Denník N

Víťazi a porazení britského referenda

Prisahám, že je to posledný príspevok týkajúci sa britského referenda

Líder britskej politickej strany UKIP, Nigel Farage, v piatok ráno po vyhlásení výsledkov referenda o zotrvaní v Európskej únii vyhlásil, že 23.jún by sa mal oslavovať ako štátny sviatok, ako Deň nezávislosti. Len o pár hodín neskôr v priamom prenose potvrdil, že jeden z hlavných argumentov „Leave“ kampane bolo klamstvo, ktoré nedokáže žiadnym spôsobom zaručiť. Britská libra rekordným tempom začala strácať svoju hodnotu a behom pár hodín sa Veľká Británia sa v rebríčku najbohatších krajín sveta prepadla o jednu priečku. Britský prime minister, David Cameron so slzami v očiach ohlásil svoju rezignáciu a servery Googlu sa prehrievali od otázok týkajúcich sa elementárnych faktov o Európskej únii. Odporca, či priaznivec Európskej únie, Veľká Británia a vôbec celý svet zažili jeden z najvýznamnejších dní jej novodobej histórie. Život a obzvlášť politika je hra s nulovým súčtom, ktorá rozdelila voličov na víťazov a porazených a Brexit nie je výnimkou.

Porazení

Demokracia

Referendum, ako najčistejší prostriedok občianskej voľby prebehlo v súlade so všetkými demokratickými tradíciami, no všetkej úcte k týmto tradíciám a pravidlám si dovolím tvrdiť, že výsledok referenda, aj keď technicky demokraticky legitímny, je v skutočnosti nelegitímny, neprávoplatný a vedúce osobnosti „Leave“ kampane by si nemali uzurpovať víťazstvo, hlavne ak o víťazstve rozhodli 2%. V tomto prípade ide po technickej stránke o demokraticky zvolenú cestu, no v praxi ide tyraniu (tesnej) väčšiny.

Spoločnosť

Ako sme už videli pri rakúskych prezidentských voľbách a ako uvidíme pri amerických prezidentských voľbách, západné spoločnosti sa štiepia na dva tábory so silným, niekedy až fanatickým antagonizmom, čo je ešte väčší problém ako prudký ekonomický prepad. Tento trend sa šíri  celým západnom svetom, nemá ustupujúce tendencie a narobí nám na čele ešte veľa vrások. Volebné výsledky ukázali okrem tradičného konfliktu medzi mestom/centrom a vidiekom/perifériou aj konflikty medzi centrálnou vládou a ostatnými krajinami  Veľkej Británie a veľmi kontrastné boli volebné preferencie medzi staršou a mladou generáciou. Tá sa prebudila doslova okradnutí o množstvo výhod. Na druhú stranu je dobré sa spýtať, či si za túto stratu nemôžu sami, nakoľko volebná účasť u mladej generácie bola nízka. Je to iste veľmi škodoradostné tvrdenie, ale ako občana V4 ma poteší, ak aj tak vyspelá západná krajina dokáže svojej krajine tak prudko zaradiť spiatočku.

 

Celistvosť Veľkej Británie

Severné Írsko a Škótsko sa v referende jasne vyjadrili za zotrvanie v Európskej únii a vyhlásenie ich súčasných lídrov vyjadrujú spolu so sklamaním z výsledku referenda aj snahu o odtrhnutie sa od Veľkej Británie. Predstava unifikácie Írska je po všetkom, čo sa udialo v druhej polovici minulého storočia je bizarná, no určite nie je nereálna. Oveľa väčšie šance na samostatnú budúcnosť má však Škótsko, ktoré si môže zopakovať referendum z roku 2014. Ono to bude veľmi komické, ak snaha britských nacionalistov povedie k rozbitiu Veľkej Británie.

 

 

Európska únia

Ak z medzinárodného kolosu ako Európska únia dobrovoľne odíde jeden z jeho najvýznamnejších členov, vzbudzuje to oprávnené otázky o tom, či sa nezačal koniec Európskej únie. Výsledok referenda osmelí podobných dobrodruhov, polovzdelancov a populistov v ostatných členských krajinách únie. Ak by v najbližšom časovom horizonte prebehli referendá v ostatných krajinách, je veľmi pravdepodobné, že počet ich členov by bol jednociferný. Európska únia veľmi ťažkopádne pracuje na prezentácii svojej práce a nevenuje dostatok prostriedkov na osvetu o členstve v únii. Táto skutočnosť, spolu s nacionalistickými hlasmi volajúcimi po nezávislosti by pre Európsku úniu bol smrtiacim kokteilom. Netrúfam si odhadovať budúcnosť Európy bez Európskej únie, no určitá predstava sa objavila len pár hodín po vyhlásením výsledkov referenda. Okrem spomínaných konfliktov vo vnútri Veľkej Británie vyplávali na povrch aj dlhotrvajúce medzinárodné spory, ktoré Európska únia dlho úspešne tlmila, v tom prípade niekoľko storočí trvajúci spor o Gibraltár medzi Veľkou Britániou a Španielskom.

Víťazi

Európska únia

Rovnako ako je Brexit pre Európsku úniu stratou a predstavuje veľké ohrozenie jej celistvosti, Brexit zároveň ponúka možnosť očistiť svoje hriechy a napraviť svoju reputáciu u euroskeptických voličov rozprestierajúcich sa po celej Európe. Boris Johnson naivne vyhlásil, že teraz, po spočítané všetkých hlasov, už nie je dôvod sa ponáhľať a proces odchodu z Európskej únie by mohol trvať aj dva roky. Vedenie Európskej únie však promptne zareagovalo a očakáva čo najrýchlejšie opustenie Európskej únie, dokonca sa hľadajú právne cesty o zrýchlení aplikácie článku 50 Lisabonskej zmluvy. Pre Európsku úniu je to šanca uvedomiť si, že priveľa byrokracie a legislatívy neposilňuje, ale naopak, oslabuje až ničí štát.  Schutz, Tusk, Junckers, Merkelová a eventuálne aj náš Fico môžu urobiť z UK exemplárny príklad toho, čo sa stane s krajinou, ak sa dobrovoľne vydá do izolácie. Takýto reality-check by mohol mnohých euroskeptikov zobudiť z ich sna o úplnej nezávislosti realizovanej v otvorených ekonomikách s minimálnymi obrannými kapacitami a ekonomickým potenciálom. Úplným liekom na euroskepticizmus by však bolo, ak by aspoň na jeden týždeň zatvorili krám a všetky slobody, práva, istoty, ale aj regulácie prestali byť platné fungovať, lebo ako sa hovorí, človek si najviac uvedomí hodnotu toho čo má, až keď to stratí. Brexit má šancu rovnako ako protieurópske nálady, posilniť aj proeurópske zmýšľanie mnohých ľudí. Nezávislosť Veľkej Británie má doposiaľ trpkú príchuť a na sociálnych sieťach aj vonku medzi ľuďmi sa začala celospoločenská diskusia, ktorá dokáže zmeniť euroskeptické zmýšľanie veľkej časti populácie a uvedomiť si výhody členstva v únii.

 

Remíza

Ekonomika

Narozdiel od väčšiny príspevkov, ktoré sa objavujú na internete si nemyslím, že Veľká Británia bude o pár mesiacov vyzerať ako z postapokalyptického filmu. Prudký prepad libry na svetových trhoch a ekonomická nestabilita sú sprievodnými javmi každej veľkej vnútropolitickej zmeny a ekonomické dopady Brexitu nemusia byť tak katastrofálne. Veľká Británii ostane v EEA, kde aj tak budú musieť aj tak dodržiavať asi 3/4 legislatívy týkajúcej sa voľného obchodu a stále budú musieť finančne prispievať EU, takže opäť si moc nepomohli. Problémom sa Veľká Británia určite nevyhne, no už sa s nimi budú musieť vysporiadať sami.

Nikto nevie čo presne sa bude diať, ale všetci vedia, že britské referendum zmenilo podobu zjednotenej Európy.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Teraz najčítanejšie