Mali by ste ešte zasiať šalát, ale slnko je vysoko. Z jedného záhona odtrhnete paradajku, z druhého bazalku a vložíte ich do úst. Rýchla studená polievka je na svete. Ale nie je to ono, chcelo by to trochu soli. Zbehnete do kuchyne.

V chodbe začujete, ako sa o podlahu triešti kvetináč s muškátom. Jasné, zabudli ste ho preložiť z okna, ale prečo je tá mačka taká vystrašená? Keď sa vrátite, na vašom čerstvo pokosenom trávniku parkuje UFO. Pretriete si oči. Slnko sa odráža od leského kovu. Žiadne lieky neberiete, takže to, čo vidíte, je zrejme realita. Otvoria sa bočné dvierka..

Severovýchod Slovenska v hľadáčiku naftárov

Nie je to sci-fi a titulok je v poriadku. Jednou z postáv príbehu, v ktorom má zahraničná spoločnosť zálusk na nerastné bohatstvo, s vysokou pravdepodobnosťou uložené pod vašim domom, sa môžete stať z večera do rána.

Rovnako si mohli pripadať ľudia z obcí v okresoch Humenné, Medzilaborce a Bardejov v lete minulého roku. Neviem, ako vyzerá štandardné hľadanie ložísk ropy inde, ale u nás na severovýchode vyzeralo z pohľadu bežného človeka nejako takto.

Krajina v okolí Smilna. Miesto plánovaného prieskumného a v prípade nájdenia ložiska i ťažobného vrtu pre ropu /plyn. Prieskumné územie je určené od roku 2006. Na fotke je pôvodný stav.

Možno ste niečo zachytili v médiách. Starenky v šatkách s transparentmi o záchrane vody, protestný pochod v Prešove. Prvé tlačovky, usmievavé tváre amerických (a poľských, českých, maďarských) podnikateľov, nasrdení a nič netušiaci východniari. Neskôr správy o porušovaní zákonov, o autách postavených krížom na ceste, blokádach pozemkov.

8
December 2015. Za humnami sa objavili stroje zahraničnej firmy. Niektorí obyvatelia zostali zaskočení. Najmä preto, že pozemky, ktoré bágre potrebujú používať, sú súkromné.

Ak nie ste z regiónu, najskôr o tom neviete veľa a možno vám nie je jasná podstata príbehu.

Je to aj preto, že ak stojíte na ceste, nemôžete písať. Ak môžete, píšete miesto blogov žaloby a žiadosti úradom, aby prišli spraviť na vašu záhradu poriadok, pretože naozaj, ale naozaj potrebujete ísť do práce a tráviť pol dňa ako aktivista proti ťažobnej spoločnosti nemáte poznačené v diári.

Kým pochopíte, ako svet okolo vás reálne funguje, chvíľu vyzeráte ako idiot.

Od úradníkov čakáte záujem, od naftárov, ktorí chcú byť vašimi obchodnými partnermi serióznosť, od polície, že vám bude pomáhať a chrániť vás a od médií, že okamžite pochopia podstatu problému a zajtra to bude vyriešené, veď to bolo vo všetkých správach.

Že čítate tento blog je znakom, že to tak nie je.

Nie som odborník na energetiku, ani geológ. Chcem sa pokúsiť zaznačiť do kolektívnej pamäte udalosti, ktoré sa dejú v tuctovej dedine na východe krajiny, lebo sa zapáčila, ako bohatá nevesta. Mám podozrenie, že niečo nie je v poriadku a že príbeh sa môže zopakovať kdekoľvek na Slovensku.

Napriek tomu, čo tvrdia seriózni vedci, nebo je plné lietajúcich tanierov, ktorým dochádza palivo.


Sledujte aktuálny vývoj na: www.facebook.com/RopaSmilno
Dokumentácia k prípadu na: docs.com/marianna-varjanova

Teraz najčítanejšie

Marianna Varjanová

Vo voľnom čase blokujem cesty a vypovedám na polícii. Tento blog bude občasnou Alenkinou monotémou. Zahraničná ťažobná firma ma prinútila pýtať sa, či tých divov naokolo nie je na moju ríšu už trochu priveľa. Ložiskový geologický prieskum ropy a horľavého zemného plynu na severovýchode Slovenska a jeho vplyv na kvalitu pleti žien po štyridsiatke.