Denník N

Metóda: Pokaziť – nafotiť – pošpiniť

Po viac ako troch týždňoch zavádzania rezidentského systému parkovania v Košiciach mi je už metóda občianskych aktivistov, ktorí údajne v mene Košičanov bojujú proti pravidlám regulovanej dopravy, jasná.

Ich cieľom je každodenne poškodzovať imidž našej spoločnosti vyhľadávaním akože prešľapov a odborných nedostatkov v našej práci.

Mám pre nich v tejto súvislosti dve správy:

  1. Čiastočne sa Vám to darí, pretože sa tomu podľa všetkého venujete každý deň a hromadne.
  2. Napriek tomu nijako nedokážete vymazať z hláv takmer 3 500 ľudí informáciu, že po desiatkach rokov trápenia, začali pred svojimi domami pokojne a kultúrne parkovať.

Aby bolo jasné – metóda denného poškodzovania imidžu firmy je vcelku prepracovaná. Deje sa napríklad tak, že niekto (rozumej vandal a zločinec) napríklad strhne zo zónovej dopravnej značky jej určujúci nápis a takto znehodnotenú značku odfotí a pošle na Facebook s komentárom, že sme úplní hlupáci. Alebo si odfotí nedokončené parkovacie miesto pre ťažko zdravotne postihnutú osobu (ŤZP) a pošle do novín s komentárom, že sme totálni fušeri, ktorí si dokonca bezohľadne strieľajú z ŤZP. Alebo – čo je najbizarnejší prípad – odfotí parkovacie miesto, ktoré je zmenšené v dôsledku stojaceho stĺpu elektrického vedenia a pošle ho do novín s komentárom, že iba idiot by takto vyznačil miesto. A čuduj sa svete – na tomto údajne sfušovanom mieste ešte v ten istý večer pokojne zaparkuje automobil značky BMW trieda 5. Ale to nevadí – prvá informácia, že sme nekompetentní fušeri už letí internetom a sociálnymi sieťami.

Vo všeobecnosti pritom platí, že keď dnes v Košiciach rozmiestňujeme dopravnú infraštruktúru pre celý systém rezidentského parkovania, nachádzame na mnohých miestach slušne povedané neporiadok. Zle, alebo nesprávne osadené značky, chýbajúce značky … atď., ktoré 15 – 20 rokov nikomu neprekážali. Alebo napríklad úplne sfušované a úplne zle nakreslené miesta práve pre ŤZP, ktorých doteraz navyše bolo ešte aj málo. Alebo oveľa častejšie vôbec nenakreslené žiadne miesta.

Teraz sa však vrátim k tomu druhému bodu – a síce, že nikomu, ani tomu najväčšiemu manipulátorovi na svete, sa nepodarí vymazať z hlavy občana holý fakt, že konečne má kde zaparkovať. To je absolútne najdôležitejšia informácia a na nej stojí naše presvedčenie, že robíme správnu vec.

V desiatich mestských zónach, kde sa Košice rozhodli zaviesť rezidentský systém parkovania, je dnes po necelom mesiaci od spustenia celého projektu, totálne nová situácia. Rezidenti – občania s trvalým pobytom na území daných zón, zrazu majú kde parkovať.

Autá ľudí, ktorí navštevujú Košice za účelom dochádzky do práce, cudzinci, alebo iba obyčajní normálni návštevníci mesta, zmizli. Presúvajú sa do podzemných garáží, na záchytné parkoviská (2,-€ za celý deň), alebo do Košíc vôbec nedorazia. Prečo inak by napríklad SAD hlásili, že počet cestujúcich, ktorí dochádzajú do Košíc za prácou sa zrazu zvýšil (čiže šoféri nechali autá doma) – dokonca aj teraz v dovolenkovom období?

A o tomto to celé je. Systémová regulácia statickej dopravy vôbec nie je iba o platení za parkovné. To je taká populistická a tým pádom aj veľmi hlúpa floskula.

Systémová regulácia statickej dopravy je totiž v každom modernom meste súčasť riadenia mesta ako celku. Mesto musí mať záujem nielen vyberať parkovné, alebo tým niekoho poveriť, ale najmä musí mať záujem regulovať počty áut. Tlačiť ich na záchytné parkoviská, pod zem, alebo ich úplne odradiť od návštevy mesta. A na druhej strane má každé mesto záujem (prirodzený záujem) chrániť svojich občanov pred živelným parkovaním cudzích áut. Múdre mestá v Európe poverujú týmito službami odborné firmy, pretože to naozaj nie je iba o výbere parkovného, ale treba o tom vedieť oveľa, oveľa viac.

Armáda „mudrcov“, ktorá sa za posledné dni v Košiciach narodila, poskytuje naozaj bizarný obraz. Je to nesúrodá zmes. Od rebelov za každú cenu, cez neúspešných komunálnych politikov, ktorí veria, že toto je ich chvíľa, až po vandalov, ktorí si vo viere „dovolené je všetko“, kopnú do každej značky a parkomatu.

Pre každú túto skupinku mám krátku odpoveď.

Rebeli za každú cenu: Uvedomte si, že byť rebelom je sexi tak do 18-tich maximálne. Rebel po 40-tke už pôsobí dosť komicky.

Komunálni politici: Rezidentský systém parkovania rieši akútne problémy VAŠICH voličov, preto by bolo fajn, keby ste si uvedomili, že na konci procesu budú tisíce spokojných ľudí, ktorým ste vy za celú svoju kariéru, v parkovaní nepomohli vôbec v ničom.

Vandali: Pokiaľ Vás chytia a máte viac ako 18 rokov, budete niesť trestno-právnu zodpovednosť a to nie je nič príjemné.

 

Teraz najčítanejšie

Ján Tomanovič

15 rokov pracujem v oblasti parkovacích služieb. Pravidelne sa zúčastňujem medzinárodných konferencií, sympózií a workshopov o statickej doprave po celom svete. Som výkonný riaditeľ spoločnosti EEI, s.r.o., ktorá je dnes najväčším operátorom parkovacích služieb na Slovensku.