Denník N

Il Cinema Ritrovato – cesta do Mekky filmu.

Ak ste už znudení z akcií a festivalov, ktoré absolvujete každý rok a chcete zažiť niečo nové a úplne výnimočné, tak ste tu správne, pretože tento blog by vás mal navnadiť, aby ste navštívili filmový festival Il Cinema Ritrovato. Každoročne sa koná v renesančnej Bologni a jedná sa o kultúrnu akciu, ktorá môže výrazne spestriť váš jedálny lístok. Il Cinema Ritrovato, čo v preklade znamená Kino Znovuobjavené, je festival výnimočný tým, čo ponúka v programe, aj tým, kde sa deje.

Festival je organizovaný bolonskou Cinetécou – talianskym centrom pre archiváciu, reštaurovanie, skúmanie a propagáciu kinematografického dedičstva. Cinetéca si sama hrdo hovorí „Audiovizuálny raj“. Každý, kto navštívil jej ťažiskovú akciu Il Cinema Ritrovato, chápe prečo. Oko cinefila tu nezostane suché. Ritrovato je jednoducho niekde inde ako obyčajné filmového festivaly, ktorých je v každej krajine ako maku. Ritrovato je cesta do Mekky filmu, ktorú by mal aspoň raz za život absolvovať každý, kto sa chce označovať za fanúšika filmu.

Il Cinema Ritrovato je miesto, kde viac ako osobný vkus dramaturgov diktuje program aktuálna ponuka zreštaurovaných filmov z celého sveta. A to je dobre. Filmy nevyberá človek ale technológia. Je to ten najobjavnejší spôsob ako nazrieť na film. Idete na Il Cinema Ritrovato, pretože chcete vidieť filmy, ktoré vás prekvapia, odložíte svoje predsudky, svoje vkusové preferencie, zabudnete na to , čo je „dobré“, čo sú to tie „najlepšie“ filmy, idete tam, sadnete si do kina so svojou otvorenou mysľou a vnímate filmy, tak ako ich kedysi točili dnes už legendárni, alebo aj úplne zabudnutí, či totálne neznámi režiséri. Pozeranie filmov tu hraničí s audiovizuálnou archeológiou, súčasťou programu sú totižto aj filmy, ktoré sa považovali za nadobro stratené. Archivári, reštaurátori a filmoví historici z celého sveta, ktorí usilovne pracujú na vyhrabávaní starých filmov a ich rekonštrukcii, sa každoročne stretávajú v Bologni, aby zhodnotili výsledky svojej práce a aby skrz vyplavené artefakty prehodnocovali dejiny filmu. Viete si predstaviť lepšiu letnú dovolenku?

Počas dňa prebiehajú projekcie v dvoch veľkých jednosálových kinách – Cinema Jolly a Cinema Arlecchino a v dvoch kinosálach bolonskej kinotéky. Kolorit týchto kín dokresľuje skutočnosť, že sa v nich nachádza vchod na toaletu priamo v kinosále. Nemusíte sa báť, že by ste sa stali svedkami scénky ako z Felliniho filmu Rím, kde žena počas predstavenia nechá vymočiť svoje dieťa uprostred uličky v sále. Tento architektonický relikt však dodáva v dobrom slova zmysle talianskym kinám špecifickú atmosféru. Čo sa týka projekcie filmu, tak môžete očakávať najvyšší štandard. Miestni premietači si nedovolia odpremietať film v inom formáte, v akom bol vyrobený, ich publikum sú predsa najväčší cinefili na svete. Ak sa náhodou počas projekcie obraz čo i len troška rozostrí, tí najväčší pedanti neváhajú kričať na premietača anglicky „Focus!“, aby okamžite zaostril. Nemusíte sa teda báť diletantstva, aké poznáte z iných festivalov, kde personál kina zabudne odniesť spred plátna mikrofóny po uvedení hostí a vy tak musíte film pozerať aj s novými rekvizitami v obraze. Il Cinema Ritrovato je priestor, kde prevláda k premietaniu filmov posvätná úcta.

Navštíviť Ritrovato je úplne iný zážitok ako navštíviť klasický filmový festival zameraný na premiérové tituly. Dostanete tu ponuku takmer 20 sekcií, v ktorých sa melú známe mená ako Steven Spielberg či Charlie Chaplin s tými menej známymi ako Mizoguchi, Olmi, či John Huston až po tie takmer úplne neznáme aj pre veľkých fanúšikov filmu ako Alan Dwan či Marie Epstein. Tento rok sa môžete tešiť na veľkolepú retrospektívu filmov „krstného otca“ Marlona Branda. Úplnou lahôdkou je sekcia, v ktorej sa premietajú filmy nakrútené presne pred 100 rokmi. V tejto sekcii máte možnosť spoznať filmy, na aké sa pozerali naši predkovia presne pred sto rokmi od Ruska až po Ameriku. Filmy v tejto sekcii sú navyše premietané v jednej z dvoch outdoorových lokácii festivalu, na námestí Piera Paola Passoliniho (áno, dobre počujete, námestia sa v Bologni nazývajú podľa režisérov) a to z uhlíkových premietačiek, v ktorých nie je elektrická žiarovka, ale horiace uhlíkové tuhy a tie sú zdrojom svetla. Je to technológia, ktorá zmizla masovo z kín v šesťdesiatych rokoch najmä kvôli bezpečnosti. Ritrovato je azda posledné miesto, kde si môžete pozrieť túto projekciu z premietačky, z ktorej sa doslova dymí. Film sa tu snúbi s kúzlami, tak ako v jeho ranej ére, keď sa filmovými režisérmi často stávali bývalí kúzelníci.

Vrcholom festivalu je ale večerné pozeranie filmov na námestí Piazza Magiore. Práve kvôli nemu by ste festival mali určite navštíviť. Zabudnite na nepohodlné letné kiná, kde vás tlačia drevené sedačky a rozčuľuje nekvalitný zvuk. Letné kino na Il Cinema Ritrovato je iný level, je to najextatickejší filmový zážitok, aký môžete mať. Pred vami sa do neba týči plátno obrovských rozmerov, väčšie ako v najväčšej sále vášho multiplexu a s lepším zvukom. Pre akreditovaných účastníkov je vyčlenených niekoľko sto pohodlných stoličiek, na ktorých sa dá odpozerať aj Vesmírna odysea 2001. Projekcie filmov na Piazza Magiore pripomínajú ležovisko mrožov. Celé námestie je pokryté ľuďmi, komu sa neušla stolička, sedí na slnkom nahriatych travertínových dlaždiciach, ktorými je široké námestie vydláždené. Z jednej strany sa týči renesančná radnica, z druhej mohutná bazilika vo výstavbe. Počas najsilnejších večerov sa pred plátnom zíde približne 8000 ľudí, ktorí zaberú celú plochu námestia a rozlievajú sa do bočných uličiek, obsadené sú všetky plochy, z ktorých je ešte ako tak vidno obraz na plátne. Ak nechcete túto žúrku zmeškať, tak si zapíšte do kalendára termíny 25.6. – 2.7.2016, lebo potom budete mať šancu zase až o rok.

Teraz najčítanejšie