Denník N

Čo získa Košičan, ktorý si kúpi rezidentskú parkovaciu kartu?

Pred niekoľkými dňami sa ma staršia pani, ktorá si prišla kúpiť rezidentskú parkovaciu kartu v Košiciach, pýtala, čo z toho vlastne bude mať? Táto otázka je pritom kľúčová, pretože naozaj – ak si niečo kupujem, chcem vedieť čo a najmä prečo? Čo z toho budem mať? Vysvetlil som jej to a keďže sme sa po vysvetlení obaja zhodli (tá pani aj ja), že už tomu konečne rozumie, rozhodol som sa, že to aj napíšem. Okrem tej pani je totiž v Košiciach určite ešte veľmi veľa ľudí, ktorí si túto otázku kladú. Píšem to približne tak isto, ako sme sa s pani rozprávali.

Čo budem mať z toho, že si kúpim kartu rezidenta?
Budete mať kartu, ktorá Vás bude oprávňovať parkovať v mieste Vášho bydliska na miestach, ktoré sú pre rezidentov vyhradené. Tí, ktorí tam nemajú trvalý pobyt, takúto kartu mať nebudú a nebudú tam môcť parkovať.

Ále to je nanič. Tých áut je tam strašne veľa, parkuje tam hocikto a hocikde. Nebude miesto, ani dnes nie je miesto…
… dobre a kde parkujete dnes?

Za garážami, kus od domu – aj susedia tam parkujú…
… takže situácia s parkovaním u Vás je zlá, alebo sa mýlim?

Je katastrofálna a už dlho. Ale vaša karta mi v tom nepomôže, to som si istá.
Dobre, tak inak. Spýtam sa Vás takto. Keď prídete dnes večer domov a priamo pred Vašou bytovkou nájdete parkovať auto s prešovskou, michalovskou, bratislavskou, alebo nitrianskou značkou, čo môžete urobiť?

Čo by som akože mala urobiť? Nič neurobím. Hľadám si miesto na parkovanie tak, ako každý večer.
A hnevá Vás to?

Jasné, že ma to hnevá, čo sa tak hlúpo pýtate?
Tak si teraz predstavte, že od prvého júla, keď prídete večer domov a bude tam pred vchodom do Vašej bytovky parkovať akékoľvek cudzie auto s inou ako košickou poznávacou značkou, budete môcť zavolať Mestskú políciu. Tá príde a dá takémuto auto pokutu, respektíve papuču.

A príde tá Mestská polícia?
Nuž to ja neviem, ale určite by prísť mala, pretože Vaša zóna bude iba pre Vás a každý, kto tam nebude môcť parkovať, poruší nariadenie a môže dostať pokutu. A povinnosťou Mestskej polície je dbať na dodržiavanie týchto nariadení.

Nehnevajte sa, ale ja tomu neverím. Neverím, že tam niekedy bude poriadok. Veď keby ste tam prišli, tak to uvidíte na vlastné oči…
Uveríte tomu, keď po prvom júli začnú z Vášho okolia ubúdať cudzie autá?

Dobre, potom tomu uverím, ale teraz tomu neverím…
Fajn, ale uznáte, že ten problém s parkovaním u Vás je, a treba ho riešiť najmä tak, aby na miestach pre domácich, nemohli parkovať cudzie autá?

Jasné s tým súhlasím.

Koniec.

Takže asi tak. Rozhovor so staršou pani z Košíc ma presvedčil o tom, že ľudia, ktorí žijú na veľkých, alebo menších sídliskách (respektíve rezidentských zónach, najmä tam, kde sú bytovky) vlastne ani nevedia, že veľkú časť z ich problémov spôsobujú ľudia, ktorí by tam parkovať normálne nemali. Pretože nie je normálne, správne a ani slušné, parkovať niekomu len tak pod oknami. V Košiciach sú celé zóny, kde návštevníci mesta parkujú veselo a zadarmo na miestach, kam sa po práci vracajú Košičania s trvalým pobytom. Mnohí z nich v Košiciach pracujú, ale nemajú tam trvalý pobyt. Pokojne sa postavia pred domy a byty iných. Lenže to nie je normálne. Návštevníci akéhokoľvek väčšieho mesta nemôžu vo svete parkovať v rezidentských zónach. Na miestach, kde sú byty a domy miestnych ľudí. Rezidentský systém je presne o tom, že tomuto zabraňuje. Nejde o to, vyhnať „cudzích“ z mesta. Vôbec nie. Ide iba o to, aby neboli poškodzované práva miestnych. Pretože môcť normálne, kultúrne – nie niekde za garážami v blate – zaparkovať v mieste bydliska, je normálna požiadavka, normálnych ľudí.

S pani som sa už potom nerozprával o tom, že rezidentské parkovacie miesta musíme všetky (cca. 4500) vyznačiť zvislým (značky) a pozdĺžnym (čiary) dopravným značením, ani o tom, že tieto miesta budeme v lete aj v zime udržovať (výtlky, sneh, lístie) , že to celé musíme aj softvérovo zabezpečiť a že dokonca vybudujeme približne     1 500 nových miest pre rezidentov tak, aby naozaj nikto z nich nemusel parkovať „za garážami v blate“, pretože to by bola naozaj asi dlhá debata a mnohému by zase neverila. Jediné čo môžeme urobiť je, rýchlo tej pani aj ostatným dokázať, že rezidentský systém je tu pre nich, chráni ich práva a pomáha zlepšovať ich občiansky komfort.

Teraz najčítanejšie

Ján Tomanovič

15 rokov pracujem v oblasti parkovacích služieb. Pravidelne sa zúčastňujem medzinárodných konferencií, sympózií a workshopov o statickej doprave po celom svete. Som výkonný riaditeľ spoločnosti EEI, s.r.o., ktorá je dnes najväčším operátorom parkovacích služieb na Slovensku.