BLOG
Tomáš Búran
Tomáš Búran
2 414

Politici, politológovia a iní odborníci na nič

O technike, prírodných vedách a ich prepojení s politikou.

Ó, aká to pohroma, GB hlasovalo v referende o vystúpenie z EU. Ako si to len mohli dovoliť, hlupáci?! Tí slabomyseľní, chudobní a starí sa nechali oklamať. Môžu si za to sami a mali by niesť za svoje rozhodnutie zodpovednosť! Teraz chcú ďalšie referendum? Hahaha…a budú hlasovať dokedy? Pokiaľ nebude taký výsledok, aký sa nám páči?

Koniec irónie vážení. Už som si toho na túto tému prečítal mnoho, v podstate stále tie isté bláboly. Veď ako inak. Internet je plný politických odborníkov, keď je veľkou témou politická téma, plný humanistov, keď je hlavnou témou migrantstvo, plný futbalových odborníkov, keď je veľkou témou futbalový turnaj.
Viem, že nie som odborníkom na politiku. Podobne nie som odborník na ekonomiku, sociológiu či psychológiu. Budem sa preto zaoberať niečim, v čom som trochu doma. Technikou a prírodnými vedami, ktoré prepojím s dnešným dianím. Či s mojimi myšlienkami budete súhlasiť alebo nie, nechám na vaše rozhodnutie.

Celé naše žitie na tejto planéte je jedným veľkým experimentom. Neustále sa snažíme prísť na to, aký spoločenský systém je ten správny. Odpoveď je však pre mňa očividná – žiadny. Žiadny konkrétny systém nie je správny. Ak technik navrhuje napr. elektronické zariadenie, dôležitá je optimalizácia pre konkrétny typ účelu použitia zariadenia. Bolo by hlúpe nadimenzovať zariadenie na obrovský výkon, keď ním potečie najviac 5 Wattov. Vie to každý technik, no táto znalosť nejako chýba v pozíciach našich a európskych leaderov. Aspoň tak mi to pripadá. Ak nastavíte systém tak, aby zvýhodňoval istú skupinu ľudí, tí ostatní budú nespokojní. Je to absolútne logické. Ak predstavitelia vravia o bohatstve, ako sa Európe darí, ich slová sa stratia v hluku chudobných. Ak chceme, aby EU prežila, zabezpečme lepší život chudobným, zabezpečme lepšie vzdelanie nevzdelaným. Ak tak neurobíme, darmo budeme nadávať, darmo sa budeme vyhovárať na iných.
Zjavne to ale nezvládame. Prečo? Ak navrhneme napr. nejaký menič napätia a chceme, aby bol kvalitný, zabezpečíme mu spätnú väzbu. Nebudem zachádzať do detailov. Naskytá sa tu ale otázka. Má EU dobrú spätnú väzbu? Má Slovensko dobrú spätú väzbu? Pochybujem. Ak by mala, dokázala by sa adaptovať na zmeny v spoločnosti a nejakým referendám o vystúpenie by ani nedošlo a nedošlo by ani k takej radikalizácii spoločnosti, akej sme dnes svedkami. Nevyhadzovalo by sa množstvo skazených potravín, ľudia by netrpeli hladom (taká drobnosť, čo?).
Ešte teraz si pamätám, ako sa slovenskí politici navzájom obviňovali, kto je vinný za ĽSNS v parlamente. Šašovia v sakách, skutočne sa na nich môžeme dobre pobaviť. Smiech však prejde vtedy, keď si uvedomíme, že oni nám vlastne vládnu. Ľudia nie sú vinní a nevinní, nie sú dobrí a zlí. Príroda dobro a zlo nepozná. Nikoho neobviňuje. Prečo to robíme my? Všetko to, čo sa deje, je len prostým faktom, ktorý treba analyzovať a na základe analýzy vytvoriť stimuly, ktoré nasmerujú dejstvo iným smerom (ak nám súčasný nevyhovuje). Zamyslime sa predsa nad tým. Skutočne môže nevzdelaný človek za to, že je hlúpy, prípadne chudobný? Je množstvo prípadov ľudí, ktorí za svoju mizériu skutočne nemôžu a život sa im v podstate zrútil priamo pred očami. Nikto si nevyberá gény, nikto si nevyberá miesto, čas, dátum svojho narodenia, nikto si nevyberá rodičov. Oukej, smutné. Čo s tým ale? Zdá sa azda niekomu, že vláda analyzuje? Že vláda vytvára stimuly? No…Robovia sú pekným príkladom, ako nasrať čím ďalej, tým viac ľudí. Nehovoriac o tom, že naši leaderi nasrali aj učiteľov, nasrali pracovníkov v zdravotníctve a ak ešte chvíľu budem pokračovať, možno zistím, že nasrali aj mňa. Minimálne pán chytrý Boris Kollár, ktorý v priamom prenose v diskusii poúčal psychológa o tom, čo spôsobuje radikalizáciu spoločnosti. No Borisko, aké máš ale argumenty? Na čom zakladáš svoje stanovisko? Možno sa niekomu nebude páčiť moja úvaha o nevinnosti ľudí. Vedel by som argumentovať aj hlbšie, ale to nie je treba. Aj keby ľudia boli vinní a nevinní, boli zlí a dobrí. Nestačí však len ukazovať prstom, pretože tým vinných a zlých neodstránime, len ich vyhodíme a vypestujeme nových zlých a vinných. Musíme zistiť dôvody ich konania. No zisťuje to tu vôbec niekto? A ak áno, ako sa nakladá s týmito dátami?

Demokracia nemôže existovať bez verejnej informovanosti. Ak teda boli mnohí v GB neinformovaní príp. zle informovaní, oklamaní, nemožno hovoriť o tom, že títo jedinci hlasovali demokraticky. Ako funguje veda? Ak overujeme nejaký fyzikálny jav, experimentujeme. Nestačí ale spraviť jeden experiment, spravíme ich viac, aby sme si boli viac istejší. Je bežné, že sa človeku menia názory, niekedy rýchlejšie, niekedy pomalšie na základe informácií. Bola by preto skutočne taká blbosť, aby voľby opakovali? Veď teraz majú nové informácie, mnohé zákonitosti tým ľuďom mohli otvoriť oči. Spýtajte sa samých seba. Dopadli by naše parlamentné voľby teraz rovnako?

Prosím všetkých technicky a prírodovedne vzdelaných ľudí. Pomôžte tým politikom, politológom a iným „odborníkom na nič“, pretože nevedia, čo robiť…a ak vedia, nedarí sa im to. Pomôžte im vedeckými dátami, technológiou, vašou odbornosťou a bystrou mysľou. My, ľudia na tejto Zemi, predsa chceme držať spolu, chceme si pomáhať, nechceme vojnu a nechceme smrť.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Som mladý študent s otvorenou mysľou, no nie natoľko, aby mi vypadla z hlavy. ,,Iste malo v minulosti veľa ľudí veľa vier, veľa hier. Celý život v niečo veriť, ale na kľukatej ceste aj tak veľa dier. Veľa otázkami obklopený, ako vodou svetadiel. Niektorí veria v mier, niektorí vo vojnu sfanatizovaní svojou vierou vier. Obetovaných často veľa tiel. Nie každý kľudne vybral si, že s ktorou vierou vtedy teda šiel. Niektorý začal veriť preto, lebo nemal cieľ. Pod vplyvom viery namaľovaných aj veľa diel, no taktiež aj nabitých veľa diel, čo odpálili veľa striel." - Čistychov

Blogy

|