Denník N

Prekvapenia i čudné kombinácie. Tenisová štvorhra má pod piatimi kruhmi čo ponúknuť

Oproti iným turnajom sa v olympijskej štvorhre namiesto deblových špecialistov často presadzujú aj skvelí singlisti. Za svoje úspechy, často nečakané, pritom vďačia aj istému nenápadnému pravidlu.

Od návratu tenisu na olympijské hry v roku 1988 môže vo štvorhre nastúpiť len pár reprezentujúci rovnakú krajinu, hoci počas prvej éry bieleho športu na olympiáde začiatkom 20. storočia sa v štartovej listine objavilo aj niekoľko internacionálnych tandemov.

Táto dôležitá zmena vniesla do zápolenia dvojíc oveľa viac napätia. Spomedzi množstva zohraných párov pohybujúcich sa na okruhu mesiace, často dokonca roky, ich zostane pohromade len niekoľko. Ďalší špecialisti si musia nájsť novú spriaznenú dušu medzi svojimi krajanmi, obvykle sólistami hrávajúcimi štvorhru len sporadicky, iné výpravy zase stavia všetko na spojenie dvoch kvalitných singlových hráčov.

Aj keď sa to môže zdať neuveriteľné, na olympijskom fóre môže sláviť úspech akákoľvek kombinácia. Dokonalé skĺbenie oboch disciplín – dvojhry i štvorhry – na takom významnom podujatí má však punc výnimočnosti. Dokazuje to aj pohľad do histórie. Dvomi zlatými medailami z jednej olympiády sa môže v Open ére spomedzi mužov pochváliť len Čiľan Nicolás Massú, ktorý uspel v Aténach 2004, medzi ženami sa podobný kúsok podaril obom sestrám Williamsovým. Kým staršia Venus sa dvakrát radovala ešte v Sydney 2000, mladšia Serena ju napodobnila o 12 rokov neskôr v londýnskom All Enlgand Clube.

Že na zisk najcennejšieho kovu nemusí dvojica vstupovať do súťaže s desiatkami spoločne odohraných duelov sa dokonale potvrdilo aj v Pekingu 2008. Roger Federer i Stan Wawrinka patrili medzi najväčších ašpirantov na popredné umiestnenie vo dvojhre, po nečakane skorom vypadnutí sa však koncentrovali na pôsobenie v debli. Pred olympiádou síce bok po boku odohrali len 4 zápasy, z toho až 3 neúspešné, no v čínskej metropole ich výkon postupne gradoval.

Dvaja skvelí singlisti s pomerne útočným poňatím hry a excelentným bekhendom sa vynikajúco dopĺňali. Na ich štíte napokon zostali aj dva z najlepších tandemov sveta – inidická dvojica Mahéš Bhúpati/Leander Paes i vtedajšie svetové jednotky bratia Bob a Mike Bryanovci z USA. Jediný set stratili až vo finále a dokonale si tak vynahradili sklamanie z ich hlavnej disciplíny.

Nemecký pakt s vidinou zlata slávil úspech

Ešte o niečo bizarnejšie spojenie ponúkli hry v Barcelone 1992. Nemecké hviezdy Boris Becker a Michael Stich totiž na rozdiel od švajčiarskych hrdinov z Pekingu nielenže neboli priateľmi, ale dokonca spolu s výnimkou slovných prestreliek v médiách vôbec nekomunikovali. Pozornému oku vtedajšieho daviscupového kapitána Nemecka a legendárneho trénera Nikolu Piliča však neuniklo, že Beckerov štýl servis-volej by sa fantasticky dopĺňal so strojovo presným bekhendom rodáka z Pinnebergu.

Najťažším orieškom pre skúseného lodivoda bolo dostať oboch kohútov na jednu stranu kurtu. Obaja nezmieriteľní rivali ale po dlhom vyjednávaní na nezvyčajnú dohodu pristúpili a napokon sa ziskom zlatej medaily nezmazateľne zapísali do histórie športu. Kto však čakal, že spoločné víťazné ťaženie rozhádané hviezdy zblíži, ostal sklamaný. Becker so Stichom na dvorci spolu ledva prehodili zopár nevyhnutných slov a mimo neho sa osobnému kontaktu úzkostlivo vyhýbali.

Jeden pozoruhodný príbeh vo štvorhre už napísalo aj Rio. Lucie Šafářová/Barbora Strýcová sa vyradením sestier Williamsových postarala o jednu z najväčších senzácii doterajšieho priebehu turnaja napriek tomu, že zápas prvého kola bol pre Češky len ich druhým spoločným vystúpením. Ich súperky pritom práve v Brazílii načali už štvrtú stovku spoločných štartov.

Nechýbalo ani viacero ďalších zvučných mien známych predovšetkým z dvojhry. Novak Djokovič, Andy Murray, Rafael Nadal, David Ferrer, Angelique Kerberová, Garbiñe Muguruzová či Carla Suarezová-Navarrová, tí všetci si príležitosť na účasť vo štvorhre či mixe nenechali ujsť.

Bez ohľadu na mená víťazov sa do konca víkendu, kedy tenisový program pod piatimi kruhmi vrcholí medailovými súbojmi, ešte bude na čo pozerať aj vo štvorhre. A možno sa vďaka ambicióznemu pár Marcelo Melo/Bruno Soares dočká svojho historicky premiérového cenného kovu v bielom športe aj domáca Brazília.

Teraz najčítanejšie