Denník N

Nemecko a Rakúsko úplatky v zdravotníctve nepoznajú. Prečo?

Pracoval som ako lekár sedem rokov v Nemecku, poldruha roka pôsobím ako lekár pri Viedni. Za ten čas som si obšľapal takmer všetky druhy zdravotníckych zariadení. V Nemecku som päť rokov robil na klinike so 400 lôžkami, rok a pol roka som liečil v nemocnici so 75 lôžkami a som teraz rok a pol v blízkosti Viedne na klinke s 50 lôžkami. Okrem toho vediem aj vlastnú ambulanciu. Za ten čas som sa stretol s rôznymi pracovnými problémami, s kolegami sme často debatovali o pozitívach a negatívach rôznych zdravotných systémov, situácií po zavedení DRG atď. Nikdy však neprišla reč na jednu, pre Slovensko tak príznačnú tému – úplatky.

Úplatky, dary, všimné, nech to nazveme akokoľvek, v nemeckom alebo rakúskom zdravotníctve neexistujú. Spoznal som desiatky lekárov, ale neviem o jednom, kto by zobral niečo navyše za ošetrenie pacienta, rovnako za celé tie roky žiaden kamarát alebo známy nikdy nehovoril o tom, že by chcel lekárovi úplatok dať. Táto téma tam jednoducho neexistuje. Nerobí sa to, úplatky v Rakúsku alebo Nemecku nie sú potrebné na to, aby lekári pracovali, ako majú.

Čím to je? Ak si odmyslím historický kontext, teda známe socialistické heslo – kto neokráda, okráda svoju rodinu, vidím za tým najmä tri veci. Lekári v Nemecku aj Rakúsku zarábajú dosť na to, aby pre pár eur išli do väzenia. Viem, na Slovensku je to inak, ale hovorím o štátoch, kde je právo vymožiteľné. Niekdajší futbalový útočník a exprezident Bayernu Mníchov Uli Hoeness, ktorý za daňové úniky dostal tri a pol roka, by o tom vedel rozprávať. A je mi jasné, že iba plat samotný, nech je akýkoľvek, na Slovensku korupcii nezabráni. Napríklad o sudcov je doživotne pekne postarané, časti z nich sa to ale vždy zdá málo.

Druhým dôvodom, pre ktorý podľa môjho názoru Rakúšania a Nemci nepoznajú uplácanie doktorov, je vysoká konkurencia. Ak jeden lekár nemá termín, ktorý ti vyhovuje, ideš k inému. A neexistuje, aby sa pacient nevedel dostať k tomu, čo presne potrebuje a v termíne, ktorý mu vyhovuje. Samozrejme, z toho vyplýva, že nikoho podplácať nemusí. Pokiaľ ide o tvrdé dáta, v Rakúsku je 19 326 ambulancií na 8,5 milióna obyvateľov, čo predstavuje jednu ambulanciu na 439,8 obyvateľa a 4853 zubárov, čiže jeden na 1751 obyvateľov. V Nemecku bolo v roku 2013 spolu 74 905 ambulancií, čiže jedna ambulancia na 1078,229 obyvateľov a 42 383 zubných ambulancií, teda jeden zubár na 1905,719 obyvateľa. Na Slovensku máme 3402 ambulancií, čiže jednu na 1586,41 obyvateľov a 2348 zubných ambulancií, teda jednu na 2298,551 obyvateľov. Rakúšania teda majú trikrát viac ambulancií na počet obyvateľov, Nemci dvakrát viac. V skratke, rozšírením počtu ambulancií na Slovensku by sa konkurencia medzi lekármi zvýšila a ľudia by si mohli vyberať. Je vysoko pravdepodobné, že pacienti by v prvom rade hľadali dobrého lekára, ktorý sa svoje služby nechce niečo nelegálne do vrecka.

Tretím dôvodom bezkorupčného správania sa lekárov a pacientov v Nemecku a Rakúsku je podľa môjho názoru možnosť pripoistenia, ktorú obe krajiny ponúkajú. To, čo dve vlády Roberta Fica dlhodobo blokujú, teda definíciu rozsahu základnej zdravotnej starostlivosti a nadštandardných výkonov, obyvateľom Nemecka a Rakúska pomáha k lepšej zdravotnej starostlivosti bez potreby dávania úplatkov. Chcete si priplatiť zubára, alebo iného špecialistu, prípadne vybrať kombináciu služieb? V zahraničí nieje problém. Pacienti sa tak k svojim výhodám dostanú legálnou cestou. Na Slovensku nič také neexistuje, pretože Smer zatiahol záclony, spustil závesy. Ľudia sú odkázaní na systém, ktorý nefunguje, pretože Robert Fico je s ním spokojný. Podľa Fica celé zdravotníctvo spasí iba jedna poisťovňa. Nehovoriac o tom, že o Ficovej vysnívanej dogme, že zdravotníctvo je tu pre každého zadarmo, sa dennodenne presviedčajú tisíce pacientov.

Osobne si myslím, že prehľadné finančné toky v zdravotníctve, adekvátne odmeňovanie lekárov, konkurencia medzi nimi a možnosť pripoistenia sa v dlhodobom horizonte môžu prispieť k tomu, že sa úplatky v slovenských ambulanciách a nemocniciach postupne stanú minulosťou.

Teraz najčítanejšie