Denník N

S deťmi sa dá dohodnúť, hovorí Daniel Hevier

Je to mohutná a ťažká „buchľa”. Ale to len preto, aby sa do nej zmestilo všetko, čo si jej autor, Daniel Hevier, zaumienil: 600 plus 6 básní z jeho doteraz publikovaných 60 kníh, a to všetko si daroval, symbolicky, na svoju 60tku.

Listovala som si v nej, pretože v knihách plných básní sa nemusí ísť strana za stranou, ale môže sa v nich všeličo preskočiť a zase sa niekam vrátiť a to, čo sa nám zapáčilo, si na posedenie prečítať aj päťkrát za sebou. Aj ja som takto hopsala a pripadala som si ako chrobák v mohutnom dažďovom pralese, kde každá báseň je jeden list zo stromu a ja sa môžem na neho len pozrieť alebo sa ho dotknúť alebo ho ochutnať. A tých listov je toľko, že je moja duša pokojná, nemám sa kam ponáhľať, túto pestrú a rozmanitú básnickú džungľu budem objavovať dlho – predlho.
606 básní Daniela Heviera v knihe S deťmi sa dá dohodnúť pôsobí skutočne neuveriteľne. Ako by tá kniha ani nemala obvyklý štart a finiš. Pri niektorých mi hneď srdce poskočilo, jej, veď to si pamätám z detstva a k niektorým sa mi dokonca okamžite vybavila melódia, pretože ich poznám aj ako piesne. Spievala som ich svojim deťom a to ich naštartovalo, aby hľadali so mnou a asi stokrát sa spýtali, ktorá sa ešte dá zaspievať a ja som im so smiechom povedala, že všetky! Syn čítal a dcéra vymýšľala melódie. Nebolo im konca.
S detmi sa da dohodnut 4
Básne Daniela Heviera majú šmrnc aj vtip, mnohé sú malými príbehmi, iné len ľahučkými emotívnymi zastaveniami. V drvivej väčšine sú krátke, skvostne vypointované, syn o niektorých povedal, že sú to také básnické vtipy. Okúzľujúce sú aj ilustrácie, ktorých autorom je takisto sám básnik. Surreálne koláže hýria farbami a rovnako ako do básní, aj do nich Daniel Hevier vkladá nečakané kombinácie, humor, nadhľad, rozmanitosť foriem a úplnú odviazanosť ducha. Sála z nich vnútorná voľnosť a bohatá fantázia človeka, ktorý sám naplnil 155 strán veľkosti A4 tak, že sa ani jedna na seba nepodobá, žiaden motív sa v nej nezopakuje a vy sa knihou preháňate s vedomím, že ak sa hocikde zastavíte, bude tam čakať truhlička s prekvapením, ktoré sa dá do detailov skúmať.
S detmi sa da dohodnut 3
Pridanou hodnotou pre čitateľov bez vekového obmedzenia sú tu a tam roztrúsené QR kódy. Po načítaní sa vo videu objaví sám autor v tričku s názvom knihy a prednesie vám danú báseň. Dospelému čitateľovi je tak Daniel Hevier zase o čosi bližší, pre menšie deti je zážitkom už len samotné načítavanie QR kódov, s ktorým sa, zrejme, stretnú prvýkrát.
S detmi sa da dohodnut 2
V tejto recenzii vám viac ako osobné pocity z knihy S deťmi sa dá dohodnúť dať nemôžem. Daniel Hevier je stále aktívny autor, ktorého nie je ťažké nájsť. Používa sociálne siete, komunikuje s fanúšikmi, píše statusy, zdieľa spomienky, v novinách sa pravidelne objavujú jeho stĺpce a komentáre, speváci na jeho prácu nešetria chválou, aký je presný v dĺžkach tónov a slabík, ktoré do nich dokáže majstrovsky napasovať a mne samej pripadá ako sused, ktorého každý deň zdravím, pretože som na jeho tvorbe a hudobných textoch vyrástla a vlastne ani neviem, čo by som o ňom mala ešte napísať viac, čo by ste vy sami už aj tak nevedeli. Zrejme to tak cítia mnohí moji rovesníci, ktorí si ho, rovnako ako ja, akosi privlastňujú, že to je predsa ten, ktorého tvorba ide s nami celý život, máme ho radi, tak načo by som sa tu rozpisovala o faktoch, ktoré aj tak všetci poznáme, keď dôležitejšie je, že teraz môžem to, čo pri čítaní “hevieroviek” vždy tešilo mňa, dať svojim deťom. Jeho 60 kníh, ktoré doteraz vydal, hovorí mnoho o tom, aký je obľúbený, čítaný a žiadaný. A ja verím, že ešte dlho bude.
Knihu na recenziu poskytlo vydavateľstvo Trio publishing. Foto: autorka
Viac z mojej tvorby a recenzií si prečítate tu.

Teraz najčítanejšie