Denník N

Que Sera, Sera…prečo Jose?

Tak ako sa pred pár mesiacmi neodvratne blížil koniec Josého Mourinha na lavičke Chelsea, tak sa rovnako očakávane spečatila jeho trojročná zmluva s Manchesterom United. A ja, ako fanúšik Modrých a obdivovateľ Josého sa chcem podeliť o svoje pocity.

José Mourinho…ako hráč nevýrazný, ako tréner neprehliadnuteľný. Buď ho milujete, alebo nenávidíte. Avšak momentálne sa akosi neviem rozhodnúť.

„Special One“ má v mojom fanúšikovskom srdci veľké miesto. Dokázal urobiť z Chelsea, ktorú som mal rád, Chelsea, ktorú milujem. A práve z jeho najobľúbenejšieho klubu bol vyhodený. Dokonca dvakrát. Myslím si, že ani raz to nebolo na škodu veci a mnoho odborníkov tvrdí, že práve Mourinhova tretia sezóna v jednom klube je tá kritická (možno preto ten trojročný kontrakt s United). Nech je to ako chce, dnes je trénerom veľkého konkurenta Chelsea v Premier League. A mne sa naskytá otázka, ktorá mi nedá spávať už od chvíle, kedy sa začalo o tomto „megapodpise“ hovoriť. Prečo by to robil? José je predsa náš „Special One“, je „One of us“. Keď sa v roku 2013 vrátil do Chelsea hovoril o tom, že sa vracia domov. Hnevá sa na vedenie, že ho vyhodilo? Na hráčov? Chce sám sebe a možno aj práve Chelsea FC ako klubu niečo dokázať? Ale predsa fanúšikovia, tá najdôležitejšia časť akéhokoľvek klubu, stáli za ním celý čas.

jose1 Napriek tomu podpísal s Manchesterom United. A to je proste fakt. Alex Ferguson ho tam chcel mať už pred troma rokmi, a možno práve jeho priateľstvo s Ferggiem zavážilo najviac. Snažím sa to celé akceptovať, ale akosi mi to nejde do hlavy. Nechcem tu písať reči o lojalite, pretože vo futbale si niekedy nevyberiete. Fanúšikovia Chelsea si však zaslúžia odpoveď. Obyčajné vyhlásenie, kde povie skutočné dôvody, prečo sa rozhodol pre Manchester United. Nie reči, ktoré povedal po podpise zmluvy o tom ako je United veľký klub a ako chce vyhrávať. Kto by nechcel.

jose2 Hráči, tréneri či funkcionári prichádzajú a odchádzajú, no fanúšikovia zostávajú. Mourinho bude navždy veľká súčasť úspešnej histórie Chelsea a rovnako navždy bude mať môj rešpekt. Nikdy ho nenazvem zradcom, ale už k nemu nebudem vzhliadať s takým obdivom, ako kedysi.

A tak ti José želám veľa šťastia a zdravia, no nie úspech s Manchesterom United. Pretože to by som išiel sám proti sebe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Vážan

Som mladý a pozitívny študent UCM v Trnave, ktorý je vďačný za všetko čo sa v jeho živote odohralo.