Štúdium vo Veľkej Británii po Brexite

Výsledok referenda nepredstavuje okamžité riziko pre študentov z EÚ.
Podľa posledných štatistík za rok 2014-2015 v Británii momentálne študuje na vysokých školách 124 575 mladých ľudí z Európskej Únie. Britské univerzity si veľmi vážia svoj globálny a inkluzívny charakter, aj preto dnes združenie Universities UK, ktoré vystupuje ako hlas všetkých vysokých škôl v Británii, vyjadrilo sklamanie nad výsledkom štvrtkového referenda.
Nie je však dôvod na paniku. Britská vláda bude musieť najprv rozhodnutie o vystúpení z Európskej únie oficiálne oznámiť. Po tomto kroku bude nasledovať dvojročné rokovacie obdobie, počas ktorého sa Británia dohodne s EÚ na nových podmienkach vrátane imigračnej politiky.
Pre študentov z EÚ, a teda aj pre slovenských študentov, nenastane tým pádom žiadna okamžitá zmena v rámci imigračného statusu. Aj naďalej počas budúcich dvoch rokov môžu odcestovať do Británie na svoj európsky občiansky preukaz, žiadať o študentskú pôžičku na zaplatenie školného, a takisto môžu využívať rôzne štipendiá, ktoré sú ponúkané na základe členstva v EÚ. Rovnako majú naďalej možnosť v Británii pracovať. Platí to pre študentov, ktorí sa na štúdium hlásili od akademického roku 2016/17 alebo 2017/18 a dostali miesto na univerzite, ale aj pre tých, ktorí už v Británii študujú.
Jedným z okamžitých dopadov je však zmena kurzu. Hodnota libry je momentálne najnižšia od roku 1985. Do budúcna to znamená, že nevyhnutná inflácia v prvých mesiacoch prinesie zdraženie importu – potravín a oblečenia, avšak je možné predpokladať, že tento efekt sa rozšíri aj na ostatné oblasti. Preto je pravdepodobné, že životné náklady, ktoré sú už teraz vysoké (najmä v Londýne), sa môžu v nasledujúcich rokoch ešte zvýšiť. Rovnako je možné, že bude menej pracovných miest, pokiaľ sa zahraniční investori z dôvodu neistoty po roku 2018 rozhodnú zastaviť svoje investície v UK. Napriek tomu, že toto sú len predpoklady, je faktom, že Brexit bude mať výrazný vplyv na ekonomickú situáciu v UK, a teda aj na životné náklady.
Je ťažké predpokladať presné dopady Brexitu. Konečný výsledok bude závisieť od schopnosti a vôle britskej vlády a Európskej únie zabezpečiť čo najvýhodnejšie riešenia pre obe strany. Unimak pevne dúfa, že podmienky pre študentov z Európskej Únie sa nezhoršia. Naša organizácia sa bude aj naďalej plne venovať ambicióznym a mladým ľuďom zo Slovenska, ktorí túžia po štúdiu v zahraničí.
Radi odpovieme na vaše otázky na contact@unimak.sk . Ak sa chcete o nás dozvedieť viac, navštívte našu stránku http://www.unimak.sk/ alebo náš profil na Facebooku.
Edit:
Pridávame odkazy na oficiálne stanoviská niekoľkých univerzít v UK k výsledku referenda a ich predpokladov ohľadom dopadov na školné poplatky pre študentov z EÚ, ktorí už dostali miesto na akademické roky 2016/17 a 2017/18. Univerzity sa vo väčšine zhodujú, že v týchto prípadoch by sa podmienky pre študentov nemali meniť.
University of Glasgow
Photo Credit: Derek Bacon
Zdroj: http://www.economist.com/news/leaders/21701265-how-minimise-damage-britains-senseless-self-inflicted-blow-tragic-split