Denník N

Keď už nemôžeš, tak pridaj

Knihu Zátopek spolu vytvorili spisovateľ Ján Novák a veterán českej komiksovej scény Jaromír 99. Pre tuzemský komix ide o netradičné životopisné dielo a vôbec prvé stvárnenie života a doby výraznej postavy Československého športu.

Ikonická kresba Jaromíra 99 od doby Aloisa Nebela zreje a vytvára aj vďaka bohatšiemu spektru farieb živý naratív, ktorý sprevádza čitateľa obdobím od prvej republiky, kedy Zátopek vyrastal v skromných podmienkach v obci Kopřivnice až po jeho finálne momenty najväčšej slávy, počas olympijských hier v roku 1952 v Helsinkách, kde vyhral tri zlaté medaile a stal sa dodnes neprekonanou legendou.

Aj napriek tomu, že pre Jána Nováka ide o komiksový debut je vidieť, že si autor scenára a kresieb sadli a vytvorili dielo, ktoré ladne využíva možnosti grafických románov a text s obrazom vytvárajú jeden ucelený tok príbehu, ktorý sa vinie v dvoch líniách.

Text, rozhovory a doplňujúce informácie sledujú hlavnú dejovú líniu a posúvajú dej dopredu, obraz naopak núti spomaliť a sledovať jednotlivé polia, kde sa nachádzajú rôzne indície a atmosferické obrazy o dobe politických otrasov (na stenách sa vystriedajú obrazy Stalina, Hitlera a Beneša) alebo aj atmosfére Baťovských továrni a svetových štadiónov.

Možno náhodne sa autorom podarilo vypracovať dejovú osnovu podobnú americkým dielam o superhrdinoch od DC alebo Marvelu. Zátopek nie je Flash, ale tam, kde fantastika prináša neuveriteľné superschopnosti hovorí Zátopkov príbeh o neskutočnej psychickej a fyzickej odolnosti, ktorá mu umožňovala posúvať vlastný prah bolesti a experimentovať s masochistickým tréningom.

V osobe Jána Haluzu našiel učiteľa, ktorý ho naučil svoj talent používať a zveľaďovať. Taktiež mu bol oporou a jedným z mála priateľov, ktorý ho neodrádzal od zotrvania pri atletike. Vtipným opisom toho, ako Zátopkove športové výkony sledovala jeho vlastná rodina je scéna, kde ho rodičia kritizujú, zato, že sa pri behu nedokáže zbaviť trpiaceho výrazu tváre ignorujúc jeho športové úspechy, ktoré sa im v porovnaní s tým, ako ich Emila zachytáva kamera zdali druhoradé.

Predčasný koniec športovej kariéry takmer spôsobil nástup tuberkulózy, ktorou ochorel v Baťových závodoch, keď vo výskumnom ústave drvil kremičitany. Kremičitany by boli jeho Kryptonitom no Zátopek napriek všetkému skúsil opäť súťažiť na dráhe, kde vyhral majstrovstvá Československa. Zároveň vytvoril nový národný rekord a náhle zviditeľnenie využil na odchod z Baťovských závodov aby vstúpil do armády, ktorá mu zabezpečila lepšie podmienky pre ďalší tréning.

Zátopek nemal talent posúvať iba hranice vlastných možností, ale vedel inšpirovať aj druhých. Jeho sidekickom bola jeho manželka Dana Ingrová, ktorú tvrdo trénoval a zatiaľ, čo druhý nosili manželkám sklenené súpravy, Zátopek pre svoju ženu prerobil obývačku na posilovňu. Po rokoch driny bola Dana Ingrová fenoménom olympiády v Helsinkách a suverénne získala zlato v hode oštepom. Zlaté medaile si tak domov odniesli obaja.

Osudným sa Zátopkovi stalo vzoprenie sa režimu komunistickej moci, pred olympiádou v Helsinkách v roku 1952, kedy odmietol odísť reprezentovať Československo, bez toho aby komunisti pustili aj mladšieho Stanislava Jungwirtha. Ten bol v nemilosti režimu pre politickú minulosť svojho otca. Zátopek tu preukázal, že dokáže tvrdohlavo vzdorovať nielen osobnému prahu bolesti, ale vyhrážkam a tlaku zo strany režimu, ktorý na podobné vyjednávanie a odpor nebol vôbec zvyknutý. Zátopek nakoniec dosiahol svoje a Jungwirth letel do Londýna aby reprezentoval Československo. Ten nakoniec predviedol iba priemerný výkon a nebyť toho, že Zátopek vyhral 3 zlaté medaile s čím okamžite nadobudol štatút živej legendy, jeho návrat domov by mal oveľa tvrdší koniec.

dobové zábery z Olympiády
https://www.youtube.com/watch?v=3c4Z8cbcIiA

Komix o Emilovi Zátopkovi u mňa dostáva všetkých 10 z 10, jedná sa o vzácne spracované dielo so silným príbehom o hrdinovi, ktorého schopnosti a charakter budia úctu aj dnes. Príbeh o tom, ako sa skromný chlapec vypracoval na hviezdu profesionálneho športu, dopomohol k úspechu a sláve druhým a zároveň neváhal obetovať a riskovať všetok ťažko nadobudnutý kredit národného reprezentanta pre nespravodlivo šikanovaného Jungwirtha, je zriedkavým príkladom toho, že veľkosť hrdinov nespočíva len v ich sile a rýchlosti, ale aj v osobnej integrite a charaktere, ktorý vie zlomiť aj tie najzlovestnejšie zámery režimov smerujúcich proti ľudskej dôstojnosti.

Pre tých, ktorým by bolo aj po prečítaní komiksu Zátopka málo odporúčam sledovať premiéru dokumentu o Zátopkovi na ČT2, 5. Augusta 2016 o 20:00.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Kriššák

Som Tomáš z Popradu. Vyštudoval som politológiu na FPVMV. Píšem o vplyve internetu a sociálnych sietí na spoločnosť a politiku. Občas pribudnú aj recenzie na komiksy.