Denník N

Deň, keď Ivanovia išli domov.

Poslední sovietski vojaci opustili územie bývalého Československa presne na deň pred 25 rokmi.

Dvadsaťtri rokov usilovne bránili výdobytky socializmu a boli zárukou „normalizácie“ po roku 1968. Bránili nás pred slobodou cestovania, bránili nás pred obchodmi, kde by bolo viac ako niekoľko konzerv, bránili nás pred dostatkom toaletného papiera, slobodou slova a demokraciou ako takou. Bolo im tu tak dobre, až tak, že tu s nimi bývali rodinní príslušníci. Mali svoje vlastné obchody, tvorili akúsi nedotknuteľnú časť obyvateľstva. Pri rôznych automobilových a iných nehodách tu kvôli nim zomrelo 290 ľudí. 

Po Nežnej revolúcii bola otázka odsunu sovietov jednou z najnebezpečnejších. Ale podarilo sa. Bez ohľadu na tony nevybuchnutej munície, ktorá sa dala nájsť takmer v obytných štvrtiach, hektolitre vyliatych pohonných a mazacích hmôt, ktoré na dlhé roky znamenali obrovskú ekologickú záťaž. Sanácia bola vykonaná z rozpočtu Československa a nástupníckych štátov v sume mnohých desiatok miliónov eur. Ale bola to daň, ktorú sa za odchod oplatilo zaplatiť.

Dnes sa niektorí tvária, že okupácia a pobyt sovietskych vojsk je podobná prítomnosti spojencov z NATO. A preto vášnivo vystupujú na uliciach, v parlamente a kričia, že nepripustia novú okupáciu. To, že to môžu, je dôsledkom zmien, ktoré boli možné až po tom, čo posledný sovietsky vojak odišiel. Viete si predstaviť, že by niekto z dnešných antiNATO hrdinov rovnako hrdinsky protestoval proti sovietom? Morálne, hodnotové a charakterové nastavenie všetkých, čo to dokázali pred rokom 1989 je úplne niekde inde, ako dnešných bojovníkov proti NATO. Lebo nech sa na to pozrieme akokoľvek, nikde na Slovensku nevidím ani zlomok Američanov, Francúzov, Britov, či Čechov a Maďarov, navlečených v uniformách a nachystaných na vojnu, tak ako to bolo v prípade sovietov.

Takže ďakujem Sovietskemu zväzu za dve veci – za boj proti fašizmu počas druhej svetovej vojny, a za deň, kedy sa zdvihol a jeho vojenská bota navždy prestala šliapať na krk slobodného vývoja.

 

Teraz najčítanejšie