Denník N

Dobrá dráma je, keď cítiť zvláštnu pachuť v ústach

O dobrých inscenáciách, ale aj inšpirácii či temných stránkach sme sa rozprávali s Mirom Švoňavom z realizačného tímu festivalu Nová dráma/New Drama 2016.

12. ročník festivalu Nová Dráma/New Drama ponúkne v dňoch 9. – 13. 5. najzaujímavejšie inscenácie súčasnej drámy, ktoré vznikli v uplynulom roku v profesionálnych divadlách na Slovensku. Zahraničná sekcia Focus predstaví súčasné divadlo a drámu z Bosny a Hercegoviny. Okrem súťažnej prehliadky vybraných inscenácií je súčasťou festivalu aj sprievodný a pracovný program. V rámci neho sa koná aj PechaKucha Night, ktorá už túto stredu 27.4.2016 predstaví prácu scénografov, svetelných dizajnérov a multimediálnych umelcov. O festivale na PechaKucha Night porozpráva PR manažér festivalu Miro Švoňava. O tom, čo ho komunikovanie o divadle naučilo a aké inscenácie ho oslovili, nám porozprával v krátkom rozhovore.

Tri veci, ktoré ťa inšpirujú?
Termín uzávierky, YouTube, stretnutia s ľuďmi, ktorí sa nesťažujú, že nemajú na nič čas a nestíhajú.

Čo ťa priviedlo k práci s divadlom?
S divadlom som koketoval najprv na javisku, v neprofesionálnom súbore, neskôr som spolupracoval na niekoľkých inscenáciách a organizácii divadelných festivalov. Divadlo ma priťahuje, pretože sa deje tu a teraz a keď všetko funguje, je to veľká mágia. Videl som skvele natočené filmy, zúčastnil som sa parádnych koncertov, no nič sa zatiaľ nevyrovnalo imaginácii a vzťahu performera a diváka. Ešte zaujímavejšie je to z tej druhej, organizačnej stránky.

Rada, ktorá ti najviac pomohla v pracovnom živote?
Človek sa veľa múdreho dozvie z filmov. V pracovnom a vlastne aj súkromnom živote sa držím najviac hlášok z môjho obľúbeného filmu Samotári.

Čo si sa pri svojej práci naučil?
Naučil som sa, že všetci sme iba ľudia, máme svoje dobré aj horšie dni. Vždy sa pokúšam vcítiť do motivácie a potrieb každého, s kým spolupracujem a komunikujem. Nie je to jednoduché, ale väčšinou to pomáha.

Čo je pre teba svetlý bod dňa?
Zbožňujem skoré rána, keď ešte všetci spia a všade je ticho. Keď sa ma nikto sa nič nepýta a všetko stihnem. Ráno je však rovnako skvelé, aj keď ho prespím, pretože ráno sa spí najlepšie.

svonava
Čo je tvoja temná stránka a ako s ňou bojuješ?
Pracovný stres sa mi častokrát lezie do snov. Párkrát sa mi snívalo, že na mňa z obrovského plagátu padajú logá partnerov a sponzorov. Ale napokon si racionálne posvietim na svoje nočné mory a vzrušenie z festivalového diania a pozitívna spätná väzba ma dostane z temnoty.

Ako prekonať strach?
Strach určite nie je na škodu. Myslím si, že si treba nájsť zdravú hranicu medzi strachom, rešpektom, svojimi možnosťami a odhodlaním. Rád používam porekadlo: Kto sa bojí, nech nechodí do lesa.

Čo je podľa teba dobrá dráma?
V prípade prípravy festivalu je dobrá dráma taká, keď sa všetko dobre skončí. Za dobrú drámu na javisku uznávam každú inscenáciu, po ktorej cítim zvláštnu pachuť v ústach, divný pocit v bruchu a poriadny zmätok v hlave. To sú vlastne symptómy katarzie, či nie?

Aká divadelná inscenácia ťa naposledy oslovila?
Veľmi som sa tešil z pozvania na nový divadelný projekt zoskupenia Med a prach Krása a hnus v Pisztoryho paláci. Fascinuje ma, ako som sa strácal v záplave všetkých rovín, náboženských odkazov a symboliky, hoci nie som veriaci. Med a prach nemajú na Slovensku obdoby v tom, ako sa pohrávajú s formou, hudbou, výtvarnom a osobným nasadením, s akým sa púšťajú do hrania.

Čo odporúčaš nevynechať na festivale Nová dráma/New Drama 2016?
Z hlavného programu festivalu  určite odporúčam pohybovo dokumentárne Solo lamentoso slovenskej performerky a režisérky Slávy Daubnerovej. Veľmi sa ale teším aj na off program, plný stretnutí diskusií, networkingu a dobrej spoločnosti.

scenicke citanie
Keby si mohol spolupracovať s kýmkoľvek, koho si vyberieš?
Počas mojej dobrovoľníckej služby som intenzívne pričuchol k menším či väčším iniciatívam v oblasti environmentálnej udržateľnosti, ktoré sa týkajú aj organizovania festivalov. Veľmi rád by som spolupracoval s iniciatívami ako napríklad Julie´s Bicycle.

Čo máš v Bratislave rád?
Som rád, že sa v Bratislave rozmohlo bicyklovanie a cykloaktivizmus. Veľmi im fandím, pretože sám dennodenne bicyklujem mestom.
Je super, že Bratislava sa rozlietala. Do Berlína je to zrazu na skok.

Kde v krajinách V4 to podľa teba kultúrne naozaj žije a prečo?
Prednedávnom som bol po dlhšom čase v Brne a úplne som sa do toho mesta zaľúbil. Pamätal si ho skôr ako pochmúrne mesto, kde som sa často strácal. Zrazu je Brno raj. Ulice plné ľudí, žije to tam, z jedného divadla do druhého to ma človek na skok a ľudia si užívajú ulice. Páči sa mi koncept hospody „na stojáka“, kde hostia postávajú pred hospodou s pivom a na Zelňáku sa prechádzajú páry v pohármi vína v ruke.

 

33. vydanie PechaKucha Night Bratislava sa koná 27. 4. v a4 – priestor súčasnej kultúry. Vďaka podpore Vyšehradského fondu môžete tešiť aj na ďalších zaujímavých hostí z Česka, Poľska a Maďarska. Novinky o aktuálnom vydaní vám pošleme v PechaKucha Newslettri.

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.