Denník N

Istota – pol života!

Každý bankový produkt je takmer s istotou chyták. Čím vyškerenejšie tváričky na obálke zmluvy, tým zapeklitejšie zmluvné podmienky na jej posledných stranách.

Zaujalo ma sporenie od nemenovanej banky. Vraví sa, že darovanému koňovi sa na zuby nepozeraj ale keď banka daruje garantovaný úrok 2,5%, zatiaľ čo iné darujú ani nie polovicu, tak si na toho koňa v tomto prípade vezmeme aj lupu!

Viazanosť

Produkt ISTOTA je s viazanosťou 10 rokov. Ak sa na to dívame dnešnými očami tak to vyznie ako super lukratívne sporenie, no skúsme sa trocha preniesť do budúcnosti. Pravidelné mesačné sporenie je ako snehová guľa – nabaľuje sa najrýchlejšie až v posledných rokoch. Pri úroku platí, že bič plieska na konci a to najpodstatnejšie reálne zhodnotenie vkladu záleží hlavne od toho o koľko prevýši úroková sadzba infláciu v rokoch ku koncu obdobia – vtedy keď je na účte peňazí najviac. Pri dnešnom scenári, keď je inflácia niekde okolo nuly nám tento produkt príde zaujímavý, no nie je tomu tak dávno, keď sa inflácia točila kdesi okolo 3-4% ročne… Čo myslíte vydrží tak nízka inflácia aj nasledujúce desaťročie?

Garancia

Sporiaci produkt ISTOTA garantuje úrok 2,5% a to pod jednou podmienkou. Je potrebné pravidelne mesačne prispievať. Ak sa čo i len jediná platba v roku oneskorí alebo vynechá, tak sa razom úrok pripísaný koncom roka okreše z 2,5% na 1,25%, čiže na polovicu.

Daň

Vklady podliehaju dani z kapitalizácie úrokov a teda pri dnešnej daňovej sadzbe je čistý úrok nie bájnych 2,5% ale už iba 2,03% p.a. respektíve 1,01% p.a. pri nepodstivom platení.

Poplatky

Ak posielate na účet sumu z inej banky, tak banka účtuje fixný poplatok 0,26€ z jednej platby. Ak sa jedná o malú 10 eurovú platbu, tak sa tento na prvý pohľad smiešny poplatok vyšplhá na nekresťanských 2,6%. To je pecka, čo?

Samozrejme tento poplatok platiť nemusíte, stačí ak si prenesiete svoj bežný účet do nemenovanej banky. Poplatky za vedenie účtu, či iné úkony sem ťahať nebudem, ale ani účet v tejto banke nie je najlacnejší na trhu…

Sankcia za predčasný výber

Za každý predčasný bezhotovostný alebo hotovostný výber zo sporenia si banka zapýta poplatok 5% z vyberanej sumy. No nenaštvalo by Vás, ak by ste si v polovici sporenia rozmysleli, že predsa len peniaze potrebujete a po dlhom 5 ročnom a striktne pravidelnom sporení by ste si z neho vybrali len to, čo ste doň za tú dobu vložili? S ISTOTOU budete prvú polovicu životnosti stratový (Istota – pol života)!

Ilustratívny výpočet pri sporení 10 eur mesačne:

istota
Sporenie istota; Autor prepočtu: Ing. Marcel Onufer

Záver

Cieľom tohto článku nie je konfrontácia banky, banka nekoná nič zlé, veď zmluvné podmienky má jasne dané a dostupné pre všetkých. Cieľom tohto článku je naučiť ľudí čítať zmluvné podmienky a odhaľovať tak nie iba to pozlátko produktov ale aj ich vnútro. A hlavne: „Ak si nie ste istí tým, čo sa práve chystáte podpísať, tak sa obráťte na odborníkov!“ 

Ing. Marcel Onufer


Čítajte viac:

Teraz najčítanejšie