Denník N

Vedel Matovič, že účet na Belize nie je účtom Róberta Fica a vedel Fico, že 122 miliónový biely kôň pôjde do stratena?

O tom ako sa na Slovensku politicky zavádza a blafuje. No vyšetrovanie vždy odíde do stratena.

Vedel Matovič, že účet na Belize nie je účtom Róberta Fica a vedel Fico, že 122 miliónový biely kôň pôjde do stratena?

 

 

5.3.2016 sa konali voľby do NRSR. Predvolebná kampaň bola najostrejšia zo všetkých doterajsích kampaní. Vyčerpanosť politikov, či už fyzická alebo psychická, bola čitateľná na prvý pohľad. Vtedajšie vládne strany plnili stránky médii témami ako bezpečnosť, nekompromisné odmietnutie akýchkoľvek utečencov, boj proti korupcii, popieranie oligarchokracie, Most – Híd sa jasne vymedzil voči Kotlebovi a nacionalistickej SNS, všetky opozičné strany odmietli budúcu vládnu spoluprácu so Smerom. Nad týmto všetkým sa vznášali dve kauzy ktoré v súčasnosti už nikoho z politikov netrápia a mediálne upadli do zabudnutia. Kauzy účtu na Belizé a Matovičov 122 miliónový biely kôň.

 

Ako to celé začalo? Jednoducho. Matovič v auguste 2015 zverejnil na sociálnej sieti status, že predseda vlády s manžekou majú od roku 2008 na Belize schránkovú firmu s dvoma účtami v Belize Bank Internacional. “Stav účtov k 21. Júlu 2015 je 674.546.004,42 dolára”, napísal Matovič. Podľa Matoviča ide o rámcovú zmluvu, v centrálnom registri zmlúv vedenú pod číslom OV 02 2004/000019, uzatvorenú na základe oznámenia vo vestníku verejného obstarávania medzi č. 248 zo dňa 12.8.2013 pod označením 1984-MST. Matovič svoje tvrdenia odovzdal v štyroch obálkach policajnému prezidentovi, generálnemu prokurátorovi, špeciálnemu prokurátorovi a šéfovi SIS. Podľa Matovičovho tvrdenia bola rámcová zmluva medzi Ministerstvom vnútra SR a istou poľskou spoločnosťou. Konkrétne sa jedná o nákup ľahkých lesných a povodňových špeciálov 4×4, alternatívne 6×6. Podľa Matovičovho tvrdenia sa jedná o 22,5 milióna eur.

Fico okamžite kontroval a na brífingoch oznámil, že Matovič klame. Fico doslova povedal: “Ako môže niekto tvrdiť, že z verejného obstarávania, ktorého objem je menej ako osem milliónov eur, môže byť profit vo výške osem miliónov eur?”. Zároveň spolu s manželkou podal na Matoviča trestné oznámenie.

Fico potom v predvolebnej kampani vytiahol na Matoviča obvinenie z podvodu za 122 miliónov korún /4 049 658,10 eur/. Toľko Matovič “opral” podľa premiérovho tvrdenia cez svojho bieleho koňa a pripravil tak štát o zaslúžené dane, citujem: “Igorovi Matovičovi hrozili výruby, rôzne sankcie. Aby nič nemusel zaplatiť, všetky peniaze zo spoločnosti Igor Matovič – RegionPRESS presúva na svoj súkromný účet a rovnako likviduje celé účtovníctvo tejto firmy, ktoré ide do zberu. Nato daňovému úradu oznámi, že od tejto kúpno-predajnej zmluvy odstupuje,” tvrdil ďalej Fico.

Výsledok tohoto predvolebného divadla poznáme. Neudialo sa absolútne nič. Všetko šlo politicky ale aj mediálne do stratena.

V komparácii oboch káuz sa môžem oprieť o tieto nepopierateľné fakty:

Obaja politici nevedia pomenovať zdroj /materiály im poskytol anonym/. Pritom je zaujímavé, že slovenský politik dôveruje anonymu a zvoláva kvôli tomu tlačové konferencie.

Obaja politici svoje zistenia poskytnú vyšetrovateľovi, prokurátorovi, Matovič dokonca šéfovi SIS a policajnému prezidentovi.

Informácie sú verejnosti podsúvané podprahovo, s cieľom zasiahnuť voliča emocionálne . Pravda a právne záruky sú druhoradé.

Oboch politikov už po voľbách kauzy nezaujímajú a viac sa k nim nevyjadrujú. Korupcia a neplatenie daní je hneď po voľbách abstrahovaná.

 

 

Čo teda obidvoch politikov viedlo ku tejto politicko-mediálnej vojne?

S istotou môžem tvrdiť, že sú to ich osobné animozity. A prečo to tvrdím?

Lebo hneď po tejto prestrelke som začal pátrať po zdrojoch a dôkazoch.

 

Zistiť zdroje je nemožné. Jediné, ku čomu je možné sa dostať, sú sprostredkované informácie, respektíve získať zdroj, ktorý Vám vysvetlí spôsob konania na oboch stranách. Lenže slovenské zdroje majú strach. A tak je problém ich relevantne overiť, pretože kým sa prípad nevyšetrí, polícia ho nemôže komentovať a ani potvrdiť pravdivosť tvrdení. Takže poďme poporiadku.

Podľa mojich zdrojov:

Matovič získal “papiere”, ktoré potom odovzdal všetkým silovým zložkám zo zdroja, ktorý poznal. S úzkou skupinou vedenia Oľano – Nova o tom hovoril. Od začiatku vedel, že účet na Belizé nie je účtom Róberta Fica. Účet patrí osobe, ktorá je premiérovi viac ako brat. Na tejto osobe Ficovi veľmi záleží. Zároveň zdôrazňujem, že sa nejedná o jeho manželku a nejedná sa ani o Výboha. Podľa môjho zdroja bol proti zverejneniu účtu aj Daniel Lipšic. Matovič ale trval na svojom a informáciu zverejnil. Bol si istý, že trestnoprávny postih mu nehrozí.

Premiér Fico zdroj tiež poznal a od začiatku vedel, že Igora Matoviča za toto nemôžu odsúdiť, lebo tento druh “kreatívneho účtovníctva” robí každá spoločnosť, ktorej zisk presiahne pol milióna eur. Deje sa tak už od Mečiarovej privatizácie, kedy sa podniky nielenže predávali pod cenu, ale ešte ku tomu bol aj finančný bonus vo forme “hotovosti” na účte. Tieto peniaze potom išli na korupciu a financovanie podzemnej muftiho tajnej služby, prepojenej na podsvetie. Takže suma sumárum, ak by Fico chcel, aby išiel Matovič sedieť (za neplatenie daní), musel by otvorit Pandorinu skrinku korupcie a štátneho zločinu, z ktorej majú strach skôr politici a oligarchovia ako Matovič.

 

Čo z oboch komparácií vyplýva?

 

Výsledkom je fakt, že na Slovensku neexistuje tradičný boj o moc. Že praktiky očierňovania a vydierania pokračujú. Ľuďom sa nepredkladajú riešenia, ale zlo vo forme demagógie a vyvolávania strachu. Animozity si politici riešia cez tlačové konferencie a média im zobú z ruky. A polícia? Tá len bezducho vypočuje svedkov a prípad uloží. A tak tu máme po x rokoch pomerne slušný archív fotografií, daňových priznaní a príbehov zo súkromného života. Tento archív sa vždy pred voľbami opráši a politici čakajú, kto v tejto primitívnej politickej hre bez štipky myšlienky, empatie a racionálneho programu vyhrá a kto prehrá. Jediné, čo politikov teda zaujíma, sú “výsledky volieb”, pretože na Slovensku platí jediné a jasné politické pravidlo “Vyhraj voľby a môžeš všetko”. Síce sa to nerýmuje, ale je to pravda.

Teraz najčítanejšie

Peter Nôta

Podnikateľ, kameraman na volnej nohe, publicista, dokumentarista. Získal som medzinárodnú cenu na Ukrajine za dokument o Spolužití v Krásnej Hôrke. Pracoval som pre ČT, TV NOVA, STV, MARKIZA. Publikoval v Domino Fórum, Vasarnap, HN. Vytvoril som portál sociálnej internetovej televízie Chilli.today Zatiaľ je vo forme Start Up projektu. vysielať chcem začať na jeseň. Momentálne hľadám strategického investora.