Denník N

Americký (ne)demokratický proces.

Viete si predstaviť, že by v celom Brezne, Pezinku, alebo Snine bola len jedna jediná hlasovacia miestnosť? Nie?! Tak potom bude pre vás tento článok šokujúcou ukážkou demokracie na americký spôsob.

Iowa, Nevada
Vedeli by ste si predstaviť, že výsledok volieb môže ovplyvniť hodenie mincou, alebo ťahanie karty z balíčku? Áno, čítate správne. Minca a balíček kariet rozhodla o pridelení delegáta minimálne v trinástich prípadoch. Je pravda že tento postup sa používa iba v prípade rovnosti hlasov, na druhej strane v Iowe boli konečný výsledok tak tesný, že v konečnom dôsledku rozhodol o víťazstve.
Arizóna
Prezidentstké primárky v Arizóne sú uzavretá(podobne ako väčšine štátov) takže v nich môže hlasovať len ľudia, ktorý sa registrujú ako členovia niektorej z dvoch strán. Ešte pred začiatkom hlasovania sa zistilo, že tisíckam ľudí sa “zázračne“ zmenil a status z registrovaného pre niektorú stranu na “nezávislý“ a tak hlasovať nemohli. Okrem toho sa štát Arizóna rozhodol zrušiť viac ako dve tretiny všetkých volebných miestností a to hlavne v oblastiach s prevažne hispánskymi voličmi. Niektoré okrsky dokonca mali len jednu volebnú miestnosť na 108tisíc obyvateľov. V priemere na celý štát to bolo 21tisíc voličov na jednu volebnú miestnosť. Viete si predstaviť, že by ste museli čakať štyry hodiny v rade, aby ste mohli voliť v prvom kole prezidentských volieb? Ako čerešnička na torte vyznieva fakt, že v dobe keď ešte voliči stáli v rade na hlasovací lístok, médiá už vyhlásili víťazov aj keď bolo spočítaných menej ako 1% hlasov.
New York
Podobne ako v Arizóne aj v New Yorku bolo viac ako 120tisíc ľudí “omylom“ vyradených z databázy voličov a tak nemohli voliť. Vrchná úradníčkou štátu, síce bola odvolaná z funkcie a generálny prokurátor začal vyšetrovanie volebného podvodu, ale na výsledkoch volieb sa vôbec nič nemení. 80% z týchto 120tisíc voličov bolo vyradených v rodisku jedného kandidáta. Okrem toho aj v tomto štáte bolo zrušených množstvo hlasovacích miestností a voličom boli odoslané listy v ktorých ich informujú o nesprávnom dátume volieb.
Médiá
90% médií je súkromných rukách a nepredstierajú nezávislosť. Otvorene podporujú svojho kandidáta a robia všetko preto, aby bol ich kandidát zvolený. Napríklad Washington Post uverejnil 16 negatívnych článkov o protikandidátovi priamo počas takzvaného super utorku, kedy sa “lámal chlieb“. Tento fenomém má aj za následok, že médiá majú diametrálne odlišné prieskumy preferencií. Fox News napríklad uvádza, že ich kandidát by porazil protikandidáta demokratickej strany o tri percentá a New York Times v ten istý deň prišiel s prieskumom kde ich kandidát poráža protikandidáta republikánskej strany o šesť percent.
Záver
Je mojím koníčkom pozorovať prezidentské voľby v USA a musím sa priznať, že za posledný rok som stratil ilúzie a demokratickom procese v tejto krajine. Do tohto článku som vybral ozaj len zopár perličiek, ale pokojne by sa dala napísať aj veľká kniha. Dalo by sa napísať o superdelegátoch, ktorý je približne 700, ale majú približne 15%nú váhu pri rozhodovaní o nominantovi na prezidenta. Dalo by sa písať o tom ako môže niekto kandidovať za prezidenta aj napriek tomu, že ho vyšetruje stopedesiat agentov FBI. No a neposlednom rade by sa dalo písať o tom ako jeden s kandidátov sľúbil, že ak bude zvolený zakáže vstup do USA všetkým veriacim jedného svetového náboženstva.
Toto je proces výberu človeka, ktorého amíci nazývajú “vodcu slobodného sveta“. Na druhej strane, aspoň sa nestrieľajú opozičný protikandidáti v uliciach Washingtonu.

Teraz najčítanejšie