Denník N

Namiesto jednej medaily hneď dve. Ako by vyzerali preteky slalomárov podľa starého systému

Ešte na olympiáde v Pekingu 2008 súťažili vodní slalomári podľa starých pravidiel, nasledujúci rok však priniesol dve veľké zmeny, ktoré radikálne zmenili priebeh pretekov i časy vo výsledkových listinách.

Prvá sa týkala kvalifikácie a výrazne znížila množstvo prekvapení na úkor favoritov. Kým dovtedy mali športovci k dispozícii jedinú jazdu, po novom získali jeden pokus k dobru. Do výsledkov sa im započítaval iba ten lepší. Päťdesiat trestných sekúnd udelených za minutie bránky tak vďaka šanci na reparát zrazu neznamenalo takmer isté vyradenie z ďalších bojov. Druhé kvalifikačné kolo však môže vynikajúco poslúžiť aj istým semifinalistom, ktorí môžu lepšie spoznať nástrahy tamojšieho kanála a takpovediac bezstarostne riskovať.

Ignorovať príležitosť na druhú jazdu za účelom šetrenia síl sa pritom nemusí vždy vyplatiť. Na vlastnej koži to v súťaži kanoistov v Riu pocítil aj David Florence. Britský reprezentant sa kanálom v areáli Deodoro počas kvalifikačných bojov spustil len jediný raz, a hoci semifinále ešte zvládol, vo finále už jeden z najväčších ašpirantov na medailu prepadol.

Druhá, oveľa dôležitejšia zmena sa týkala semifinále a finále. Dlhé roky určoval konečné poradie krotiteľov divokej vody súčet oboch jázd, už ôsmu sezónu sa však vo finále začína od nuly. Semifinále tak len zužuje počet kandidátov na popredné priečky.

Nové pravidlá si vyžiadali aj odlišnú stratégiu. Na zisk cenného kovu už netreba predviesť dve výborné jazdy, v pravom momente postačí aj jedna excelentná. Niektorí favoriti v semifinále pádlujú oveľa opatrnejšie a medzi bránkami to naplno rozbalia až vo finále.

Podobná taktika vyniesla na stupne víťazov medzi kanoistami aj Mateja Beňuša. Slovák, po semifinále ôsmy, predviedol vo finále najvýraznejšie zlepšenie svojho predošlého výkonu spomedzi celého štartového poľa a dočkal sa odmeny v podobe druhého miesta.

Zaujímavosťou je, že 28-ročný Bratislavčan by bral cenný kov aj v prípade, ak by sa súťažilo podľa starého systému. Zo striebornej priečky by však klesol na bronzovú, keďže medzi neho a suverénneho víťaza Denisa Gargauda Chanuta by sa ešte vtesnal Sideris Tasiadis z Nemecka.

Konečné poradie v disciplíne C1

1. Denis Gargaud Chanut (Fra.) 94,17
2. Matej Beňuš (SR) 95,02
3. Takuja Haneda (Jap.) 97,44

Poradie v disciplíne C1 po započítaní semifinálových jázd

1. Denis Gargaud Chanut (Fra.) 192,23
2. Sideris Tasiadis (Nem.) 193,53
3. Matej Beňuš (SR) 195,70

Čo by však starý systém vzal Beňušovi, to by aj s úrokmi vrátil naspäť Jakubovi Grigarovi. Devätnásťročného mladíka by vďaka impozantnému semifinálovému výkonu nemuseli mrzieť dve zaváhania v spodnej časti finálovej trate.

Konečné poradie v disciplíne K1

1. Joseph Clarke (V. Brit.) 88,53
 2.  Peter Kauzer (Slovin.) 88,70
 3.  Jiří Prskavec (ČR) 88,99
5. Jakub Grigar (SR) 89,43

 Poradie v disciplíne K1 po započítaní semifinálových jázd

1. Jakub Grigar (SR) 178,27
2. Joseph Clarke (V. Brit.) 179,20
3. Jiří Prskavec (ČR) 179,61

Rodák z Liptovského Mikuláša totiž v semifinále svoju konkurenciu deklasoval a aj napriek drobným problémom v závere finále by v súčte oboch jázd mal oproti Clarkovi k dobru 93 stotín sekundy. Tieto čísla len dokazujú, že hoci medailu z divokej vody napokon nevylovil, podal v mladom veku impozantný výkon. Ak sa mu budú vyhýbať zranenia, o štyri roky v Tokiu sa môže radovať z ešte väčšieho úspechu. Mimoriadne dramatická tiež môže byť jeho rivalita s len o 4 roky starším Prskavcom, ktorá ho zrejme bude sprevádzať podstatnou časťou kariéry.

Hoci v Riu by starý systém Slovákom zatiaľ pomohol, objektívne ho možno s už zaužívanými pravidlami porovnať len ťažko. Asi najväčším hendikepom súčasných pretekov je fakt, že semifinále plní len úlohu ďalšieho sita nasledujúceho po kvalifikácii a na východiskovú pozíciu pretekárov s výnimkou štartového poradia nemá žiadny vplyv. Na olympiáde, kde štartuje menej slalomárov než na majstrovstvách sveta, európskom šampionáte či svetovom pohári, by preto možno stál za úvahu alternatívny model. Finalistov by napríklad mohla určiť už kvalifikácia a semifinále by tak nebolo potrebné.

Teraz najčítanejšie