Denník N

Turecký premiér odstupuje, chcel to tak Erdoğan?

Lojálnosť k prezidentovi je najdôležitejšia vlastnosť osoby, ktorá sedí na jednej z vládnych stoličiek v Turecku. A to na akokoľvek vysokom poste. Práve nezhody s hlavou Tureckej republiky, zdá sa, stáli kreslo samotného premiéra, podľa ústavy ešte stále lídra výkonnej moci v štáte, Ahmeta Davutoğlua.

Prečo premiér končí?

Tak, ako to už na tureckej politickej scéne býva, je možné, že sa skutočné dôvody odchodu verejnosť nedozvie. Premiér svoje „vlastné rozhodnutie” oznámil na tlačovej konferencii dnes, 5. mája. Špekuluje sa ale o niekoľkých alternatívach a dôvodoch súčasného vývoja.

Podozrenia o tom, že Ahmet Davutoğlu odíde z pozície lídra strany a vlády sa začali šíriť po tom, ako tureckú verejnosť zaujal 1. mája anonymný blog, diskreditujúci premiéra, nazvaný podľa amerického trileru z roku 1993, Prípad pelikán. Záujem si text získal tým, že hovoril rétorikou podporovateľov prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana a označoval Davutoğlua za „zlyhanie“, ktoré „oslabuje vôľu prezidenta”.

Rana pod pás však prišla aj od spolustraníkov. 29. apríla tzv. Centrálna rozhodovacia a výkonná rada AKP (MKYK), najvyšší rozhodovací orgán vládnej strany, odhlasovala odňatie právomoci predsedu strany vymenovať straníkov do regionálnych zastupiteľstiev. Vo svojom príhovore na straníckom zjazde následne vyhlásil, že sa „nebojí vzdať sa akejkoľvek pozície“.

Davutoğlu nevenoval pravdepodobne ani dostatok času záležitostiam, ktoré prezident považoval na domácej scéne za prioritné: zmena ústavy a politického systému v krajine. Z parlamentnej republiky sa má stať už čoskoro prezidentská republika francúzskeho typu. Najvýraznejším zástancom tejto systémovej zmeny je práve prezident Erdoğan.

Po stretnutí medzi premiérom a prezidentom, ktoré sa neplánovane posunulo o deň skôr, teda na stredu, 4. mája, bolo jasné, že Davutoğlu sa rozhodol post opustiť. Počas svojej dnešnej tlačovej konferencie tak podľa očakávaní oznámil odstúpenie z kresla predsedu strany aj predsedu vlády. Prezident Erdoğan mu následne zaželal všetko dobré.

gatestoneinstitute.org
gatestoneinstitute.org

Akademik a diplomat

Ahmet Davutoğlu sa stal 37. tureckým premiérom 27. augusta 2014, teda deň predtým, ako sa novým prezidentom stal Erdoğan. Ich blízky vzťah bol povestný a už vtedy bolo jasné, že napriek tomu, že v parlamentnej republike, ktorou je Turecko, je najvyššou hlavou výkonnej moci premiér, bude Davutoğlu hrať druhé husle. Hneď prvé zasadnutie nového kabinetu viedol napriek všetkým tradíciám prezident.

Profesor medzinárodných vzťahov a bývalý minister zahraničných vecí bol považovaný za Erdoğanovu diplomatickú pravú ruku. Počas svojho premiérovania sa práve on zúčastňoval rokovaní s predstaviteľmi EÚ v súvislosti s utečeneckou krízou a sympatie (no aj zmiešané pocity) vyvolala jeho účasť na pochode za slobodu slova v Paríži, kde sa zaradil medzi desiatky svetových lídrov, ktorí odsúdili teroristický útok na magazín Charlie Hebdo (hoci o tri dni neskôr jeho vláda zakázala zobrazovanie novej karikatúry Mohameda s nápisom Je Suis Charlie a minulý týždeň poslala do väzenia dvoch redaktorov, ktorí karikatúru zverejnili v domácom periodiku).

Podobný scenár, akým dnes prechádza Davuoğlu, pred dvomi rokmi prežíval vtedajší prezident Abdullah Gül. Ako jeden z popredných predstaviteľov strany AKP neodišiel na premiérsku ani inú politickú pozíciu, ale skôr do politického dôchodku. Aj v roku 2014 sa hovorilo o tom, že Gül patrí k progresívnej skupine strany AKP a tá spolupracovať s Erdoğanom nedokázala. Podobný scenár sa dá očakávať aj dnes.

Kto bude novým predsedom vlády?

http://therightscoop.com/
therightscoop.com

Nestabilita na politickej scéne sa odzrkadlila aj na finančných trhoch, kde turecká líra voči euru oslabila od včera o vyše tri percentá. Čas preto na vládu tlačí. 22. mája plánuje AKP zorganizovať zjazd strany, kde členovia zvolia svojho predsedu. Ten sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane aj premiérom krajiny.  Nové parlamentné voľby vedenie strany vylúčilo a svoju opätovnú kandidatúru vylúčil aj Davutoğlu.

Agentúry prichádzajú už aj s menami možných Davutoğluových nástupcov. Skloňuje sa meno Erdoğanovho zaťa, súčasného ministra energetiky, Berata Albayraka, meno ministra dopravy Binalia Yildirima, či Numana Kurtulmuşa, predsedu parlamentu, ktorého výroky o vyňatí definície sekularizmu pred týždňom rozhorčili mnohých Turkov i zahraničie. Očakáva sa však, že hlavnou prednosťou nového premiéra, ktokoľvek sa ním stane, bude bezvýhradná lojálnosť prezidentovi.

Teraz najčítanejšie

Lucia Yar

Blog o politickom živote v Turecku, ktorý píšem od roku 2012 (luciamrazova.blog.sme.sk). O Turecku a politicko-spoločensko-kultúrnych témach, ktoré hýbu touto krajinou, viac aj na @Lucia_Yar a EurActiv.sk