Denník N

Ani Košičanom to nie je jedno

Pondelkový protest v Košiciach proti „mafiánom vo vláde“ deklaroval, že ani obyvateľom východoslovenskej metropoly nie je jedno kto na Slovensku vládne. Protest na druhej strane poukázal na absenciu košických regionálnych a komunálnych politikov z radov dvoch najsilnejších opozičných subjektov, a to SaS a OĽaNO-NOVA. Ak chcú predstavovať reálnu a úspešnú alternatívu voči Smeru a súčasných vládnym stranám, je na čase začať seriózne budovať regionálne a mestské štruktúry.


V poradí tretí protest za odvolanie Roberta Kaliňáka a vysťahovanie Roberta Fica z bytu údajného daňového podvodníka sa uskutočnil po prvý raz aj v Košiciach, simultánne s protestom v Bratislave. Slabinou celej akcie bola jej propagácia. Udalosť bola ohlasovaná iba prostredníctvom tlačoviek opozičných poslancov a Facebooku. Na sociálnej sieti účasť ohlásilo približne 2,4-tisíc ľudí. Košický protest začal o pätnástej hodine, teda o hodinu skôr ako v hlavnom meste. Ešte zhruba päť minút pred oficiálnym začatím to však vyzeralo na faux pas a absolútny nezáujem zo strany Košičanov. Okolo pódia a začínajúceho štábu sa pohybovalo len niekoľko sto ľudí a pár okoloidúcich. Štáb začal rozdávať čierne tričká s nápisom „Fico chráni zlodejov“, nálepky a perá. Objavili sa aj opoziční poslanci Ľubomír Galko, Daniel Lipšic, Jozef Mihál, Jozef Rajtár, Oto Žarnay, Zsolt Simon, Jana Cigániková , Milan Laurenčík a Martin Fedor. Tí s ľuďmi diskutovali a rozdávali autogramy.

Postupne sa Dolná brána (miesto kde sa protest konal) začala plniť ľuďmi rôznych vekových kategórií a počiatočné sklamanie i pachuť z občianskej pasivity sa rozplynulo. Nadobudol som až pocit hrdosti a lokálpatriotizmu, že som Košičan a že ani ostatným obyvateľom nie je osud ich mesta a krajiny ukradnutý. Ľudia slušne, ale nahlas prejavili svoju nespokojnosť a zhnusenie z pretrvávajúceho marazmu v ktorom sa naša spoločnosť ocitla. Neraz ukázali premiérovi Ficovi, ministrovi Kaliňákovi, ale aj Bugárovi, Procházkovi či Dankovi červené karty, ktoré organizátori rozdávali. Na ne mohli napísať svoje odkazy premiérovi, ktoré opozícia opätovne doručí na Úrad vlády.

Na proteste sa zúčastnilo podľa odhadov 3-tisíc ľudí.

Podľa Ľubomíra Galka sa protestu zúčastnilo vyše 3-tisíc ľudí.  A to napriek dovolenkovému obdobiu, teplému a spočiatku aj slnečnému počasiu a nie najlepšej propagácii protestu. Mnoho ľudí, najmä tých, ktorí nie sú na Facebooku o proteste nevedelo a dozvedeli sa o ňom iba sprostredkovane v čase, keď už mohli mať na pondelkový podvečer iné plány. Chýbali plagáty v autobusoch, na zastávkach alebo reklamných tabuliach. Ak by ich organizátori dokázali zabezpečiť, účasť by bola rozhodne ešte vyššia.  Aj to poukázalo na fakt, že dve najväčšie opozičné strany nemajú vybudované regionálne štruktúry. SaS, ústami svojho predsedu, takúto ambíciu ohlásilo krátko po voľbách a OĽaNO-NOVA chystá taktiež štrukturálne zmeny, ktoré však zatiaľ zostávajú v abstraktnej rovine.

Ak chcú tieto strany predstavovať reálnu a úspešnú alternatívu voči Smeru a súčasných vládnym stranám, je na čase začať seriózne budovať regionálne a mestské štruktúry. Je čas predstaviť schopných, čestných a presvedčivých ľudí, ktorí dokážu osloviť alebo aspoň ponúknuť nádej, že mestá a obce nemusia byť ďalej riadené a podriadené biznis záujmom smeráckych starostov, primátorov a županov. Aj druhé najväčšie slovenské mesto si zaslúži relevantného vyzývateľa k súčasnému primátorovi Richardovi Rašimu a županovi Zdenkovi Trebuľovi. Obyvatelia Košíc dali jasne najavo svoj nesúhlas nielen s treťou Ficovou vládou, zotrvaním Kaliňáka na ministerstve vnútra, ale aj voči klientelistickým spôsobom riadenia magistrátu Richardom Rašim v súvislosti s aktuálnou problematikou ohľadne parkovania. K tejto téme na pódiu vystúpili košickí aktivisti aj poslanci. Prvýkrát verejne prehovoril aj poslanecký asistent Filip Rybanič, ktorý si pozrel bankové účty Roberta Kaliňáka. Dav mu prejavil podporu a sympatie potleskom a skandovaním.

Na pódiu poslanec Jozef Rajtár (vpravo) a jeho asistent Filip Rybanič (vľavo).

Protest v Košiciach tak flagrantne poukázal na nedostatky súčasnej opozície na regionálnych a komunálnych úrovniach. Košice, ako mesto s ktorým sa spája zdravotnícka mafia na čele s Pavlom Paškom a Richardom Rašim, však preukázali svoj odpor voči doterajším praktikám predstaviteľom Smeru, ktorí riadia Slovensko takmer desaťročie a Košice šiesti rok. Obaja spomínaní páni predstavujú pre väčšinu slušných Košičanov rovnakú hanbu ako Kaliňák a Bašternák pre slušných Bratislavčanov. Rovnako ako v prípade Bratislavy, predošlí primátori, ktorí boli nominantmi KDH (Knapík a Ďurkovský) razili podobnú  biznis politiku ako ich súčasní smerácki nástupcovia resp. nástupca.  Je preto nevyhnutné,  aby aj na miestnej a regionálnej úrovni obe strany ponúkli kompetentných a morálnych ľudí bez rôznych pokútnych väzieb a nekalých záujmov. Nominanti Smeru a ľudia im blízki, nepoticky a klientelisticky ovládajú takmer všetky mestá a obce na Slovensku. Strany SaS a OĽaNO-NOVA ako momentálne jediná demokratická a čitateľná opozícia musia vytvoriť skutočnú protiváhu aj na samosprávnej úrovni. A to čo najskôr. Voľby do orgánov VÚC sa uskutočnia už budúci rok a komunálne voľby o dva roky. Ak však rezignujú na túto úlohu a nezmôžu sa iba na podobné nominácie ako napr. nepresvedčivý a obkukaný Rudolf Bauer ako protikandidát Richarda Rašiho, Košice, ale aj iné mestá budú naďalej ovládané smeráckou klientelistickou chobotnicou. Košice ako aj ostatné mestá a obce, potrebujú otvoriť dvere a okná, spraviť prievan a vyvetrať zatuchnutý smrad všade rozšírenej korupcie, ktorej sa za vlády Smeru tak nebývalo darí.

Teraz najčítanejšie