Denník N

Najväčší podvod v histórii na nás všetkých

Ak sa chceme účinne brániť tomu, čo sa dnes deje, treba predovšetkým rozumieť tomu, čo sa deje a zdieľať to ďalej. Veľa ľudí samozrejme intuitívne tuší, že tu niečo nehraje, ale málokto tomu aj naozaj rozumie.

Čím viac ľudí bude schopných triezvo vidieť tento megapodvod v ktorom žijeme, tým skôr sa nám podarí využiť vo svoj prospech jeho neodvratne blížiaci sa kolaps. Asi teraz zniem dosť konšpiračne, ale samozrejme ďalej uvediem všetky fakty, ktoré ma vedú k tomuto záveru, jednoducho vysvetlené a overiteľné. V podstate tu uvediem fakty, ktoré som sa sám dozvedel z videa a bude to skoro až akýsi jeho transkrypt, ktorý mi veľa dôležitého odkryl.

Takže náučná časť blogu sa môže začať.

V dnešnom blogu sa okrem iného dozviete:

 • že tie čísla na naších účtoch, pre ktoré pracujeme a nazývame ich peniazmi, nemajú žiadnu hodnotu a ich presnejšie označenie je už dávnejšie nekrytá mena.
 • Odhalíme ako táto mena vzniká
 • Tiež sa dozvieme, že hodnotu jej dávame my, keď na tieto papiere a čísla pracujeme a teda trávime náš čas, naše schopnosti, roky života a našu slobodu, čo sú naše skutočné hodnoty a systém ich od nás už vyše storočia systematicky kradne
 • Že situácia je v podstate v globálnom meridle a hoci si mylsíme, že ľudia na západe a vo vyspelejsích krajinách sa majú lepšie, nie je to celkom tak a viac menej sme v tom všetci rovnako
 • Ako na tom celom spolupracujú vlády a banky – čiže jediní, ktorí zo systému profitujú a už im nestačí ani to
 • Prečo je tento systém dôležité pochopiť a keď je jasný vám podať správu ďalej.
 • Čo robiť, aby ste  z toho získali hlavne vy, teda my všetci, alebo ako sa pripraviť na to, čo sa v blízkej budúcnosti udeje

Čo s týmito informáciami urobíte ďalej ja vaša voľba, ale moje odporúčanie je ďalej ich prehlbovať a verím tomu, že do toho nebude treba nikoho nútiť, akonáhle pochopí, o čo tu ide. Je to celkom komplexný problém, takže si to bude vyžadovať trochu času a úsilia, ktoré sa ale rozhodne oplatí investovať.

Mňa osobne tieto informácie zaujímajú, pretože keď som čítal v správach o kadejakých záchranných balíčkoch pre Grécko, bailoutoch pre veľké svetové banky, štátnych dlhopisoch, centrálnych bankách, nerozumel som poriadne, o čom je reč a zdalo sa mi to veľmi komplikované a ani som si netrúfal také niečo vôbec chápať. Ale chcem to vedieť čítať tak, aby som tomu rozumel a môj cieľ je, aby tomu rozumelo čo najviac ľudí a aby sme dokázali vidieť, čo sa skrýva za všetkými tými komplikovanými výrazmi a vedeli sa v tom orientovať.

Celé video sa síce týka USA, ale takto to podobne funguje dnes všade. Ak pochopíte čo sa deje tam, pochopíte čo sa deje na celom svete a aj u nás a hlavne, čo s tým môže KAŽDÝ z nás urobiť. Už len tým, že to spoznáte a uvidíte to celá z nadhľadu, spravíte pre seba veľmi veľa. Takže môžme ísť na to.

Ako vzniká mena

Existujú dva spôsoby a sú súčasťou dnešného monetárneho systému, ktorý je opísaný v siedmych krokoch:

(Použitý príklad sa týka amerického dolára, pretože predstavuje väčšinu meny na svete, ale podobne vzniká mena všade na svete.)

1 Vláda vydá štátne dlhopisy

Aby mohli politici rozdávať, musia hlasovať za väčšie výdaje, ako sú príjmy. Na zaplatenie týchto deficitných výdajov si štátna kasa (Treasury) požičiava vydávaním štátnych dlhopisov (Bond, I.O.U. = I owe you – dlhujem ti) . Dlhopis je inými slovami  zdrap papiera, na ktorom je napísané, požičajte mi dnes 10 mld dolárov a ja vám ich do 10 rokov aj s úrokom vrátim. Tieto dlhopisy predstavujú národný dlh, ktorý budeme musieť splatiť my a naši predkovia vo forme budúcich daní (Tax). Keď vláda vydá dlhopis, vykráda budúcu prosperitu, aby mohla utrácať dnes.

(HiddenSecretsOfMoney.com)

2 Predaj štátnych dlhopisov bankám

Štátna kasa zorganizuje aukciu na predaj dlhopisov a najväčšie banky sveta súperia medzi sebov aby si mohli kúpiť časť národného dlhu a zarábať na ňom prostredníctvom úrokov. Banky niektoré z dlhopisov predajú FED-u (Federal Reserve Bank, centrálna banka v USA) a ten, aby za nich mohol zaplatiť vydá šek, ktorý je viazaný na účet, ktorý má nulový zostatok.

(Šek je vlastne tiež zmenka – I.O.U. a keď vypíšete niekomu šek, vystavujete mu zmenku na hotovosť, ktorú máte uloženú v banke a musí jej tam byť dostatok na krytie šeku.)

(HiddenSecretsOfMoney.com)

Odcitované z bostonského FED-u: „Keď FED vypíše šek, neexistuje žiadna úložka v banke, za ktoré šek vyplatí. Keď FED napíše šek, vlastne vytvára peniaze./When FED writes a check there is no bank deposit on which that check is drawn. When FED writes a check, it is creating money.“ FED následne tieto šeky predá bankám a v tomto okamihu vytvorí menu/uvádza menu do platnosti. Banky potom za túto menu na ďalšej aukcii nakúpia ďalšie dlhopisy (treasury bonds, I.O.U.s). Takto sa z ničoho vytvorí mena, ktorú dostane štátna pokladnica v aukcii za štátne dlhopisy.

V skutočnosti si centrálna banka (FED) a štátna pokladnica (treasury) len vymieňajú zmenky (I.O.U.s), využívajú banky ako prostredníkov a zázrakom vzniká nová mena. Tento proces prebieha stále dookola. Banky tým bohatnú, zadlžujú verejnosť a zvyšujú národný dlh.

Zmenka ktorú vydá štátna pokadnica (Treasury) je dlhopis (bond) a zmenka ktorú vydá centrálna banka (FED) je šek (check). Vo videu je pre nich ale spoločný názov I.O.U. čo môže miestami trochu pliesť.

Vo výsledku sa v centrálnej banke hromadia štátne dlhopisy a štátnej pokladnici sa hromadí mena. Všetka papierová mena má pôvod v tomto procese a je to základná mena (base currency), mylne nazývaná základné peniaze.

Tu treba spomenúť rozdiel medzi menou a peniazmi.

Peniaze predstavujú skutočnú hodnotu. Sto dolárová bankovka (mena) sama o sebe v skutočnosti nemá žiadnu hodnotu, naopak strieborná minca má skutočnú vnútornú hodnotu v cene množstva striebra ktoré obsahuje. Mena je len papierová potvrdenka, za ktorú ste v minulosti (keď bola ešte mena krytá zlatom a striebrom) dostali vašu hodnotu – zlato a striebro uložené v štátnej pokladni. (Čiže základná mena ktorú dnes používame nie je krytá zlatom, ale menou, ktorá je krytá prázdym účtom. Je to len skupina čísel).

3 Presun meny do rôznych oblastí správy štátu

Štátna pokladňa potom premiestni túto novo vytvorenú menu do rôznych oblastí správy štátu. Minie ju na dlh na verejné služby, sociálne programy, alebo vojny.

(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

4 Mena, ktorú vytvárajú banky

Štátni zamestanci, dodávatelia a vojaci svoj zárobok uložia do bánk. Svoju menu ale banke vlastne prepožičiavate a ona s ňou v rámci zákona môže robiť, čo sa jej zachce vrátane hazardovania na burze.

Do hry prichádza bankovníctvo čiastočných rezerv (Fractional Reserve Lending).

Banky môžu uložiť iba zlomok z vášho vkladu ako rezervu a zbytok môžu rozpožičiavať. Pomer sa môže líšiť. Ak pri 10% pomere uložíte 100 dolárov na svoj účet, banka si z nich môže legálne vziať 90 dolárov a počičať ich niekomu inému. Ponechá si 10 dolárov rezervu v prípade, že by ste chceli niečo zo svojho vkladu a nazýva sa banková hotovosť (vault cash). Váš účet ale ukazuje 100 dolárov, pretože vám namiesto nich banka nechala zmenky (I.O.U.) –  bankové úvery (bank credit), čiže napríklad pôžičky.

A zas citát FED-u:

Kedykoľvek komerčné banky poskytnú pôžičku, vytvárajú šekové peniaze, a to jednoduchým pridaním ďalších dolárov na účty, ktoré su u nich vedené, výmenou za dlžníkové zmenky./Commercial banks create checkbook money whenever they grant a loan, simply by adding new deposit dollars in accounts on their books in exchange for a borrower´s I.O.U.“

Takto vytvorená mena sú len čísla naťukané do počítača:

Fractional Reserve Ratio:  … 10%

Deposit: ………………………… $100 – vklad

Available Credit: ………………… $90 – mena vytvorená bankou

Sum: ………..…………………….. $ 190 – spolu

Hoci sa táto mena vytvorená bankou (bank credit numbers) sa veľmi líši od meny vytvorenej FED-om (base currency), pretože sú to len čísla naťukané v počítači, stále sa jedná o menu.

Ľudia si berú pôžičku, aby si niečo kúpili. Človek si teda vezme tých 90 dolárov, ktoré mu banka z vášho účtu požičala. Zaplatí predajcovi a ten túto menu vloží na svoj účet z ktorého banka znovu 90% rozpožičia a už máme 271 dolárov.

$100

$90 (90% zo 100) – mena vytvorená bankou pri pôžičke

  $81 (90% z 90) – mena vytvorená bankou pri pôžičke

$271

Tento proces sa opakuje, dokým 100 dolárový vklad podľa 10% pomeru nevytvorí hodnotu až 1000 dolárov v bankových úveroch (bank credit), ktoré sú kryté 100 dolármi pokladničnej hotovosti. Menu uloženú v banke banka ďalej požičiava a znovu ukladá a ďalej požičiava a znova a znova a po celú dobu sa stále dookola vytvárajú bankové úvery.

Odtiaľto pochádza cca 92 – 96% celkovej menovej ponuky – nie papierovej, ale číselnej na účtoch.

(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

Ceny bežných tovarov a služieb pôsobia ako špongia rastúcej ponuky meny. Čím viac máme meny, tým viac rastú ceny. Takto vzniká inflácia a jej pravá definícia znie: rast menovej bázy (expansion of the currency supply). Stúpajúce ceny sú len príznakom.

Naša celá menová ponuka je len pár dolárov nafúknutých v tomto podvode, keď si FED a štátna pokladňa navzájom menia zmenky (šeky a dlhopisy) a pár čísel, ktoré si banky len tak naťukajú do počítača. Niektorá je vytlačené (cez FED), ale väčšina je len naťukaná do počítača (cez pôžičky v bankách).

My na takto vytváranú menu pracujeme. Naše ozajstné bohatstvo spočíva v čase. Predávame chvíľe nášho života za čísla, ktoré niekto natlačil na kus papiera, alebo naťukal do počítača. Tieto čísla predstavujú našu krv, pot, slzy, prácu, nápady a schopnosti. My takto dávame mene jej hodnotu o ktorú nás okrádajú.

5 Dane

Pracujeme, aby sme si časť z tejto meny mohli ušetriť a zaplatiť dane daňovému úradu (v USA IRS – Internal Revenue Service), ktorý ju potom odovzdá štátnej kase, ktorá potom môže splatiť istinu a úroky (principal + interest) z toho dlhopisu, ktorý FED kúpil za šek, ktorý je krytý účtom s nulovým zostatkom.

(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

Väčšina naších daní sa teda nevyužíva na školy, diaľnice a verejné služby, ale k zaplateniu úrokov z dlhopisov, ktoré FED kúpil za šek, ktorý je krytý účtom s nulovým zostatkom a dopúšťa sa tak podvodu.

Pred založením FED-u neboli potrebné žiadne dane z príjmu fyzických osôb. FED vznikol v roku 1913 a ešte toho roku došlo k zmene ústavy, ktorá povolila daň z príjmu. Náhoda? Väčšina daní bola nenápadne a potichu odčerpaná do rúk tých, ktorým tento system patrí a ich totožnosť je ešte väčším tajomstvom (viac v kroku 7). Najskôr ale treba porozumieť zamotanosti tzv. dlhového stropu (dept ceiling).

6 Ilúzia dlhového stropu

Z vydaného dlhopisu bol splatný úrok (interest due bond) a z každej pôžičky, ktoré banky poskytli bol tiež splatný úrok (interest due loan). To znamená, že z každého dolára na svete je splatný úrok. Keby ste si požičali úplne prvý jediný dolár na svete a sľúbili ho vrátiť s ďalším dolárom, museli by ste si aj ten požičať a tiež sľúbiť, že ho vrátite s úrokom. Takže už existujú dva doláre, ale vy dĺžite štyry atď atď.

(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

Výsledok? Nikdy nebude dosť meny na splatenie dlhu a teda celý tento systém je neudržateľný a časovo obmädzený.

Keby si vlády a verejnosť prestali požičiavať, zastavia sa vôbec niekedy splátky?

NIE!

Každý mesiac je splatná istina plus úrok z každého dolára na svete a tieto platby sa nezastavia. Keď si prestaneme požičiavať, nevytvorí sa mena, ktorá by nahradila menu na úhradu týchto platieb. Ak splácate pôžičku, alebo sa platí daň za ktoré sa splácaju dlhopisy, tak tá časť, z ktorej je splácaná istina zlikviduje aj príslušnú časť dlhu. S dlhom ale zmizne aj mena. Pokiaľ len splatíme istinu zo všetkých pôžičiek a dlhopisov na svete, tak všetká menová zásoba jednoducho zmizne a celý systém začne pod ťarchou splácania deflačne (množstvo meny sa zmenšuje) kolabovať.

Politici radi hovoria o vyrovnanom rozpočte a splácaní dlhov, ale je to nemožné previesť v rámci momentálneho monetárneho systému bez toho, aby celá ekonomika skolabovala. Systém je navrhuntý tak, aby pre svoje fungovanie vyžadoval neustále navyšovanie dlhu. Preto tiež politici vždy len odsunú problém a budú dlhový strop stále ďalej a ďalej navyšovať, kým sa celý systém pod svojou vlastnou váhou nezrúti. Inými slovami, neprajú si, aby skolaboval pod ich vedením.

Americká revolúcia začala ako revolúcia proti daniam, ale teraz ich musíme platiť len aby sme mohli mať monetárny systém. Potom čo prebehla hyperinflácia kontinentálneho dolára, americký otcovia zakladatelia si boli dobre vedomí nebezpečia prameniaceho z nekrytej meny a monetárneho systému založenom na dlhu. Aby ochránili budúce generácie pred inštitucionálnym okrádaním zo strany neovládateľných vlád, napísali do ústavy, že jedine zlato a striebro môžu byť peniaze a to z jednoduchého dôvodu. Nemožno ich tlačiť. Súčasný system je teda neústavný a všetci teraz pociťujeme dôsledky tohoto ignorovania ústavy.

Tento system nahráva a prospieva tým, ktorí menu tvoria a ako prvý ju majú k dispozícii, pretože oni ju pošlú do obehu, ešte než ovplyvní ekonomiku. Každú hodinu každého dňa od vás kradnú kúpnu silu a prevádzajú ju na banky a vládu prostredníctvomm tohto falošného monetárneho systému a sú si toho dobre vedomí:

FED: “Pokles kúpnej sily spôsobenej infláciou presúva zisky od držiteľov peňazí k ich eminentom(vydavateľom)/The decrease in purchasing power incurred by holders of money due to inflation imparts gains to the issuers of money.”

Celý náš system nie je nič iné ako forma legalizovanej krádeže a najväčší podvod vôbec je to, že federálny rezervný system (FED, centrálna banka) nie je federálny, ale má akcionárov.

7 FED (centrálna banka) nie je federálna, ale má akcionárov

A žiaden federálny úrad nemá akcionárov (stock holder).

Kto je akcionár?

Akcie predstavujú percento vlastníctva v spoločnosti. Akcionári sú teda vlastníci tejto spoločnosti. FED je totiž súkromná spoločnosť, ktorá má vlastníkov. Na ich internetových stránkach sa dozviete, že akcionári obdržia ročné dividendy vo výške 6%. Vieme, že akcie FED-u boli pôvodne vydané v prospech najväčších bánk. V priebehu rokov došlo k mnohým fúziám a akvizíciám a dnes je už veľmi ťažko dohľadateľné, komu akcie FED-u patria. Pravdepodobne sú to tí obchodníci, tie banky, ktoré zarábajú na predaji časti nášho národného dlhu (dlhopisov) FED-u, ktorý ich nakúpi za šek, ktorý je krytý účtom s nulovým zostatkom.

(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

My potom platíme dane aby sme splatili istinu a úrok za tieto dlhopisy, aby mohol FED bankám (čiže sebe, lebo banky sú akcinári FED-u) vyplácať 6% na dividendách!

Rekapitulácia:

 1. Vláda (štátna pokladňa/treasury) vydá dlhopisy, ktoré predstavujú náš národný dlh.
 2. Štátna pokladňa predá dlhopisy bankám a tie ich predajú so ziskom centrálnej banke (FED-u), ktorý pravdepodobne vlastnia. FED ich kúpi za nekrytý šek, ktorý dá bankám a tak vzniká mena. Za túto menu banky ďalej nakupujú štátne dlhopisy stále dokola. V štátnej pokladni sa hromadí mena, v centrálnej banke sa hromadia štátne dlhopisy. Štátna pokadňa potom presunie túto menu do rôznych odvetví vlády.
 3. Vláda minie túto menu na sľuby, verejné práce, sociálne programy a vojny. Štátny zamestnanci, dodávatelia a vojaci si vložia svoje platy na bankové účty.
 4. Banky vytvárajú ďalšu menu prostredníctvom bankovníctva čiastočných rezerv. Takáto mena sú len čísla naťukané do počítača a takto vzniká cca 92-96% celkovej meny v obehu.
 5. Daňovému úradu odovzdáme dane, ktoré prevedie štátnej pokladni, aby mohla splácať istinu a úrok z dlhopisov FED-u, ktorý ich nakúpil za nekryté šeky.
 6. Systém je nastavený tak aby vyžadoval neustály nárast dlhov a pravdepodobne sa zrúti pod vlastnou váhou, pretože politici budu problém len presúvať, aby sa to nestalo za ich vlády
 7. Federálna rezervná banka (FED, centrálna banka) nie je federálna, ale je to súkromná korporácia vlastnená najväčšími bankami sveta. Tieto banky/títo akcionári FED-u:
 • majú zisk z predaja dlhopisu (nášho národného dlhu) FED-u
 • majú zisk keď im FED platí  úrok na rezervy držané vo FED-e
 • a FED im platí 6% na dividendách za ich vlastníctvo FED-u!
(HiddenSecretsOfMoney.com)
(HiddenSecretsOfMoney.com)

Tento systém je v podstate absolúte zlo, kde sú okrádaní ľudia a bohatnú bankári a vláda. Vytvára sa obrovská priepasť medzi pracujúcimi a boháčmi a je možný len preto, že nepoužívame skutočné peniaze, ale menu. Kedykoľvek vláda vydá dlhopis, je to prísľub, ktorý nás a celé budúce generácie núti splácať ho na daniach v budúcnosti. Vykrádaním prosperity zajtrajška, aby sme ju mohli minúť dnes zotročujeme seba a celé budúce generácie.

Systém zavísí na ľahostajnosti verejnosti. Preto prosím zdieľajte túto informáciu ďalej, pretože len informovaná verejnosť, ktorá plne rozumie tomu ako funguje tento systému, môže pomôcť vybudovať lepšiu budúcnosť pre budúce generácie.

Čo s tým teda môžeš urobiť ty?

 1. Pozeraj video, kým budeš schopný opísať ako funguje tento systám a učiť druhých. Tí ktorí rozumejú systému sa môžu pripraviť na jeho neodvratný kolaps a história ukazuje, že ostatných čaká pravdepodobe dosť bolestivý pád – teda skončia na mizine a nebudú absolútne vedieť čo sa deje.
 2. Zdieľaj túto informáciu s každým, a hlavne s tými, na kom ti záleží
 3. Zúčastní sa diskusií. Súčastný monetárny systém je založený na 300 rokov starom princípe, ktorý obohacuje pár vyvolených na úkor všetkých ostaných. Musí predsa existovať aj niečo lepšie. Na http://www.hiddensecretsofmoney.com je vytvortená platforma na vývoj nového monetárneho systému a vyzýva všetkých ekonómov, študentov, kolegov a každú otvorenú myseľ, ktorej na tom záleží, aby sa zapojili. Vzdelávaním seba a seba navzájom, môžeme predísť ešte väčej strate slobody a možno ju aj vyhrať späť.

Ak vás táma zaujala, pripájam ešte jedno zaujímavé video, ktoré vám ozrejmí pár ďalších informácií:

O tom čo s tým všetkým ďalej sa budem zaoberať v ďalších blogoch, ale na začiatok je dôležité a potrebné pochopiť, čo sa za tým všetkým skrýva. Takže migaj z gauča, natáhni tepláky a študuj :D !!

Teraz najčítanejšie