BLOG
Jozef Kuric
Jozef Kuric
3 395

Zóna bez peňazí možno aj vo vašom meste

Kedy ste naposledy získali niečo hmotné bez peňazí? Ak ma moja vlastná pamäť neklame, tak výmenný obchod v mojom prípade zakapal v časoch, keď sa ešte Jožo Ráž nenazýval inertným plynom a z magnetofónových kazeťákov znelo: „aj keď bez peňazí, žiadne dlžoby sme ako vtáci, aj keď bez peňazí je streda našich zlatých čias“. Potom človek prirodzene dospel, slovenské pop idoly tiež zostarli, a ideály z pesničiek sa premenili na spomienky.

Peniaze sa stali akosi dôležitejšie ako všetko ostatné. Už nestačilo mať pár drobných na veľkú kofolu a dve kusovky v miestnom pohostinstve. Produktívny vek ľudí sa v podstate v absolútnej väčšine prípadov scvrkne na zarábanie peňazí, nakupovanie dôležitých vecí pre seba a rodinu, a v mnohých prípadoch aj na hromadenie „zbytočností“. Vo svete slovenského dravého kapitalizmu sa síce bartre z času na čas objavovali, ale v tých určite už nešlo o fazuľky alebo poštové známky Čínskej ľudovej republiky.

Nespochybňujem funkciu peňazí, ani nechcem pranierovať bohatstvo, ale človek v určitom momente asi skutočne dospeje do detského štádia, keď si opäť uvedomí, že peniaze nie sú všetko. Keď sa obhliadne za svojím životom a zistí, že má vlastne všetkého dosť alebo možno aj navyše. Je to však individuálne a často o nastavení priorít. Niekto má málo, aj keď má viac ako polovica ostatného sveta, a niekto je schopný rozdeliť sa aj s málom.

A potom sú medzi nami našťastie ešte ľudia, ktorí všetkých nás, ktorí sme dospeli do štádia, že sa máme vlastne dobre, občas trocha nakopnú svojimi aktivitami. Patrí medzi nich aj pre mňa veľmi inšpiratívny človek, ktorého občianske meno vlastne nepoznám, ale nielen internetová komunita ho pozná pod pseudonymom Manik (Mnk). Manik je zakladateľom komunitného projektu s príznačným názvom Projekt Život, pod hlavičkou ktorého organizuje spolu so širokým tímom unikátnu akciu s názvom Zóna bez peňazí.

Tá aktuálna sa uskutoční už budúcu sobotu 29. novembra 2014 a to súčasne v 60 mestách na Slovensku. Hlavným cieľom tejto akcie je podpora recyklovania a výmeny vecí medzi ľuďmi, vecí ktoré už nepotrebujú, no zároveň ich nechcú vyhodiť, a tak môžu dostať nový život.

Slovami hlavného organizátora: „Ak ľudia prestanú riešiť peňažnú hodnotu vecí a začnú si pomáhať tak, že jeden druhému urobia láskavosť, časom môžu uspokojiť väčšinu svojich potrieb prostredníctvom vzájomnej pomoci a zároveň podporiť recyklovanie vecí, ktoré môžu ešte niekoľko rokov pokojne slúžiť“.

Ak ste teda presvedčení, že máte doma veci, ktoré už nepotrebujete, alebo máte pocit, že vám ešte niečo chýba a chcete to získať výmenou alebo bez peňazí, navštívte Zónu bez peňazí vo vašom meste. Ak sa zbaviť ničoho nechcete a ani vám nič nechýba, tak je tu ešte jedna možnosť, a to získať pozitívnu energiu, ktorá je vždy na nezaplatenie.

Súčasťou akcie Zóna bez peňazí budú totižto koncerty, vystúpenia, vernisáže, výstavy výrobkov miestnych umelcov a remeselníkov, tvorivé dielne, detské kútiky, arteterapie, literárne posedenia a rôzne workshopy. Nebudú chýbať ani domáce dobroty, čaje z rôznych kútov sveta, joga, ale aj premietanie filmov, stretnutia so známymi osobnosťami a mnoho ďalšieho. A to všetko, samozrejme, zadarmo.

Bližší program nájdete na stránkach jednotlivých miest, ich zoznam zasa na tejto stránke, a ak sa vám táto iniciatíva páči, môžete ju podporiť aj na Facebooku.

Text je súčasťou blogov Denníka N, nie je redakčným obsahom.
Administrátorov blogov môžete kontaktovať na adrese blog@dennikn.sk.

Aj priestor pre blogerov Denníka N vznikol vďaka vám. Predplaťte si nás a podporte našu snahu o kvalitnú žurnalistiku.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk