Denník N

Od recesie k remeslu: Maliarka a tatérka Andrea Kopecká

Prvé tetovanie si dala urobiť z recesie, dnes výtvarníčka tetuje originálne motívy, ktoré nezaprú jej umelecké vzdelanie.

Andrea Kopecká študovala maľbu na VŠVU v Bratislave, výtvarný talent však využíva aj mimo plátna. Patrí k najoriginálnejším tatérom u nás, tetovania z jej dielne často využívajú motívy tradičných ľudových výšivok. V maliarskej tvorbe chápe plátno ako živý materiál, v ktorom deštruktívnymi postupmi zanecháva rôzne štruktúry a stopy. Podobne ako pri tetovaní, aj tu pracuje so záznamom procesu zraňovania a hojenia. Viac o svojej tvorbe povie v stredu 15.6. na 34. vydaní PechaKucha Night Bratislava.

 

Tvoja prvá spomienka?
Je to zahmlené, ale bude to niekde v prvom ročníku škôlky medzi tým, ako sme s bratrancami oddeľovali bezbranné električky na dvore, a kreslili traktory s halucinogénnymi farebnými kolesami.

Chcela si byť umelkyňou od detstva?
Bohémkou, samozrejme.

Tri veci, ktoré ťa inšpirujú?
Ľudia, knihy a celkovo pekné a užitočné veci.

Aký projekt alebo umelec ťa naposledy nadchol?
Anselm Kiefer v Centre Pompidou.

ada kolaz

Ako si sa dostala k tetovaniu?
Z recesie som si dala moju prvú kérku a keď som videla všetko v štúdiu okolo toho remesla, tak sa mi to zapáčilo a spravila som si kurz.

Rada, ktorá ti najviac pomohla v pracovnom živote?
Nerieš.

Čo si sa pri svojej práci naučila?
Skôr sa to stále učím: vychádzať s ľuďmi.

V čom je pre teba hlavný rozdiel pri tetovaní a pri maľbe?
V maľbe človek rieši svoj program a rozvíja témy, na ktoré sa rozhodol reagovať sústredene v ateliéri, pri kérke naopak riešim témy, ktoré so sebou prinesie človek. Je to reagovanie na vždy iné zadanie a treba sa trafiť do vkusu, človek to bude nosiť na tele celý život, takže je dôležitý kompromis a súzvuk autora a nositeľa. Čo je zaujímavé a rozhodne nie jednotvárne.

ada tatAko podľa teba vyzerá dobré tetovanie?
Samozrejme musí byť technicky dobre urobené, vtedy aj nezaujímavá vec môže vyzerať dobre. Mňa osobne ale viac zaujmú tetovania, ktoré sú niečím iné, zaujímavé, možno až divné. A kľudne by som na sebe mala radšej technicky nie úplne dokonalú kérku, ale zaujímavú, ako naopak.  Samozrejme hovorím za svoje telo a je to subjektívne.

Ako najradšej zaznamenávaš svoje spomienky?
Fotograficky, lebo je to práve tá sekunda.

Viažu sa tetovania, ktoré máš, na konkrétne udalosti?
Len niektoré, a je to skôr náhoda, ktorú som si uvedomila spätne.

Ako prekonať strach?
Zavrieť oči a ísť….do lesa :D

Čo máš v Bratislave rada?
Miesta, ktoré sa viažu k môjmu životu. Pracovne Cvernovku, najnovšie Zváračák, Rooster Tattoo Studio. Môj domov a štúdio jógy Prakriti  ako oázy pokoja, voľnočasovo nábrežie Dunaja, pontóny, Židovskú ulicu a veľmi sa mi páči bohužiaľ zabudnutá Kochova záhrada.

Kde v krajinách  V4 to podľa teba kultúrne naozaj žije a prečo?
Neviem, popravde, odvždy najviac chodím do Viedne, lebo je to najbližšie.

 

Andrea bude o svojich tetovaniachmaľbách rozprávať na PechaKucha Night Bratislava už túto stredu 15.6. v bratislavskej a4ke. Spolu s ďalšími hosťami sa budú venovať téme pamäta, spomeniok, ich zabúdania i uchovávania. Viac info na pechakucha.sk.

 

Autorka: Michaela Kučová

Teraz najčítanejšie

PechaKucha Bratislava

Zaujímavých ľudí z oblasti umenia, architektúry, dizajnu a spoločenského diania predstavujeme na pravidelných PechaKucha Night Bratislava aj na tomto blogu.