Denník N

Keď kričíme na úradníkov, zle je

Navonok to môže vyzerať tak, že na úradníkov len z diaľky kričíme. Zdanie klame.

Nebolo to tak dávno, keď sme upozorňovali na projekty ako EDUNET, nezmyselné kartičky poistenca alebo automatické radary. Včera sme spoločne s Alianciou Fair-Play zverejnili blog o podozreniach z predraženia projektu Registra právnických osôb (RPO) za 12 miliónov eur. Navonok sa môže zdať, že jediné, čo vlastne vieme, je kričať po úradníkoch cez médiá.

Je to pre nás veľmi nepríjemná situácia a jediný spôsob ako veci uviesť na pravú mieru, je zverejniť celý priebeh komunikácie so štatistickým úradom (ŠÚ SR). Takže, ako sme sa dostali až k blogu o RPO?

 • V novembri 2015 na našom verejnom fóre platforma.slovensko.digital bola zverejnená informácia o projekte RPO. Prebehla celkom slušná diskusia o tom, kde sú jeho slabé miesta.
 • S AFP sme popri tom začali paralelne rozpracovávať tento projekt, ako vlastne vznikol a aká je k nemu dostupná dokumentácia. Na ŠÚ SR si pýtame detailnú funkčnú špecifikáciu, preberacie a akceptačné protokoly, informácie o prevádzke, faktúry a všetko čo sa dá.
 • December, získavame ďalšie odpovede a žiadame informáciu o tom, kto, ako a za koľko vypracoval štúdiu uskutočniteľnosti pre tento projekt.
 • V januári 2016 porovnávame štúdiu a detailnú funkčnú špecifikáciu (cca 700 strán), zmluvy voči realite. Krútime hlavami.
 • Dostávame odpoveď na infožiadosť o autoroch štúdie uskutočniteľnosti, kto ju akceptoval a kto podpísal v riadiacich orgánoch OPISu. Taktiež získavame integračné manuály a prílohy k špecifikácii.
 • Vo februári získavame informáciu o pôvodnej štúdii RPO. Žiadame o stretnutie štatistický úrad, odpoveď je, že až po voľbách.
 • V marci zasielame okruhy, o ktorých sa chceme rozprávať na stretnutí. Dostávame odpoveď, ktorá nepomáha, návrh na stretnutie je ignorovaný.
 • Píšeme blog a posielame otázky úradu na vyjadrenie. Odmietajú sa k tomu vyjadriť pokiaľ im nepošleme celý článok. Vidíme, že tadiaľto cesta nevedie a preto…
 • Zverejňujeme blog.

Naozaj nás to takto už nebaví. Je to vyčerpávajúce a stresujúce pre obe strany. Hlavne to nemá zmysel a je to skoro úplne zabitý čas. Ako občianske združenie vieme, že na zlepšenie informatizácie potrebujeme robiť tri veci:

 • Dohliadať na štátne IT a upozorňovať na prešľapy, keď ich vidíme.
 • Presadzovať riešenia, ktoré prichádzajú z komunity Slovensko.Digital. A tak sme zverejnili opatrenia na zlepšenie stavu štátneho IT a presadzujeme ich u úradníkov, politikov a v komisiách.
 • Ukazovať, že informatizácia sa naozaj dá robiť lepšie. O tom boli volby.digital aj nákup webu Slovenského Národného Divadla (SND).

Informatizácia dnes potrebuje, aby nad ňou existoval slušný občiansky dohľad. My ho chceme a vieme robiť konštruktívne. A preto, keď nájdeme pochybnosti, v prvom rade si ich normálne chceme nechať vysvetliť a vydiskutovať. Sú však momenty, keď treba zatiahnuť ručnú brdzu a nahlas zakričať. Nerobíme to radi, ale pokiaľ budeme na druhej strane nachádzať ignoráciu a sabotáž rozumnej diskusie, neostáva nám robiť nič iné.

Rozhodnutie o tom, či ďalší štátny projekt bude obstaraný tak, že ho pochvália aj porazení ako v prípade webu SND alebo sa budeme musieť naťahovať cez infožiadosti a médiá ako v prípade RPO bohužial nestojí na nás. Naša voľba je jasná – chceme pomáhať a konštruktívne meniť veci k lepšiemu.

Ján Suchal, Slovensko.Digital

Ak sa vám páči, čo robíme, budeme radi ak nás podporíte finančne alebo svojim časom.

Teraz najčítanejšie

Slovensko.Digital

Slovensko.Digital je iniciatíva IT špecialistov, ktorá vznikla v novembri 2015 a venuje sa informatizácii verejnej správy. Upozorňujeme na neefektívnosť štátnych IT projektov a zároveň prichádzame s návrhmi a pozitívnymi príkladmi toho, ako by štátne IT mohlo fungovať.