Denník N

Všetko je transparentné, ale nič vám nepovieme

Bratislava, 30. 4. 2015. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas rozhovoru pre Denník N. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bratislava, 30. 4. 2015. Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák počas rozhovoru pre Denník N. Foto N – Tomáš Benedikovič

Ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka ako jedného z mála ľudí Smeru-SD neraz pochvália komentátori aj opozičné strany. No spôsob, akým jeho podriadení (ne)vysvetľujú výber agentúry, ktorá od štátu zinkasovala 130 tisíc eur, vyvoláva pochybnosti, či Lajčákov rezort pri výnimke z verejného obstarávania nesleduje aj iný, ako len verejný záujem.

Ani viac ako mesiac po odhalení, že majiteľ agentúry EVKA Miroslav Strašifták je spoločník známych ministra Kažimíra sme sa nedozvedeli nič o tom, ako ministerstvo zahraničných vecí v skutočnosti postupuje pri podpise zmlúv pre predsedníctvo v Rade EU.

„Oslovili sme agentúry, dostali sme ponuky a vybrali sme agentúru s najnižšou cenovou ponukou,“ vysvetľoval pred dvomi mesiacmi minister Miroslav Lajčák spôsob, akým sa jeho ľudia dopracovali k zmluve s agentúrou EVKA. Pri opakovaných otázkach novinárov, ktoré agentúry boli oslovené, však už Lajčákov rezort nebol taký otvorený. Prezradiť ich názvy ministerstvu vraj neprikazuje žiaden všeobecne záväzný právny predpis.

Ak by sa aj v budúcnosti našiel niekto, kto úradníkom z ministerstva zahraničia prikáže prezradiť mená oslovených firiem, je možné, že si ich nikto nebude pamätať. Riaditeľka legislatívno-právneho odboru rezortu sa nám totiž do telefónu vyjadrila, že žiadna dokumentácia, kde je možné oslovené firmy nájsť, neexistuje. Písomné stanovisko nám ministerstvo napriek opakovaným žiadostiam nezaslalo, žiadosť o stretnutie k tejto téme zamietlo. Následne prestalo komunikovať a odpovedať na maily úplne.

Zhrňme si to: niekto na ministerstve zahraničných vecí (snáď) robí prieskum trhu pravdepodobne telefonicky alebo pri káve, keďže z prieskumu neexistuje žiadna písomná dokumentácia. Všetky informácie o ponukách oslovených firiem drží dotyčný úradník v hlave. Médiám ich neprezradí, i keď na nich nemá byť čo tajné, lebo mu to nič a nikto neprikazuje.

Takto bez súťaže môžu v súvislosti s predsedníctvom ministerstvá postupovať pri zákazkách s predpokladanou hodnotou do 134 tisíc eur bez DPH. Hodnota zmluvy pre agentúru EVKA je 130 tisíc eur bez DPH.

Ak sa má týmto spôsobom míňať časť 70-miliónové rozpočtu na slovenské predsedníctvo v rade EÚ, zostane len dodať: Good idea, Slovakia!

 

Martin Turček, Nadácia Zastavme korupciu

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Zastavme korupciu

Veríme, že Slovensko môže byť krajina, v ktorej čestné konanie nie je rarita, ale spoločenská norma a podvody nie sú prehliadané, ale trestané.