Denník N

Do Kambodže s deťmi? Žiaden problém

Otres beach
Otres beach

Toto je príbeh o tom ako sme navštívili Kambodžu s deťmi a prečo uprednostňujeme exotické tripy po juhovýchodnej Ázii pred all inclusive pobytmi v Európe.

Tento článok píšem pre rodiny s deťmi, ktoré každoročne utrácajú tisícky eur za all inclusive dovolenky niekde v Turecku alebo Grécku a pritom sa to dá robiť aj inak a zažiť niečo viac ako len uzavretý hotelový komplex. Samozrejme sú ľudia, ktorým to takto vyhovuje, nemám nič proti tomu.

A ako inak sa to teda dá robiť? V prvom rade neísť cez cestovku. Potom za podobnú (a častokrát aj nižšiu) cenu, ktorú utratíte za all inclusive pobyt tu v Európe môžete mať exotický trip napríklad v juhovýchodnej Ázii. A tie zážitky sa jednoducho nedajú porovnať. Kto bol, určite potvrdí.

S manželkou sme cestovná kancelária sami pre seba. Z pohodlia domova si zabookujeme letenky, transfery a ubytovanie. Veď prečo by sme mali za to platiť cestovnej kancelárii, keď to vieme urobiť aj sami? Viem, takéto cestovanie nie je pre každého, ale kto sa nebojí a dohovorí sa po anglicky, môže takto ušetriť stovky až tisícky eur. A kto sa bojí, nech…sedí doma!

A v roku 2015 nás vietor zavial do ďalekej Kambodže v juhovýchodnej Ázii. Mnoho ľudí o tejto krajine nič nevie a preto ju považujú za nebezpečnú. Ja si však osobne myslím, že táto krajina je oveľa bezpečnejšia ako niektoré moslimské krajiny.

Niekde v Kambodži
Niekde v Kambodži
Na tradičnom trhu v Phnom Penh
Na tradičnom trhu v Phnom Penh

Phnom Penh

Do Kambodže sme sa dostali trasou Viedeň – Moskva – Bangkok – Phnom Penh. Azda najznámejšiu historickú pamiatku – chrámový komplex Angkor Wat sme z dôvodu nízkeho veku našich detí (6 a 4) vynechali, ale určite sa na toto miesto v budúcnosti dostaneme.

Čo všetko sme teda v Kambodži zažili? Hlavné mesto Phnom Penh sme “pobehali” krížom-krážom, aby sme večer čo večer zrelaxovali v roof-top pool s výhľadom na majestátnu rieku Mekong.

Roof top pool s výhľadom na majestátnu rieku Mekong
Roof top pool s výhľadom na majestátnu rieku Mekong

Mestečko Sihanoukville

Po pár dňoch strávených v metropole Kambodže sme nabrali smer Sihanoukville (malé rybárske mesto na pobreží). Veď aká by to bola dovolenka bez kúpania v mori? Ak cestujete s deťmi, odporúčame pláž Otres beach, ktorá je oveľa kľudnejšia ako hlavná pláž v meste – Serendipity Beach.

Otres beach
Otres beach

Ostrov Koh Rong Samloem

My sme však zatúžili po ešte väčšom súkromí, takže sme zamierili na ostrov Koh Rong Samloem. Žiadne veľké hotelové komplexy, iba bungalovy na pláži a rovno za chatkou džungľa. Jemný biely piesok sme si jednoducho zamilovali a musím priznať, že sme na tomto mieste našli náš malý raj. Žiadna wifi, žiadny mobilný signál, elektrina v bungalove iba od 18:00 – 22:00. Ale všade plno komárov, takže repelent bol povinnou výbavou.

Zátoka Saracen Bay na ostrove Koh Rong Samloem
Zátoka Saracen Bay na ostrove Koh Rong Samloem

Mesto Skuon (a.k.a. Spiderville)

Ale toto všetko nám bolo stále málo. Na koniec nášho tripu sme sa taxíkom odviezli do tradičného mestečka Skuon (A.K.A. Spiderville). STOP! Ak trpíte fóbiou z pavúkov, už nečítajte ďalej. Toto mesto je jednoducho gurmánsky raj, kde máte možnosť ochutnať veci, ktoré ste ešte nikdy neochutnali. Vyprážané pavúky (tarantule), netopiere alebo žaby? Všetko tu na jednom mieste, na svoje si príde určite každý, kto má rád niečo netradičné do žalúdka.

Matej Misko
Chutný obed - vyprážaná tarantula, 2 žabky a kôpka ryže
Chutný obed – vyprážaná tarantula, 2 žabky a kôpka ryže

Všetci sme si Kambodžu veľmi užili a už sa tešíme na ďalšie cestovateľské dobrodružstvá.

TAK ČO! IDETE NABUDÚCE S NAMI? Pripravujeme trip na Srí Lanku (november/december 2016) a trip na Zanzibar (február/marec 2017).

Viac info o našej ceste po Kambodži sa dočítate tu: http://cestujsdetmi.sk/kambodza-s-detmi/

Môžete nás sledovať i na našej FB stránke: www.facebook.com/cestujsdetmi.sk

9c

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Uložiť

Teraz najčítanejšie