Denník N

Únia Sulíkov, zmluvné spoločenstvo národných sebcov

Z nepodareného liberála sa stal nádejný populista. O jeho politickú budúcnosť sa už obávať nemusíme, obávajme sa kam nás dovedie.

Únia sebcov

Europoslanec Sulík nezastupuje európske záujmy, len tie slovenské. Sám to natvrdo vybalil pred nemeckými divákmi. Ak to náhodou znie niekomu rozumne, mal by si uvedomiť, že už minimálna miera integrácie ako je colná únia vyžaduje sledovanie spoločných záujmov. Horúcim príkladom je dotovaná čínska oceľ. V závislosti od rozvinutosti oceliarskeho priemyslu v jednotlivých krajinách EÚ, nemá dovoz dotovanej ocele iba porazených. Napokon dá sa naň pozerať ako na lacnú vstupnú surovinu. Budeme zakaždým dúfať, že sa nájde väčšina Sulíkov, ktorým excel potvrdí nevýhodnosť pre ich domovskú krajinu, aby tým nechali v milosti aj naše pracovné miesta?

Ak je to naozaj iba ilúzia, neexistujú žiadne európske záujmy, iba tie národné, tak potom EÚ nemôže fungovať. Obchod sa dá riešiť aj bilaterálnymi dohodami, bez toho aby sa zakaždým muselo dohodnúť 28  sebcov. Predstava, že v Bruseli sedí väčšina elít s hodnotami ako má Sulík nahráva najlepšie hnedým mužíčkom. Na diktát národných záujmov predsa doplatia tí najslabší. Na zaplakanie, keď práve predstaviteľ malej krajiny tento štýl politiky otvorene propaguje.

Aké je to jednoduché, občania to nechcú!

Sulík nás v zahraničných médiách reprezentuje argumentáciou „ad populum“ –  toto ľudia chcú, toto nechcú, tak podľa toho konajme. Keď sa vyhováral na väčšinovú mienku Fico, mali sme ho za populistu. Keď to teraz robí Sulík, je to vari len radikálny demokrat? Je úplne bežné, že ľudia majú protichodné požiadavky. Chcú pojedať len hrozienka. Eurofondy bez záväzkov, voľný trh bez byrokracie, ktorá ho bude regulovať, spoločné hranice, ale utečencov si bude riešiť každý individuálne. Vyberieme si ako zo švédskeho stolu.

Tým čo chce väčšina verejnosti argumentujú populisti a rétorickí invalidi. Politici majú presadzovať hodnoty, musia vedieť zladiť viacero protichodných záujmov niekedy aj za cenu kompromisov. Už názov strany Sloboda a Solidarita predsa predstavuje dve hodnoty, ktoré sú neraz v protiklade a treba ich vzájomne vyvažovať. Nie je možné mať vždy slobodu aj solidaritu, rovnako ako nie je možné mať EÚ a vždy konať podľa toho čo chce väčšina Slovákov. Samozrejme ak je to s tými hodnotami v politike iba komédia, tak nech sa páči, strhnime kulisu z Richardovej strany, navrhujem názov Hrozienka a Hlas ľudu. (HaH)

Mohol byť premiérom a možno ešte bude. Otvorene nepriamo podporil Brexit prehlásením, že Briti nemajú dôvod zotrvať v EÚ a svojím postojom prispieva k národnému egoizmu. Vytĺkanie politických bodov z EÚ však nie je bez nákladov. Pokiaľ ich neprenesieme aj na populistov, smerujeme k jej rozpadu.

 

Teraz najčítanejšie

Marian Jánoš

Ako dobrovoľník sa snažím bojovať proti plytvaniu, korupcii, šarlatánom a hoaxom. Vyštudoval som všeobecné lekárstvo a finančný manažment. Pracujem ako manažér v súkromnom sektore.