Denník N

V Turecku pravdepodobne prebieha vojenský prevrat

Turci sú v pohotovosti, premiér už potvrdil pokus o vojenský prevrat. Ako plynuli informácie počas celej noci?

Tento blog vznikol po 22:00 hod. CET na základe informácií z tureckých médií, našich tureckých priateľov v Istanbule a Ankare a aktivity stoviek Turkov na sociálnych sieťach. Obsahuje stále nové aktualizácie, umiestňované dolu.

Počas piatkového večera sa najmä prostredníctvom sociálnych sietí začali šíriť informácie o nezvyčajnej činnosti tureckej armády. Prvotné dohady o tom, že ide o výnimočnú situáciu a možné opatrenia proti teroristickému útoku, sa nepotvrdili.

Vojaci uzavreli dva hlavné mosty v Istanbule, obyvatelia Ankary filmovali prelietajúce stíhačky, na uliciach sa začali objavovať tanky. Polícia a vojaci sa dostávali do zjavných konfliktov. Internet začal byť blokovaný.

Hlásený bol útok na štátnu spravodajskú službu MIT, nad tureckým parlamentom lietali a stále lietajú vrtuľníky. Armáda údajne prebrala kontrolu aj nad štátnou televíziou TRT a pripravuje vyhlásenie. Centrum vládnej strany AKP obsadili vojaci. Občasnú streľbu počuť v Istanbule aj Ankare.

2Turecká armáda na svojej webovej stránke zverejnila oznam o tom, že preberá riadenie v krajine. Po niekoľkých minútach však bola stránka nedostupná.

Premiér Yildirim, ktorý tesne po jedenástej hodine večer hovoril pre viaceré celoštátne televízie, potvrdil, že skupina vo vnútri armády sa pokúsila o prevrat, avšak krajina si so záležitosťami poradí.

Mnohí sú zdesení, mnohí vidia v udalostiach už teraz možnosť naozajstnej zmeny v krajine. Ľudia sa ale ponáhľajú domov a centrá hlavných miest sa vyľudňujú. „Podľa mňa ide len o divadlo v priamom prenose, po ktorom „pre našu ochranu“ príde prezidentská republika,“ konštatoval môj najlepší turecký priateľ. Turci čakajú, čo sa dnes v noci stane…

Aktualizácia 0:40 CET

Štátna televízia TRT odvysielala vyhlásenie vojenských predstaviteľov, v ktorom moderátorka sebavedomo prečítala pripravený prejav. Vláda podľa neho neviedla krajinu v demokracii, rozsievala nenávisť, odklonila sa od sekulárnych zákonov a Turecku vládla korupciou.  Teraz mu má vládnuť „mierová rada“.

4Prezident Erdogan najprv telefonoval prostredníctvom videohovoru s dvomi televíziami – nakoľko je mimo Turecka – a neskôr vystúpil aj pred novinármi. Turkov priamo vyzval, aby vyšli do ulíc: „Neexistuje väčšia sila, ako sila ľudu,“ vyhlásil. O 0:31 CET poslal Erdogan „národu“ SMS, ktorú uverejnili mnohé televízie: „Prekrásny turecký národ (…) vyzývam Vás: Choďte do ulíc! (…) nárokujte si na svoj národ a na svoj štát!“ píše sa okrem iného v správe. Médiami začínajú plynúť obrázky z tureckých ulíc, kde sa sústreďuje stále viac a viac ľudí.

3

Skypom sa s televíziou NTV spojil aj bývalý prezident Abdullah Gul. Zjavne rozrušený a výnimočne emotívny Gul označil aktivity za neprávosti: „Nič také obyvatelia Turecka nemôžu nikomu dovoliť!“ Médiá pokračujú v telefonátoch s predstaviteľmi vlády.

Veliteľ špeciálnych síl Turecka rovnako v živom vysielaní potvrdil, že v armáde existovali paralelné štruktúry, ktoré sú za udalosti a prevrat zodpovedné. Aj on tak posilnil hypotézu o tom, že nejde o prevrat celej tureckej armády, ale len istých skupín.

Aj podľa našich priateľov v Ankare, aj podľa iných zdrojov zo sociálnych sietí sa zdá, že centrálna policajná stanica v hlavnom meste je pod ostrou, nepretržitou paľbou: „F-16 nad nami lietajú posledné tri hodiny,“ napísal nám kamarát. Najaktuálnejšie informácie hovoria aj o tom, že nový, kontroverzný prezidentský palác v Ankare, je rovnako cieľom mnohých náletov. Televízie však takéto zábery neponúkajú a pokračujú vo výzvach na odpor voči narušiteľom. Na odpor dokonca vyzývajú niektoré minarety v krajine, ktoré sa v túto nočnú hodinu rozozvučali.

V Turecku bolo vyhlásené stanné právo a výnimočný stav. Údajne dnes večer zahynulo už 17 osôb.

Aktualizácia 02:00 CET

6Obrázky a videá hovoria jasne, Turci skutočne vyšli do ulíc. Zástupy najmä mužov sa stavajú tankom, na námestiach skandujú tisíce ľudí. Podľa pro-vládneho denníka Sabah bol pokus o prevrat neúspešný.

Médiá ale rovnako informujú o výbuchoch v Ankare, turecký parlament zasiahlo niekoľko bômb. Televízna stanica CNN Turk, ktorú chvíľu sledujeme, sa tiež otriasa. Prináša zábery videorozhovoru s členkou strany AKP, ktorá je spolu s kolegami v priestoroch parlamentu, a tak vyjadruje svoju odhodlanosť brániť republiku. Vystrašenú moderátorku z času na čas ešte viac vyruší výbuch neďaleko od štúdií. O tom, že výbuchy počuť aj v Istanbule, nás informujú ďalší priatelia.

7Národná televízia TRT medzitým začala vysielať vedomostnú súťaž. Protestujúci a polícia už údajne získali nad priestormi TRT kontrolu. Moderátorka, ktorá pred necelými dvomi hodinami čítala vojenské vyhlásenie, vystúpila v obkľúčení skandujúceho davu, tvrdiac, že bola k  čítaniu vyhlásenia prinútená.

8 9

Stále viac a viac sekulárnych Turkov na sociálnych sieťach je ale presvedčených, že takýto rýchly priebeh prevratu, ktorý všetci sledujú ako neskutočnú reality show v priamom prenose, je v skutočnosti príbehom, ktorý beží pod dobre pripraveným scenárom.

Aktualizácia 03:30 CET

aVýbuchy a explózie počuť opakovane v Ankare aj Istanbule. Parlament v hlavnom meste zasiahla údajne už tretia bomba. Na sociálnej sieti sa objavili aj videá z ulíc Ankary s obeťami.

Televízia CNN Turk bola medzičasom obsadená vojakmi. Tí najprv od kamier odohnali pracovníkov, hoci kamery ostávajú snímať udalosti. Následne štúdio zaplnil krik odporujúcich zamestnancov. Do štúdia doliehal celé minúty aj krik z ulice: „Allah Akbar“ a „Vojaci, poďte von!“ Televízia stále vysielala.

bPrezident Erdogan medzitým pristál v Turecku a televízie živo vysielali jeho prejav. Udalosti označil za podvod a povstanie. Podľa neho získavali mnohé osoby v armáde pokyny z Pensylvánie: „Zodpovední za to zaplatia primeranú cenu. (…) Nevedia stráviť právom zvoleného prezidenta, Tayyipa Erdogana. (…) Je pol štvrtej ráno a kde sú naši ľudia? Náš ľud je v uliciach!

Najaktuálnejšie informácie o udalostiach v Turecku aj na @LuciaMrazova.

Teraz najčítanejšie

Lucia Yar

Blog o politickom živote v Turecku, ktorý píšem od roku 2012 (luciamrazova.blog.sme.sk). O Turecku a politicko-spoločensko-kultúrnych témach, ktoré hýbu touto krajinou, viac aj na @Lucia_Yar a EurActiv.sk