Denník N

Rozhovory s fašistami (reakcia na článok)

Rád by som nadviazal na Mišov Kaščákov článok Rozhovory s fašistami vytlačený v Denníku N v piatok 20. mája 2016 (https://dennikn.sk/465227/rozhovory-s-fasistami/). Článok a pozorovania v ňom považujem za prínosné a humanistické.

S väčšinou bodov v článku súhlasím a postoj aký Mišo zaujal považujem za všeobecný imperatív, ktorým sa vieme riadiť a fašizmus zatlačiť naspäť na perifériu. Rád by som pridal svoj pohľad na túto časť:

S fašistami v kníhkupectve

Toto je časť článku, kde by som dokázal sám so sebou polemizovať – neviem sa vyrovnať s tým, že hitom kníhkupectiev je kniha rozhovorov môjho priateľa Fedora Gála s nejakým anonymným národným socialistom.

Neviem, ako by sme vnímali, ak by podobnú knihu napísal onen nácek – bez zmeny jedinej čiarky, len pod svojím anonymným „menom“. To by sme mali na prémiovom mieste v obľúbených kníhkupectvách dielo neonacistu?

Fedor má môj obdiv za svoju životnú priamosť a odvahu, a aj tento dialóg je prejavom jeho ohromnej sily – veď je všeobecne známe, ako tragicky zasiahli fašisti do jeho života. Chápem aj to, že ako sociológa a aktívneho občana ho zaujíma fenomén nenávisti, nacistickej ideológie a postojov. Neviem však, ako sa postaviť k tomu, že národnosocialistický pohľad na svet dostáva takú vážnosť, že jeho prezentácia – aj keď v kontexte prirodzene bravúrnej Fedorovej kontry – je jednou z literárnych udalostí roka.

Z knihy som čítal len úryvky v médiách a nechcem si ju kúpiť; keďže Fedor je férový, určite dostáva údajný Matej podiel z predaja – to mu mám prispieť na jeho novú bomberu?

V prvom rade by som mal priznať, že som kníhkupec v Artfore Banská Bystrica a knihu pomáham predávať. Knihu neodporúčam len pre predaj samotný. V prvom rade si myslím, že kniha je dôležitá a prínosná a ako rád kamarátom/tkám prepošlem tento Mišov odomknutý článok, tak rád Fedorovu Gálovu knihu požičiam, prípadne predám ďalej.

Ak by napísal knihu Matej sám, tak by sme to v Artfore nepredávali a o knihe by sa možno dozvedelo Matejovo okolie a to by bolo asi všetko. Hlavný ťahúň knihy je Fedor Gál (bez neho by sa to nepredávalo), aj keď bez Mateja by nevznikla, ale mohol by ho nahradiť trebárs Marcel, Dušan alebo Fero. To neznamená, že je ľahké nájsť inteligentného národného socialistu. Matej rád rozmýšľa, je hĺbavý, obratne narába s jazykom a je národný socialista. A to je asi všetko. Podobná kniha by mohla vzniknúť aj s kovaným komunistom, ale ten sa dnes na miesto liberálnej demokracie až tak nederie. Matejovi imponuje krv a pôda, Slovensko Slovákom, zavretie hraníc a podobné spiatočnícke svetonázory, ktoré majú na svedomí milióny životov. Nie je na Slovensku s tými názormi sám a veľká časť ľudí sa minimálne so zavretím hraníc a nostalgiou po starej predchádzajúcej totalite s ním zhodne. S výnimkou, že väčšina nemá potrebu očistiť Hitlera od holokaustu (aby sa z neho opäť stalo novonarodené, čisté, aríjské, roztomilé bábätko) a verí v existenciu spaľovacích krematórií (nacisti sa ich boja ako čert kríža, pritom sami radi posielajú Rómov, černochov, homosexuálov a židov do plynu). Ale tá väčšina vidí vo veľa prípadoch svet podobne ako Matej. Za všetko môže Amerika, s Ruskom naveky aj do pekla. Svetu vládnu židia a podobné blbosti.

95 % ľudí, čo si knihu u mňa kúpilo, si uvedomuje šialenosť a ozrutnosť národného socializmu. Aspoň si to myslím, lebo zákazníkov vie človek čiastočne odhadnúť (aj keď oblečenie, tvár, myšlienkové pochody v rečovom prejave a ich nákup ďalších kníh môžu niekedy pri odhade zavádzať…). Každopádne chcem poukázať na to, že kniha nie je „hit“ preto, že by ľudí fascinoval národný socializmus v podaní Mateja. Skôr sa obávajú ľudí, ktorí ho chcú zaviesť (vrátane samotného Mateja). Nemal by som obavy, že kniha môže prispieť k šíreniu národného socializmu (prípadne ďalších obskúrnych myšlienok). Síce je pravda, že občas k nám prídu zákazníci plne oddaný Slobodnému vysielaču, ale pre nich meno Fedor Gál = pozor žid = Amerika = Izrael = atomová boma = koniec sveta = viac zlata pre amerických židákov. Ostávajú nám ľudia, ktorí volia Kotlebu a Matejove myšlienky sú im blízke. Nie je dobré, že sú konfrontované Gálovým pohľadom na Matejov svet? Sám som knihu kúpil svojmu nevlastnému 18 ročnému bratovi, s ktorým bývam málo a pred voľbami som sa dozvedel, že bude voliť Kotlebu (lebo ako jediný má výsledky). Čo sa nakoniec nestalo, lebo nevyhral zdravý rozum, ale opica. Nemyslím si, že mu kniha môže upevniť jeho vieru ku Kotlebovi, aj keď sa môžem mýliť. Skôr je pravdepodobné, že mu Gálov pohľad môže naštrbiť určité predstavy o svete. Každopádne počuje protinázor, čo sa mu v dobe virtuálnych facebookových bublín nemusí stať.

Myslím si, že v Artfore je zákazníkov s totalitným rozmýšľaním málo (minimálne v Banskej Bystrici). Je pravda, že kniha je v rebríčku predajnosti a podľa mňa je dobre, že naši zákazníci reflektujú nebezpečenstvo Kotlebu a jemu podobných. Na Martinuse, kde rebríček reflektuje masový vkus, som knihu v rebríčku nenašiel (v prvej stovke k dátumu 21.5.16). Čiže pre hypotetického konzumenta (aj pre toho bez štipky kritického rozumu) nie je táto kniha nebezpečná, lebo o nej ani nevie. A keď chce poriadne nacistické korenie, tak siahne po Mein Kampfe, knihe všeobecne známej.

V knihe Cez ploty človek vidí aj Mateja, ktorý kedysi čítaval Domino fórum (ktoré miloval), navštevoval prestížnu školu a bol sympatizantom DS a neskôr OKS, za ktoré vášnivo diskutoval a loboval, kde sa dalo.[1Ešte čítal prvý ročník .týždňa. Potom sa život zvrtol a Matej je tam kde je. Neospravedlňujem to, ale aj táto jeho premena je pre mňa zaujímavá. Dnes by Matej možno blogoval na N-ku, pozeral Večeru s Havranom a cez leto chodil na Pohodu. Ešte spomeniem, že keď padli dvojičky, tak Matej v škole usporiadal pietnu spomienku pre obete (čo ho asi dnes neteší).

PS1: Súhlasím s Mišom, že obsadenie Mateja do SuperStar by nebol najlepší nápad. Takisto ani do filmu Babie leto, kde hral ním spomínaný Rogel. Takisto by sme ho nepozvali do Artfora na koncert, kde by spieval naci-folk, prípadne čítal oslavnú poéziu o besnení jednotiek SS na Ukrajine. Ale viesť s ním dialóg v určitých medziach považujem sa prínosné.

PS2: Z textu knihy som cítil, že Matej sa z času na čas dostal do finančnej tiesne. Nemám pocit, že peniaze z knihy pôjdu na nové svastiky a húfnice. Ale to už je v rukách Mateja. Knižný trh je tristný a prípadný finančný obnos v Matejových rukách demokraciou nezatrasie. Možno si u Turkov kúpi pár kebabov a bude mu dobre.

PS3: Považujem Mateja za odvážneho človeka, lebo pre spoločenstvo ľudí, ktorí si kúpia knihu je ideologický nepriateľ, nebezpečný človek, ktorý chce zničiť systém, ktorý umožňuje žiť v slobode a relatívnom blahobyte. Takisto preto, že v jeho určitých kruhoch je odpadlík, lebo so židmi sa nediskutuje. Z Mateja sa nestane naci-celebrita, o to sa myslím nemusíme báť. V živote mu prajem ešte ďalší obrat, nasledovnú pragmatickú kritiku kapitalizmu a zahraničnej americkej politiky v medziach liberálnej demokracie a humanizmu. Intelektuálnu kapacitu na to má a je škoda ju míňať na takú pliagu ako je nacizmus.

PS4: Myslím, že to bol Ferdinand Peroutka, ktorý spomínal, že keby Chamberlain, čítal Mein Kampf, tak by Hitlerovi pri podpísaní Mníchovskej dohody neustúpil ani o piaď (parafrázujem, je to niekde na pozadí mojej hlavy, možno fabulujem). Myšlienky nebezpečných ľudí je treba poznať a oboznámiť o ich nebezpečenstve druhých ľudí, čo si myslím Fedor Gál splnil.

Referencie:

1. Fedor Gál a Matej – Cez ploty, strana č. 7

2. Michal Kaščák – V divadle, vo filme, v klube, vo vlaku, v časopise, v kníhkupectve. Tam všade sme dali silu fašistom https://dennikn.sk/465227/rozhovory-s-fasistami/

Teraz najčítanejšie

Jaro Stančík

Živím sa programovaním. Člen komunity, ktorá znovu otvorila Artforum v Banskej Bystrici. V kultúrnom centre tu. v Starej Turej moderujem besedy o knihách v cykle Liter.Túra. Prispievateľ do pritomnost.cz. S blogovaním som začínal na SME.