Denník N

Jednoduché rozhodnutie strany Most

Politická strana Most má pred sebou jednoduché rozhodnutie, ktoré by mali vykonať ihneď a s radosťou.

Povolebné emócie dávali význam tejto koalícii ešte bez dôkazov o jej zmysle. Pri rozhodnutí o vstupe do takto zloženej vlády s argumentom zachovania systému liberálnej demokracie ako ho dnes poznáme muselo byť zrejmé, že ide o riskantný podnik. Náprava obrazu súčasného systému pred popleteným slovenským voličom cez opravu zdravotníctva a školstva je aj marketingovo nemožný podnik. S postupným emočným otupením je možné zachovať vieru vo význam tohto účelového spojenia len vďaka správnym rozhodnutiam v dennej agende.

Okamžitý odchod ministra vie dať koalícii význam preto, že politický koniec Róberta Kaliňáka je v tomto čase samozrejmou súčasťou systému, ktorý chceli  strážiť.  Akékoľvek rozhodnutie Mostu, ktoré prispeje ku koncu  Kaliňáka v politike môže dať preto jeho prítomnosti v tejto koalícii  zmysel. Problémom zostáva, že táto koalícia nie je prejavom funkčnosti  našej liberálnej demokracie, ale prejavom jej úpadku.

Potreba zásadného vyjadrenia je natoľko zjavná, že rozhodnutie sa stáva jednoduchým. Pritom prinesie Mostu len prospech, lebo v tomto štádiu nemá čo stratiť – vo význame, že keď to neurobí, môže stratiť všetko. Nie je totiž problém, že Róbert Kaliňák nevie vysvetliť  právnu podstatu príjmov na účte. Nie je problém, že má obchodné vzťahy s komickými hrdinami bratislavského predmestia. A už vôbec nie je problém, že klame. Problém je, že je ministrom.

Ministrom vo vláde, ktorá si okázalo určila za cieľ zachrániť liberálnu demokraciu na Slovensku. Napriek tomu, že majú tak odlišné predstavy o jej obsahu. Ak Pavol Paška skončil verejnú politickú kariéru  pri samostatnej vláde SMERU a Kaliňák nepadne pri koaličnej vláde s Mostom, víťazí vládne krídlo, ktoré nie je nositeľom hodnôt liberálnej demokracie, ale viedlo k fašizácii spoločnosti celé desaťročie.

Ak si toto Most neuvedomuje, zmysel jeho účasti v koalícii bude len v tom, že bude sprevádzať  koniec liberálnej demokracie na Slovensku v presvedčení, že ju stráži.

Teraz najčítanejšie