Denník N

Krajina neobmedzených možností

Krajina neobmedzených možností?! O čom ako idem písať?! Platilo to pre USA v minulom storočí a teraz to platí pre Európsku úniu v 21. storočí. Neveríte? Čítajte ďalej a uvidíte aké neuveriteľné možnosti sa v súčasnosti nám (mladým) naskytujú.

Kto chce hľadá cesty, kto nechce hľadá výhovorky ;) Asi tak by sa dalo opísať súčasné prostredie pre mladých, nezamestnanosť, depresie a iné. Ale položme si otázku, naozaj to je také zlé? To veru nie je! Množstvo ľudí nadáva v súčasnosti na EÚ a vraví aké by to bolo keby sme mali vlastný štát. Naozaj? Slovensko je prvá krajina, ktorá by svojim malým trhom veľa vody nenamútila. Ale teraz späť k mladým, Európska únia ponúka fantastické programy pre mladých na spoznávanie nových kultúr, učenie sa nových jazykov, nadobudnutie nových skúseností, či už medziľudské alebo profesionálne. Za posledný rok EÚ vyčlenila +- 25 miliardy eur práve na tieto projekty a programy. A píšem to z vlastnej skúsenosti tieto programy sú valuable a stoja za to. Teraz by som chcel informovať podrobnejšie o niektorých.

Trainership, práve som sa z jedného vrátil, vynikajúca skúsenosť. Workshopy, diskusie, prezentácie, aktivity na združenie kolektívu to všetko ponúka program erasmus+ trainership. Na výber sú rôzne témy v rôznych európskych krajinách. Tá moja bola Roadmap to Employment v Londýne, kde sme prebrali hlavne sociálne média zo všetkých strán a uhlov pohľadu. Bolo skutočne obohacujúce dozvedieť sa nové myšlienky a hlavne získať nové pohľady v danej oblasti. Pre prípadných záujemcov partnerská organizácia pre Slovensko je ADEL (skratka z Association for development, education and labour) stránka http://www.adelslovakia.org/index.php. Viac informácií viem prípadným záujemcom poskytnúť, buď na facebooku alebo dole v komentároch. Uvádzam aj pár fotografií z trainershipu.1 2 3

Ďalšie možnosti, ktoré spomeniem sú programy ako erasmus for young entrepreneurs, EURES alebo EVS. Toto sú ďalšie programy, ktoré sme jednak worshopovali na spomínanej „roadmap to employment“, a taktiež patria medzi programy Európskej únie, ktoré majú pomôcť pri znižovaní nezamestnanosti a iných sociálnych problémov. Pre krátke vysvetlenie program EURES je sieť na spoluprácu , ktorú vytvorili verejné orgány na sprostredkovanie práce (viac na https://ec.europa.eu/eures/main.jsp?catId=2547&acro=faq&lang=sk). EVS je európska dobrovoľnícka služba, ktorá umožňuje aby záujemci po určitú dobu 6-12 mesiacov pracovali ako dobrovoľníci v inom štáte, pričom dobrovoľník má hradené ubytovanie, stravu, preplatené cestovné a vreckové na každý mesiac. Ďalší program EÚ, ktorý môže priniesť väčšiu súdržnosť medzi štátmi EÚ a zároveň znížiť sociálne napätie. Aby bolo jasné, toto je len zlomok aktivít, ktoré ponúka EÚ a jej fondy.

Na záver len pár slov, ako bolo spomenuté v úvode, v súčasnosti množstvo ľudí nadáva na Európsku úniu, či v riešení toho alebo toho, nebudeme teraz menovať. Fakt je, že ani ja sa tak celkom nestotožňujem s riešením mnohých problémov na európskej pôde. Avšak v súčasnom trende, kedy sa všetky krajiny spájajú do regionálnych zoskupení je nelogické ísť proti tomuto trendu. Treba využiť a rozvíjať, čo je dobré a postupne odstrániť, čo je zlé a nefunguje akoby malo.

Ak máte nejaké skúsenosti s podobnými programami budem rád ak napíšete svoju skúsenosť do komentárov.

Pekný deň!

 

 

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie

Nikolas Ščepko

Mladý profesionál so záujmom o veci verejné, tému vodcovstva v biznise, ale i v športe a s vášňou pre komentovanie športových prenosov. Vo voľnom čase ma nájdete na tartanovej dráhe pri behu a sem tam na preteku.