Denník N

Prečo primátor Igor Choma ruší Audi za 80 000,- Eur?

Odpoveď z Úrad pre verejné obstarávanie
Odpoveď z Úrad pre verejné obstarávanie

Dnes mi prišiel list z Úradu pre verejné obstarávanie. Šalamúnsky sa vyhli odpovedi na moje zásadné otázky – či pri obstarávaní bol porušený zákon, alebo iné predpisy. Môj podnet na prešetrenie spôsobu obstarávania Audinky 8 Long nemôžu prešetriť lebo…, tak ako mi píše riaditeľka odboru kontroly Mgr. Simonová, došlo k ukončeniu kúpnej zmluvy vzájomnou dohodou zo dňa 6. 7. 2016. medzi mestom Žilina a víťazom verejného obstarávania – firmou AC Bratislava, s.r.o

Ale poďme po poriadku.  Na začiatku sa primátor Igor Choma rozhodol kúpiť autíčko úrovni a v cene, aké nemá žiadny iný primátor na Slovensku. Podobné má síce jeho stranícky kolega zo SMERU Juraj Blanár, ale ten je  šéfom  VUC , čo je predsa len trochu vyšší level.  Nemalo to byť auto obyčajné, ale v tvare LONG, tzn. ešte o 15 cm dlhšie ako už aj tak dlhá Audina 8. Poslanci MZ v Žiline uverili sľubom, že dobre nastavené elektronické obstarávanie zrazí sumu o 10, či 20 000,- Eur a niektorí možno ľahkovážne zdvihli ruky za vyčlenenie sumy 80 000,- Eur na tento nákup.

A potom prišlo verejné obstarávanie. S konkrétne určeným počtom km na tachometri, s presným dátumom registrácie. AUDI LED MATRIX svetlomety, ktoré takto označuje len firma  AUDI. Celé to smrdelo manipuláciou s cieľom kúpiť konkrétne auto nachádzajúce sa vo firme, ktorej spoluvlastníkom je Jirko Malchárek, nechvalne známy zo spisu Gorila.

Podnet na Úrad pre verejné obstarávanie
Podnet na Úrad pre verejné obstarávanie
Odpoveď
Odpoveď
Odpoveď z Úrad pre verejné obstarávanie
Odpoveď z Úrad pre verejné obstarávanie 

Ako poslanec mesta Žiliny som okamžite so svojím podozrením kontaktoval hlavného kontrolóra mesta Žilina, ktorý mi odporučilobrátiť sa na  Úrad pre verejné obstarávanie. Svoje dôvody som vysvetlil tu

Primátor Choma mi napísal list, v ktorom okrem iného píše : ,,Mestský úrad pokračoval štandardným postupom – verejným obstaraním v zmysle platnej legislatívy. Podali ste podnet na ÚVO na vykonanie kontroly, pretože ste nadobudli pocit, že toto verejné obstarávanie neprebehlo korektne. S tým takisto nemám problém a máte na to právo. Nerozumiem však tomu, prečo sa stále na verejných sieťach a v médiách podsúvate svoje názory verejnosti tak, aby ste vyvolali dojem, že mesto koná netransparentne, neférovo a nečestne, hoci ÚVO vo veci ešte nerozhodlo, čím poškodzujete meno zamestnancov úradu a v neposlednom rade meno moje. Dovoľujem si Vás preto upozorniť vopred na to, a považujem to za čestné a férové (pretože som Vás mal doteraz za poslanca rešpektujúceho zákon), ak ÚVO po vykonaní kontroly skonštatuje, že zákon nebol porušený, budem sa musieť brániť. “

Žiaľ napriek tomu, že podľa pána primátora Chomu a jeho úradníkov bolo všetko  korektné a nebol porušený zákon, elektronické obstarávanie vygenerovalo zmluvu na ročnú Audinku v exkluzívnom prevedení, mesto ešte pred ukončením kontroly z  ÚVO sa rozhodlo z celého procesu vycúvať a zmluvu s firmou o kúpe auta zrušiť.

Rušiaca zmluva
Rušiaca zmluva   

Na jednej strane sa môžeme tešiť, že mesto ustúpilo verejnému tlaku, na druhej strane sa pýtam, či tak neurobilo preto  aby zabránili odpovedi na otázku, či boli procesy ohľadom verejného obstarávania transparentné a v poriadku.

I keď mám dobrý pocit, že verejné aktivity pomohli zachrániť značnú sumu peňazí pre občanov mesta, pachuť z kauzy ostáva.

Ľubo BECHNÝ

poslanec MZ a podpredseda OZ Proti korupcii

blog môžete podporiť tu:http://vybrali.sme.sk/c/Preco-primator-Igor-Choma-rusi-Audi-za-80-000-Eur/

Teraz najčítanejšie

moja fotka

Ľubo Bechný

Som človek, ktorý sa búri, keď sa deje krivda inému človeku.