Denník N

Týždeň v thajskej masérskej škole v Bangkoku

Do Thajska sme nešli za krásnymi plážami aké poznáte z filmu The Beach, ani za zábavou v nikdy nespiacom Bangkoku. V rámci nášho ročného cestovania po hodvábnej ceste sme Thajsko navštívili najmä preto, aby som sa tam naučila thajskú masáž a reflexológiu nôh.

Vybrala som si asi najznámejšiu masérsku školu v Thajsku, ktorá patrí k budhistickému chrámu Wat Po. Tí, ktorí ste už boli v Bangkoku, určite Wat Po poznáte. Nachádza sa tam totiž obrovský, 45 m dlhý, ležiaci Budha, ale aj obľúbená tzv. Budhova stopa, do ktorej budhisti – aj turisti – vkladajú mince. Ak sa im mincu podarí postaviť na hranu tak, že sa nezvalí, budú mať šťastie. Pri tomto chráme vznikla aj masérska škola The Wat Po Thai Traditional Medical School. Na výber v nej máte z množstva rôznych kurzov, ako napríklad tradičná thajská masáž, aromaterapia, masáž tváre, masáž detí a bábätiek a iné, ktoré sú ukončené uznávaným certifikátom. Keďže mňa už roky zaujímal súvis medzi určitými bodmi na chodidle s orgánmi a končatinami tela, s veľkými očakávaniami som sa prihlásila na kurz masáže nôh.

„Toto je tvoja masérska palička, napíš si na ňu meno“, začal sa nám venovať lektor Kao. Do ruky mi dal malú, asi 15 cm-vú drevenú paličku na jednom konci zúženú. Tá slúži ako pomôcka pri thajskej masáži nôh. „Zatiaľ čo thajská masáž tela používa palce, dlane, ruky, lakte, kolená a chodidlá, v thajskej masáži nôh používame ruky, prsty a drevenú paličku,“ vysvetľoval lektor. Okrem toho sme dostali aj malý kufrík s masážnym krémom, mištičkou na krém uterákmi a, samozrejme, podrobný a ilustrovaný učebný materiál.

Možno ste už absolvovali kadejaké kurzy a školenia doma či v zahraničí. Niekedy sa pri takýchto rýchlokurzoch stáva, že človeka najprv unudia niekoľkohodinovou teoretickou časťou a na prax ledva-ledva zostane čas. Nie však v masérskej škole Wat Po. V úvode sme sa len asi pol hodinku prizerali ako pracujú starší študenti a hneď si nás zobrali „do parády“ lektori. Poslúžila som ako model.  V duchu som sa potešila, že pocítim na vlastnej koži ako má taká profesionálna masáž vyzerať. Spočiatku veľmi príjemná masáž sa pomaly menila na moje bolestivé a útrpné výrazy. Zapierala som sa do stoličky a vyplešťovala oči, keď Kao paličkou stláčal zaradom body na mojom chodidle. Kao si to hneď všimol a iba sa smial. Úsmev som opätovala cez zuby a bolo mi jasné, že si to budem musieť vytrpieť do konca. Tuším ma to bolelo najmä pri stlačení bodu, ktorý je spojený s pľúcami a prieduškami a tiež pri… Neprezradím. Nech si skúsi každý na svojej vlastnej nohe. A čo vlastne znamená, ak vás stlačenie určitého bodu bolí? Mám problém? To má určite na svedomí fajčenie v minulosti a nedoliečený zápal priedušiek! Ale kdeže. Panika nie je na mieste. Bolesť neznamená automaticky ochorenie orgánu alebo časti tela. „Bolesť pri silnejšom tlaku je v poriadku. Problém máš až vtedy, ak to bolí aj pri jemnom pritlačení,“ upokojil ma Kao s úsmevom a znázornil na mojom chodidle silný a jemný tlak. „Masáž nôh využíva poznatky čínskej medicíny. Používa sa už minimálne 3000 rokov,“ hovorí do pléna lektorka Peo. „Účelom thajskej masáže nôh je najmä podporiť cirkuláciu lymfatického systému, krvného obehu, správne fungovanie a stimulácia vnútorných orgánov, najmä tráviaceho traktu. Vhodná  je najmä pre ľudí, ktorí trpia žalúdočnými ťažkosťami, zápchou, spomaleným metabolizmom, a tiež pre tých, ktorí trpia častými bolesťami hlavy, migrénami alebo upchatými dutinami.“

thajská masáž
Spojitosť medzi bodmi na chodidle a orgánmi
thajská masáž
Môj tretí deň v masérskej škole

Kurz trval päť dní, ráno od 9-tej do 16-tej hodiny poobede. Každý deň začal modlitbou a krátkou meditáciou pri zapálených vonných tyčinkách. Nikto však do ničoho nebol nútený. Potom začalo celodenné masírovanie. Každý sa pritom vystriedal – dvakrát za deň som bola model, dvakrát masér. Keďže kurz prebiehal kontinuálne, v triede boli súčasne tak začiatočníci, ako aj študenti, ktorých v ten deň čakala skúška a získanie certifikátu. Technické vychytávky som tak odkukávala nielen od lektorov, ale aj od svojich „služobne starších“ spolužiakov.

A kto vlastne boli moji spolužiaci? Na moje prekvapenie nielen zahraniční. Masérska škola Wat Po teda zjavne nie je iba nejakou turistickou pascou, ktorú by si miestni nemohli finančne dovoliť. Najmenej polovica účastníkov boli Thajčanky. Krásna, vyšportovaná Sirikit je majiteľka hračkárstva a na kurz prišla len pre zábavu a pre svoj vlastný záujem. „Už roky sa venujem fitnesu a zdravej výžive a tento kurz mi len doplní môj životný štýl,“ vraví Sirikit. Ďalších účastníkov kurzu však motivovali iné veci. Napríklad vízia zárobku. Na vychýrený masérsky kurz prišli z rôznych končín Thajska, len aby získali profesionálne zručnosti a vytúžený certifikát. „Mám svoju vlastnú malú práčovňu na ostrove Phuket. Nie som z Bangkoku. Prišla som sem len kvôli masérskej škole, pretože rozmýšľam o zmene práce. Rada by som si otvorila masérsky salón na ostrove Krabi. Poznáš Krabi? Je tam nádherne,“ odpovedá mi najviac usmievavá Yada, keď sa ju pýtam na jej motiváciu absolvovať tento kurz. Podobne rozmýšľa aj urastený mladučký Iránec, Amir. Keď ako nováčik vstúpil do triedy, už beztak chichotavé Thajčanky sa ešte viac začali chichotať a šuškať si. 18-ročný Amir si očividne získal sympatie účastníčok kurzu, v ktorom dovtedy prevládalo skôr ženské pohlavie. „Že prečo som prišiel na kurz?“ Odpovedá mi Amir otázkou. „Chcem si zarobiť na štúdium v Kanade. Žijem tam už asi rok a sporím si na vysokú školu. Kanaďania platia za takéto masáže veľké peniaze. Je to efektívny spôsob ako si rýchlo privyrobiť.“ A keď som už vyspovedala takmer všetkých v učebni Amir na mňa namieril moju vlastnú otázku. „Ja to robím len zo špásu. Vždy ma zaujímala spojitosť medzi chodidlom a orgánmi, tak sa to teraz konečne naučím.“ „Ale nepovedala si všetko!“ Ozval sa Nemec Christopher. „Povedz mu, akého máš prefíkaného priateľa!“ Smeje sa Chris a Amir nechápe. „Áno, áno, kurz mi vlastne venoval môj frajer na narodeniny,“ vysvetľujem. „Tak to je skutočne múdra stratégia predplatiť si takýto pôžitok,“ zasmeje sa Amir.

Naši lektori boli profesionáli. A počas chvíľ, keď som slúžila niektorému spolužiakovi ako model, som si všimla, že každý z lektorov bol niečím charakteristický a výnimočný. Kao bol nielen trpezlivý, ale aj všímavý a starostlivý. Všimol si hneď, ak niekto nebol vo svojej koži. Peo bola najprísnejšia. Keď mal niekto zlú pozíciu prstov alebo dlane, hneď zacítil na sebe jej ostrý pohľad. Keď sa balila noha do uteráka, v momente sa ocitla nad človekom kontrolujúc správny postup. Spočiatku ma odstrašil jej výraz väzenskej dozorkyne, ale bola to len maska a nakoniec sa stala jednou z mojich obľúbených. Ďalšími lektormi boli tichá mladá dievčina, trochu rezkejší Thajčan nižšieho vzrastu, ktorý sa vedel schuti hlasno smiať, či staršia pani, ktorá bola vľúdna ako nejaká naša spoločná babička, ale vedela aj poriadne spucovať, ak bolo treba.

Pokiaľ ide o samotnú masáž a jej techniku, naučili sme sa postup skladajúci sa z približne 60 krokov. Ešte viac ako ruky dostala hádam zabrať moja pamäť. Niektoré techniky mali aj vlastné, často vtipné pomenovanie, pravdepodobne preto, aby sa lepšie zapamätali. Mojimi obľúbenými krokmi-technikami sa stali „veselá opica“, „tiger“ a „hora“, za to najmenej si moje prsty zvykali na „mrkvu“ a „šúpanie zemiaku“ – napriek tomu, že som vegetarián. J „Zajtra máš skúšku! Už musíš robiť bez knižky,“ upozorňovala ma lektorka-babička, keď som aj štvrtý deň potajomky poškuľovala do učebného materiálu. Nakoniec všetko dobre dopadlo. Praktickou aj teoretickou skúškou som prešla a v batohu si už na ďalšie putovanie po hodvábnej ceste nesiem certifikát kurzu masáže a reflexológie nôh.

thajská masáž
S lektormi masérskej školy Wat Po po získaní certifikátu

Niekoľko rád na záver

  • Koľko to stojí?

Kurz masáže nôh v škole The Wat Po Thai Traditional Medical School stojí 7500 THB (približne 190 EUR)/5-dňový kurz/30 hodín. Kurz tradičnej thajskej masáže tela stojí 9500 THB (približne 240 EUR). Je to jedna z najdrahších, ak nie najdrahšia škola v Thajsku. Samozrejme, nájdete aj omnoho lacnejšie kurzy za ca. 3000-5000 THB, ale väčšinou kratšie.

Samotná masáž nôh inak v Thajsku stojí okolo 150 THB (menej ako 4 EUR)/hodina. Len na porovnanie, na Slovensku stojí takáto masáž 15-30 EUR, v USA a Kanade 50-70 USD/CAD.

  • Ktorú školu si vybrať?

Len v Bangkoku je niekoľko desiatok masérskych škôl, a v celom Thajsku možno aj stovky. Nie je jednoduché vybrať si spomedzi veľkej ponuky. Odporúčame vybrať si tú, o ktorej máte spoľahlivé recenzie. Nerozhodujte sa výlučne podľa najlepšej ceny, ale zvážte všetky okolnosti. Nám sa napríklad viac oplatilo zaplatiť za kurz vo Wat Po, ako cestovať na overený, kvalitný, oveľa lacnejší, ale kratší kurz inej školy v meste Chiang Mai (3000 THB/2-dňový kurz/15 hodín). Ak totiž spočítate náklady za cestu Bangkok – Chiang Mai (1200 THB/osoba), možno sa až tak neoplatí šetriť. Ak nemáte k dispozícii spoľahlivé recenzie či odporúčania na konkrétnu školu, odporúčame ísť do Wat Po. Je síce drahé, ale sú profesionálni a budete určite spokojní. Viac info na http://www.watpomassage.com/.

  • Kedy je masáž zakázaná?

Podľa thajskej masérskej školy Wat Po masáž nôh je zakázaná, ak masírovaná osoba: je 30 minút po jedle; je tehotná; má menštruáciu (po treťom dni je to povolené); cíti sa chorá; má rakovinu; zlomeninu nohy; otvorenú ranu na nohe, srdcové ochorenia; kožnú infekciu na nohe; operáciu brušnej oblasti tela (do 2 rokov po operácii).

  • Ako často?

Masáž nôh si môžete dopriať maximálne 2-krát do týždňa. Počas kurzu ju, samozrejme, absolvujete oveľa viackrát. Niekto však musí slúžiť aj ako model pre študentov. :)

thajská masáž
Kým slúžite niekomu ako model, sledujete zatiaľ postupnosť krokov v učebnici

Text a foto: Marta Rajková

Naše ročné cestovanie po hodvábnej ceste môžete sledovať na https://facebook.com/travelistan/ alebo na našom webe travelistan.sk.

Teraz najčítanejšie

Marta Rajková

Som cestovateľka, blogerka a freelance prekladateľka. Hovoria mi digitálny nomád, no ja si len žijem svoj sen.