Denník N

AKM Culture Days – festival o krok popredu

Leto je v plnom prúde a každý víkend máte možnosť opáčiť kultúrne podujatia rôzneho druhu a veľkosti. Ak sa vám už zunovali preľudnené akcie, mám pre vás tip na jeden skromný ale dôležitý festival. AKM Culture Days v Novom Meste nad Váhom je presne ten typ festivalu, ktorý si zachováva komornú atmosféru, ale zároveň ponúka program nadlokálnej úrovne. Ak chcete zablúdiť do neprebádaných končín, preskúmať miestnu mikroklímu a pozrieť si pri tom za hrsť plnú dobrých kapiel, nemali by ste Ákáemko minúť. Rozhovor s jedným z jeho organizátorov Jurajom Ondrejkom, ktorý odvádza na lokálnej kultúrnej scéne so svojimi kolegami mravenčiu a zaslúžilú prácu, vás určite navnadí.

Aká je tvoja rola pri organizovaní festivalu AKM Culture Days?

Tento ročník je mojou úlohou zháňať sponzorov a vybavovať granty. Nie je to úplne najľahšia a najvďačnejšia časť organizovania festivalu, no je mimoriadne dôležitá. Spolu s našou posilou Katjou Thalerovou sme ale nezastaviteľný tandem. Okrem toho občas komunikujem s kapelami, riešim sociálne médiá, plánujem a pomáham so všetkým, čo príde. To k menšiemu festivalu akým je AKM Culture Days neoddeliteľne patrí.

Si pri festivale už od začiatku?

Tento rok organizujeme už 8. ročník. Ja som v tíme približne polovicu z tohto času. Za ten čas som sa naučil hromadu vecí a každý rok prichádzam na to, že toho ešte stále veľa neviem.

Kto stojí za festivalom AKM Culture Days? Kto sú jeho hlavní partneri?

AKM založil Majulo Šicko v roku 2008. Okrem angažovania sa v kultúrnych veciach v našom meste založil aj jednu z najúspešnejších kapiel z nášho okolia The Birght Eye. Momentálne pôsobí aj v garážovej kapele s príznačným názvom Garage Surf. Takže je kultúrne veľmi aktívnou osobou v Novom meste. Od založenia sa náš tým neustále menil. Momentálne za festivalom stoja okrem Maja Šicka aj Jakub Blokša – basák v našej kapele Genuine Jacks, Zuzka Kernová, ktorá sa tiež angažuje v kultúrnych akciách rôzneho druhu a v neposlednom rade Katja Thalerová, ktorá študuje na VŠMU, takže má s kultúrou naozaj bohaté skúsenosti. Hlavným partnerom je Klub Za Rampami – miesto kde sa AKM Culture Days bude odohrávať už po tretí rok.

Na aký štýl hudby sa festival zameriava, podľa akého kľúča vyberáte kapely?

Dôležité je, aby nás kapela niečim zaujala, či už žánrovo, alebo svojim live vystupovaním. Väčšinou sa jedná o alternatívne žánre. AKM by som nazval takým warm-up festivalom pre Grape a Pohodu v tom zmysle, že množstvo kapiel, ktoré u nás hrajú, sa o rok, či o dva presadia a hrajú spomínané najväčšie slovenské a zahraničné festivaly. Spomenul by som kapely ako The Ills, Billy Barman, Bad Karma Boyz, Maggies Marshmallows, Wild Tides, Bulp, Max Bazowski alebo Landless.

Je AKM zaujímavý len pre váš región, alebo má ambíciu prilákať aj vzdialenejšie publikum? V čom je podľa teba výnimočná jeho hudobná dramaturgia?

Festival bol samozrejme vo svojich začiatkoch silno orientovaný na Nové Mesto nad Váhom a okolie. V posledných rokoch sa nám však darí zlákať čoraz viac návštevníkov z Bratislavy a okolia nášho mesta a tiež z Českej republiky. AKM je výnimočný svojou komornou atmosférou ideálnou aj na oddych po koncertnom maratóne. Po festivale od nás návštevníci odchádzajú ako jedna spokojná, kultúrne vyžitá rodina. Dramaturgia u nás nikdy nebola o veľkých menách. Každý rok chceme priniesť návštevníkom nové kapely, ktoré nás počas roku oslovili a ukázať im, čo bude frčať za rok v rámci alternatívnej scény na Slovensku a v Česku.

AKM je zároveň platforma aj pre domáce kapely. Nové Mesto nad Váhom má pomerne slušný počet zaujímavých kapiel vzhľadom na svoju veľkosť. Čím si to vysvetľuješ?

Jednoznačne súhlasím s tým, že z Nového Mesta nad Váhom vyšlo veľa zaujímavých kapiel. Myslím, že je to aj tým, že tejto scéne výrazne pomáhali naše aktivity, ktoré robíme už 8 rokov. Koncerty, DJ sety, filmové premietania, výstavy a každoročne festival. Koniec koncov, každý v AKM tíme je súčasťou nejakej kapely. Zároveň je však vidieť, že hudobná scéna, ktorú sme pomohli v meste vybudovať postupne spolu s nami stárne a neobjavujú sa (minimálne o nich neviem) nové, mladé kapely. Musíme sa asi viac snažiť osloviť decká stredoškolského veku a dostať ich na našu stranu – ukázať im čaro alternatívnej hudby.

Máte nejakú predstavu, ako by sa mal festival vyvíjať? V čomu bude napríklad nadchádzajúci ročník iný ako ten predošlý? 

Predstavu samozrejme máme veľmi jasnú, no najväčším problémom každého menšieho (zrejme aj väčšieho) festivalu sú financie. Určite by sme chceli v budúcnosti vypimpovať hlavne areál, pretože to je pre mňa osobne po hudbe druhá najdôležitejšia vec. Tento rok by sme chceli ísť trošku špinavším, gitarovejším smerom, čo sa týka dramaturgie. Návštevníci sa určite majú na čo tešiť aj tento rok, vrátia sa k nám The Ills, máme aj výborných headlinerov Wild Tides a WWW, z nováčikov by som vypichol určite Crosswalk a 52 Hertz Whale.

Prečo si myslíš, že by mal niekto AKM navštíviť?

Ako som už spomínal, je to v prvom rade hudobný festival s veľmi citlivo vyberaným line-upom kapiel, ktoré majú našliapnuté na väčší úspech. Hudbou to však na AKM Culture Days iba začína. Každoročne máme u nás rôzne výstavy fotografií či iného umenia, premietanie filmov a prednášky. Tiež si môžeš v areáli oddýchnuť v chill-out zóne, nájdeš tu obchod s platňami a hromadu ďalších milých detailov.

Myslíš si, že je dôležité organizovať takýto festival?

Dôležité je to kvôli kultúrnej rovnováhe, ktorú chceme v našom meste nastoliť. Diskotéky a jarmok predsa nemôžu byť definíciou “kultúrneho života“ v meste. Chceme ľuďom ukázať krásu živej a mladej hudby. Tiež dúfame, že sa nám v budúcnosti podarí osloviť aj mladšie generácie z nášho okolia. Sme však veľmi radi, že AKM má svojich stálych návštevníkov v rámci Nového Mesta nad Váhom aj mimo neho.

Ak ste dostali chuť na konci júla na AKM vyraziť, tu nájdete viac info o celej akcii: http://akmculturedays.com/#top

Teraz najčítanejšie